Konec žravých časů

03. září 2012, 14:00 - Blahoslav Hruška, Euro
03. září 2012, 14:00

První zářijový víkend přinesl žeň především těm, kdo si chtěli zanadávat na Evropskou unii. Definitivně skončily klasické žárovky, které se už jen doprodávají, ke všemu se ještě na politické scéně mnoho nedělo, takže české zpravodajské weby (včetně E15.cz) opanovala zpráva ČTK o studii dvou Američanů, podle níž se úsporná auta a žárovky nevyplatí.

Kdo si čte jen titulky, má jasno – už zase nám něco vnucují. Nám, Čechům, kteří jsme byli hozeni do rozbouřených liberálních vod kapitalismu a naučili se v nich plavat, teď bude zlý Brusel něco nařizovat. (Článek o zmíněné studii naleznete ZDE)

Navážet se do žárovek je samozřejmě snadné. Z vynuceného konce Edisonem vynalezených baněk nemám radost ani já. A přiznávám, že v jejich světle je psán třeba tento komentář a že jsem si tudíž nasyslil balík těch úžasně neúčinných, ale světelně velmi příjemných šedesátiwattových stařenek, které Evropská komise poslala na smetiště.

Přesto si nemyslím, že přinutit uživatele, aby snižovali spotřebu elektřiny, je nesmysl. Za všemi těmi nabubřelými komentáři lidí, kteří argumentují, že svítit a topit Pánubohu do oken budou právě proto, že na to mají, totiž nelze nevidět elektrárenskou lobby. Řekněme si to na rovinu – i pro náš ČEZ je konec žárovek hrozbou.

Ne snad, že by pár uspořených wattů odstavilo Tušimice nebo Temelín. Hrozí ale, že si lidé začnou uvědomovat, kolik a proč za elektřinu vlastně platí. ČEZ je sice na rozdíl od západoevropských gigantů jako je E.ON nebo RWE na poli zelené energie velkým investorem a vlastníkem, nic pro něj ale není tak nevýhodné, jako uvědomělý občan nebo podnikatel, který začne počítat. A především hledat informace, které se moc nenosí.

Třeba o tom, že zatímco hektarovým solárním monstrům na polích zazvonil umíráček, zařízení pro rodinné domy a střechy továren začíná být cenově atraktivní. A že slovo „nízkoenergetický“ není strašák Bruselu, ale jeden ze způsobů, jak alespoň zmírnit účet za stále dražší elektřinu. Ta se v Česku vyrábí především proto, že ministři průmyslu s oblibou straší veřejnost, že proudu bude nedostatek.


Čtěte další komentáře autora

Škola už volá

Rumem proti krizi

Když jezevcem, tak s noblesou


Doposud brali spotřebitelé nákup elektřiny jako samozřejmost. Kolik naskákalo na elektroměru, tolik zaplatili. Pokud nás všechny žárovková blamáž přinutí přebírat kilowatty jako zboží v supermarketu a uvažovat, jestli jich opravdu potřebujeme tolik a za takovou cenu, pak to bude jen dobře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít