Konec zlatých časů

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

FINANCE Období rekordně nízkých úrokových sazeb zřejmě bohužel skončilo. Po dlouhé době lze letos čekat mírnou tendenci k jejich růstu, což dala centrální banka najevo již koncem loňského roku zvýšením své základní sazby. Stálou popularitu mezi retailovými zákazníky finančního sektoru mají i v roce 2006 zaručeny stavební spoření a hypotéky.

FINANCE

Období rekordně nízkých úrokových sazeb zřejmě bohužel skončilo. Po dlouhé době lze letos čekat mírnou tendenci k jejich růstu, což dala centrální banka najevo již koncem loňského roku zvýšením své základní sazby.

Stálou popularitu mezi retailovými zákazníky finančního sektoru mají i v roce 2006 zaručeny stavební spoření a hypotéky. Díky pokračující státní podpoře lze i nadále počítat s vysokým hodnocením spořených částek. Stále velmi vysokému zájmu o vlastnické bydlení dodá ještě další impulz očekávaná deregulace nájmů, která by měla uvolnit trh s byty. Ze stoupajícího zájmu o stavební úvěry budou těžit i hypoteční banky - podle odborníků letos objem jejich úvěrů vzroste o dalších 20 až 40 procent.

Poptávka po úvěrech všech typů zůstane také v tomto roce nepochybně silná. V souvislosti s tím bude stoupat zadlužení české populace, které urychlí i již zmíněné rostoucí úrokové sazby. Stabilní hospodářský rozvoj, zvyšující se mzdy a na druhé straně stále větší vstřícnost bank se projeví na růstu úhrnného dluhu domácností, které ke konci minulého roku dosahovalo 415 miliard korun. Neplatiči to ovšem budou mít stále těžší - dlužnické registry jsou totiž stále dokonalejší a úměrně tomu roste i míra a efektivita jejich využívání.

Příležitost pro slušné výdělky představuje zcela jistě i letos kapitálový trh, nicméně s velkou ostražitostí a určitě ne vždy a všude. Růst cen nejlepších akcií pokračuje již třetím rokem, a je jasné, že donekonečna nepotrvá.

Zlaté časy však v jistém smyslu končí i pro finanční ústavy. Ministerstvo financí chce totiž na pojišťovny i banky více tlačit, aby zjednodušily a zprůhlednily produkty nabízené klientům. „Počátkem roku připravíme ve spolupráci se Sdružením obrany spotřebitelů analýzu problémů klientů, na jejímž základě budeme jednat s pojišťovnami o zlepšení situace,“ potvrzuje náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Připomíná, že pojistné podmínky ve smlouvách bývají obtížně pochopitelné, lidé také často nechápou strukturu životních pojistek. Nejasná je podle něj také role zprostředkovatelů pojištění, protože není dostatečně vyjasněné, kdo zodpovídá za špatnou pojistku. S podobnými výhradami vyrukovalo ministerstvo již vloni také proti bankám. Jejich poplatková politika se po kritice médií a tlaku ze strany státu pozvolna mění. Ze sazebníku drtivé většiny bankovních domů již vymizel nejkritizovanější poplatek za zrušení účtu.

Náměstek Prouza také slíbil, že do konce roku 2006 bychom měli znát podrobný plán na přijetí eura. Vláda by měla projednat podrobný scénář přechodu na euro a rozhodnout o termínu vstupu do režimu ERM II, ve kterém bude koruna úzce napojena na společnou měnu. (Podrobnosti jsme přinesli v Profitu č. 48/2005).

Kurz koruny by měl mírně posilovat, koncem roku 2006 by měl podle analytiků koketovat s hranicí 28 korun za euro. Důvodem bude trvající zájem zahraničních investorů o Českou republiku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít