Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak připravit dům k prodeji

Prodáváte dům a stěhujete se do nového nebo si plánujete pořídit byt? Víte, co všechno…

PayU Hub zjednodušuje expanzi českých e-shopů do zahraničí

Český e-commerce trh každým rokem roste, nicméně úspěšné e-shopy se rozšiřují i za české…

Chcete získat a udržet zákazníky a platit jen za změřený výkon? Vyzkoušejte Rondo.cz

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Konec tradičních živnostenských listů

24. března 2008, 00:00 - Petr Kučera
24. března 2008, 00:00

Výrazné zjednodušení administrativy pro živnostníky přináší novela živnostenského zákona, kterou minulý týden schválil Senát. Změny, usnadňující hlavně vstup do podnikání, nastanou pravděpodobně od července.

Jednodušší vstup do byznysu

Legislativní cesta novely živnostenského zákona, kterou jsme v Profitu sledovali od loňského návrhu z dílny ministerstva průmyslu a obchodu, je konečně u konce. Minulý týden ji schválili senátoři, čeká už se jen na podpis prezidenta republiky. Změny budou účinné pravděpodobně od července, případně od srpna.

Důležitá novela je součástí slibů, daných ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem: zjednodušit a zpřehlednit předpisy pro podnikání. Po změně má být živnostenský zákon zhruba o čtvrtinu kratší, ubude z něj 21 paragrafů a počet živností klesne z 261 na 95.

Zástupci podnikatelů novelu jednoznačně vítají, řada z nich na její přípravě přímo spolupracovala. „Změny především usnadní vstup do podnikání. Postrádáme ale větší pozornost živnostníkům, kteří již podnikají,“ upozorňuje předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.

Jediný výpis místo mnoha listů

Jednou z nejviditelnějších změn bude zrušení dosavadních živnostenských listů pro každou živnost zvlášť. Nově je nahradí výpis z živnostenského rejstříku, tedy jediný dokument se seznamem všech povolení vydaných konkrétnímu podnikateli. „To přinese významnou administrativní i finanční úsporu,“ říká ministr Martin Říman.

Nyní musejí podnikatelé za každý živnostenský list zaplatit 1000 korun. Za výpis se všemi živnostmi mají od poloviny letošního roku platit stejnou částku, ale pouze jednou. „Podnikatelé díky tomu ušetří 125 milionů korun, což představuje snížení o 60 procent oproti současnému stavu,“ spočítal Říman. O zmíněnou sumu sice přijdou obce, které je od živnostníků vybíraly na poplatcích, současně ale také úředníkům snížením administrativní zátěže ubude práce. Pro představu: Například v roce 2006 se zaregistrovalo 25 tisíc nových podnikatelů, jimž úřady vydaly oprávnění na 45 tisíc živností.

Dosavadní majitelé klasických živnostenských listů se však nemusejí obávat, že by si je okamžitě museli vyměnit. Náhrada je nepovinná a bude probíhat postupně, třeba při změně sídla nebo oboru podnikání.

Ruší se také povinnost podnikatele mít v provozovně pro účely kontroly průkaz živnostenského oprávnění. Úřad si totiž může jeho existenci ověřit v živnostenském rejstříku.

Končí rozdělení volných živností

S uvedenou novinkou úzce souvisí také zjednodušení při provozování takzvaných volných živností – tedy oborů, k nimž zákon nevyžaduje od uchazeče žádnou speciální kvalifikaci či praxi.

Dosud si musel zájemce zvolit vždy konkrétní volnou živnost ze seznamu 125 oborů uvedených v zákoně, které celkově obsahovaly 622 předmětů činnosti. Například podnikatel se širším záběrem v textilní oblasti potřeboval až devět živnostenských listů na značně příbuzné činnosti: výroba textilních vláken a tkanin; výroba textilního zboží (kromě oděvů a oděvních doplňků); výroba oděvů a oděvních doplňků (kromě kožešinových); výroba a opravy kožešinových výrobků; výroba pletených či háčkovaných výrobků a řemeslné zpracování textilií; výroba pleteného a háčkovaného zboží; výroba brašnářského a sedlářského zboží; výroba obuvi; opravy obuvi. Pokud chtěl zboží i sám prodávat, musel mít navíc i živnostenské listy na některou z maloobchodních činností, případně i na velkoobchod.

Za každý takový živnostenský list zaplatil zmíněnou tisícikorunu. Nyní má existovat jen jediná volná živnost, odpadne tedy oddělené povolování různých oborů. „Seznam volných živností byl naprosto zbytečný,“ říká k tomu prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Nově se zavádí jediná volná živnost s 80 obory. Podnikatelům zůstane jen povinnost „zatrhnout“ v seznamu převažující činnost kvůli statistické evidenci, aby nebylo nutné následně dělat speciální statistická zjišťování. Dalším důvodem je možné uplatnění živnostenského oprávnění v dalších zemích Evropské unie.

NEJVÝZNAMNĚJŠÍ ZMĚNY

• Živnostenské listy nahradí jediný dokument – výpis z živnostenského rejstříku.

• Zavádí se pouze jediná volná živnost.

• Změny lze nahlásit na kterémkoliv živnostenském úřadě.

• Podnikatel oznamuje živnostenskému úřadu jen to, co tyto úřady nejsou samy schopny získat z jiných databází, které už má veřejná správa k dispozici.

• Snižují se nároky na odbornou způsobilost pro začínající podnikatele.

Úřad si sám obstará údaje

Zájemce o živnost už nebude muset živnostenskému úřadu dodávat údaje, které si úředníci mohou sami získat z registrů veřejné správy – zejména potvrzení o bezdlužnosti, zápis do obchodního rejstříku nebo přidělené IČO. Podobně aktivně se úřady budou chovat nejen při zahájení živnosti, ale i při změně údajů během jejího trvání. Typickým příkladem je změna trvalého bydliště podnikatele, kterou fyzická osoba nahlásí do registru obyvatel – nyní už nebude muset hlásit změnu zároveň na živnostenském úřadě – ten si ji zjistí sám. Odpadne také kritizovaná povinnost oznamovat změny již dříve nahlášené do obchodního rejstříku (například změna sídla právnické osoby). Na tuto zbytečnou povinnost, za jejíž nesplnění hrozila sankce až 20 tisíc korun, jsme upozornili v Profitu č. 10/2007.

Podnikatel navíc bude moci změny a další důležité záležitosti vyřídit na jakémkoliv živnostenském úřadě v České republice – tedy nejen na „svém“, místně příslušném. To je praktické zejména při ohlašování nové provozovny nebo naopak rušení té stávající. Výjimkou má zůstat jen řešení pokut.

Zatímco dosud lze provozování živnosti přerušit nejdéle na dobu dvou let (byť opakovaně), od příštího roku již tato hranice zmizí.

Nově také odpadne povinnost vracet při skončení podnikání živnostenský list nebo koncesní listinu. Pro ukončení živnosti už nebude nutný ani souhlas finančního úřadu.

Řemeslníkům stačí vzdělání

Zjednodušení čeká také řemeslné a vázané živnosti – tedy ty, vyžadující určitou odbornou způsobilost uchazeče. U řemeslných živností už nebude pro vstup do podnikání nutná praxe v oboru, pokud má žadatel v oboru vzdělání. „Pokud chce dnes někdo po vyučení podnikat jako zedník, musí doložit kromě absolvování učebního oboru také tříletou praxi. Jestliže však bude tutéž práci dělat jako zaměstnanec, žádnou praxi dokládat nemusí. Zrušení povinné praxe zrovnoprávní podmínky pro podnikání a umožní začít dříve podnikat těm, které povinná praxe doposud blokovala,“ říká ředitel sekce podnikání ministerstva průmyslu a obchodu Martin Turnovský.

Proti této změně však byla Hospodářská komora: „Ukončené formální vzdělání je jedna věc, pro dostatečnou kvalifikaci je ale praxe nutná,“ říká prezident komory Jaromír Drábek.

Počet řemeslných a vázaných živností klesne ze 136 na 94. Příbuzné obory se sloučí (například kovářství s podkovářstvím nebo výroba, instalace a oprava elektrických strojů a přístrojů s výrobou, instalacemi a opravami elektronických zařízení). Řada dosud vázaných živností se stane volnými, odpadne tedy požadavek na kvalifikaci uchazeče. Jde například o obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy i nákup, prodej a skladování paliv a maziv a zkapalněných uhlovodíkových plynů nebo nákup, skladování a prodej zdravotnických prostředků.

Říman navrhl také snížení počtu koncesovaných živností z dosavadních 29 na 21. Podle ministra by koncese měla být nutná skutečně jen v případě, kdy ochrana veřejného zájmu vyžaduje prověření odborné způsobilosti podnikatele – tedy je-li potřeba kontrolovat či regulovat počet subjektů působících v daném oboru.

Některé dosud oddělené koncesované živnosti s obdobnými požadavky se sloučí – například koncese na zbraně s koncesí na střelivo nebo koncese na nákladní silniční motorovou dopravu s koncesí na osobní silniční motorovou dopravu. Další se přeřadí do živností vázaných (například oceňování majetku) nebo volných (prodej některých léčiv mimo lékárny).

Automaty a mobilní provozovny

Změny se dočká celá pasáž o provozovnách. Novela upřesňuje výčet prostor, které jsou za ni považovány, a vymezuje pojem mobilní provozovna. „Cílem je odstranit nejasnosti v označování automatů a mobilních provozoven, což v dosavadní praxi způsobovalo problémy,“ říká Turnovský.

Změněna bude celá pasáž věnovaná „provozování živnosti průmyslovým způsobem“. Podle Římana jde o velmi málo využívaný způsob, jehož speciální úprava se navíc díky zjednodušení celého systému stane nadbytečná.

O deset stran méně

Zájemce o živnost musí nyní vyplňovat až 14 listů žádosti. Od poloviny roku by to měly být dvě až čtyři strany. Zjednoduší se jednotný registrační formulář, čímž se dále zefektivní činnosti centrálních registračních míst.

Změkčí se také kritérium bezúhonnosti. Trestné činy učiněné z nedbalosti už nebudou překážkou pro získání živnostenského oprávnění. Zůstane jen na úvaze soudu, zda provinilci zakáže činnost v oboru.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Budou Vánoce, a tak utrácíme. Budeme mít peníze i po svátcích?
Jak se daní příjmy v invalidním důchodu?
Převod dovolené z roku 2018 do nového roku
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Auta
První DAF CF Electric v reálném provozu
Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací brzdy? Je to zajímavější, než si myslíte
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Technologie
AMD vydalo velkou aktualizaci ovladačů pro Radeony. Streaming do mobilů a další novinky
Jaký výhodný notebook koupit pod stromeček?
October 2018 Update už je ve službě Windows Update k dispozici všem
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Hry pro příležitostné hráče