Kongresová turistika slábne kvůli propagaci Česka

04. srpna 2009, 12:00 - Renata Lichtenegerová
04. srpna 2009, 12:00

Hotely přišly o mnoho lukrativních hostů. Podle hoteliérů i odborníkůna cestovníruch vinounedostatečné propagace země v zahraničí.

Autor: Martin Siebert

Účastníci kongresů jsou pro hotely velmi lukrativními hosty. Podle údajů agentury CzechTourism utratí až šest tisíc korun denně, což je dvakrát více než běžný turista. V době ekonomické recese ale počet kongresů celosvětově klesá, a to se podle odborníků projeví i na tuzemském trhu. Na druhou stranu mělo letos Česko určitou výhodu v podobě půlročního předsedání Evropské unii.

„V období ekonomické krize, kdy celkový počet kongresů klesl, pokrylo české předsedání Evropské unii v tomto segmentu cestovního ruchu alespoň částečně ztrátu,“ říká Jana Horáčková, PR manažerka pražského hotelu Corinthia. Ten letos hostil celkem 34 různě velkých kongresů a do konce roku mají v jeho prostorách proběhnout ještě dva velké.

Dvěma pražským Hiltonům naproti tomu prý předsedání Evropské unii více kongresových hostů nepřineslo. Říká to marketingová ředitelka hotelů Markéta Šebková. Zároveň dodává, že Česko podle ní není v zahraničí dostatečně propagováno jako destinace vhodná pro konání kongresů. Stejný názor zastává i Horáčková. Kongresové centrum Praha, stěžejní partner pro zahraniční i tuzemské organizátory kongresů, je podle ní málo flexibilní a propagace Česka v zahraničí má značné rezervy.

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura odhaduje, že letos se v Praze uskuteční padesát až šedesát velkých (minimálně 300 účastníků) mezinárodních kongresů, zatímco loni to bylo 74. I on jmenuje vedle krize jako další příčinu poklesu počtu těchto akcí nedostatečnou propagaci Česka v zahraničí.

Prahu porazila i Budapešť

Špatné zprávy přitom přinesly i aktuální statistiky za minulý rok. „Praha se v počtu velkých mezinárodních kongresů propadla až na 13. místo na světě. Například v roce 2003 se v metropoli konalo o pět velkých kongresů více než loni. Zatímco u většiny jiných zahraničních měst počet kongresů každoročně stoupá, v případě Prahy je tomu přesně naopak,“ říká Okamura. Ostudou je podle něho fakt, že například turisticky mnohem méně atraktivní Budapešť vloni dokázala přilákat 95 velkých mezinárodních kongresů. „Největší aktivitu však vyvíjí sousední Vídeň, která vloni přilákala 139 velkých mezinárodních kongresů, což znamená nejvíce na světě,“ konstatuje Okamura, který se minulý týden sešel s radním Milanem Richterem, aby hledali cesty, jak Prahu v zahraničí zviditelnit. „Pan Richter přislíbil, že se situace bude řešit,“ říká Okamura. Konkrétní opatření ale přinesou až další jednání.

Přilákat do Česka více kongresmanů je jednou z hlavních priorit státní agentury CzechTourism. Ta v brzké době mimo jiné spustí projekt s názvem Czech Convention Bureau, který má tuto oblast cestovního ruchu podpořit.

Kongresový kolos v ohrožení

Do poněkud neoptimistické nálady na tuzemském hotelovém trhu přišla koncem července zpráva, že Kongresovému centru Praha, jehož stoprocentním vlastníkem je hlavní město, hrozí krach. Centrum ovšem nestrádá kvůli ekonomické krizi. Jeho problémy začaly už v 90. letech, kdy se zadlužilo především v souvislosti s přípravami zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Podle Richtera dosahuje centrum ztráty asi 70 milionů korun ročně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít