Konec starých dobrých časů

22. června 2012, 17:46 - Hana Boříková
22. června 2012, 17:46

Pražský magistrát snad konečně přestane být dojnou krávou pro právníky. A pokud ne, bude dojení aspoň podle pravidel

Pražský primátor Bohuslav Svoboda po roce plní slib. Město konečně přestane přihrávat zakázky na právní služby hrstce vyvolených a porušovat zákon o veřejných zakázkách. Snad ještě v průběhu srpna vyhlásí soutěž na právní služby v souhrnné hodnotě zhruba 600 milionů korun. Vítězové jednotlivých tendrů uzavřou s městem rámcové smlouvy na čtyři roky. Některým zastupitelům se zdála být suma vysoká. Jenomže tato částka představuje čtyřnásobek současných ročních výdajů na externí právníky. Radní Lukáš Manhart tvrdí, že pokud bude systém fungovat tak, jak má, vyčerpána zdaleka nebude. Nová pravidla totiž mají zabránit tomu, aby si právníci účtovali u běžné agendy částky, jako by vedli mezinárodní arbitráže, nebo za sice obvyklé ceny trávili stovky hodin nad posuzováním několikastránkových smluv.

Bez mantinelů

Najímání advokátů na magistrátu dosud nemělo žádná transparentní pravidla. Ředitelé jednotlivých odborů vypisovali zakázky, jak sami uznali za vhodné. Jen za posledních jedenáct měsíců rozdal magistrát formou oslovení jednoho uchazeče nebo jednacím řízením bez uveřejnění zakázky za více než 60 milionů korun. Starý zákon o veřejných zakázkách, který platil do konce března, nestanovil detailně postup, jakým se mají zakázky malého rozsahu přidělovat, vymezoval ale obecné principy, jako je transparentnost nebo rovný přístup. Ty mají být vždy dodrženy a zadavatel by měl být schopen v konkrétních případech obhájit, že je neporušil. Těžko říci, jak by to dokázal pražský magistrát. Valná část zveřejněných zakázek na právní služby přidělených jednomu uchazeči „napřímo“ byla publikována s cenou dva miliony nebo baťovskou 1,999 milionu korun. Dva miliony korun je přitom hranice, která vymezovala u služeb zakázky malého rozsahu. Novela zákona o veřejných zakázkách od dubna snížila limit pro veřejné zakázky malého rozsahu na jeden milion korun a zavedla pravidlo pro zveřejňování zakázky i uzavřených smluv nad půl milionu korun. U zakázek nad milion korun už zadavatel musí oslovit alespoň pět společností. Jenomže advokáti najímaní městem se najednou vtěsnali místo do dvou do jednoho milionu korun. A na konci března stihl magistrát ještě přidělit několik „dvoumilionovek“, například za právní poradenství pro přípravu zadávací dokumentace na stavbu operačního střediska Malovanka a další na poradenství na dodávku technologií pro toto středisko.

Je to hodně? Poslední seznam právních kanceláří, se kterými město spolupracuje, je z roku 2004. Po komunálních volbách v roce 2010 přibyly některé další. Z dostupných smluv je zřejmé, že například za jednání o slevě na nájmu za pronajatou budovu magistrátu platí město advokátům 2900 korun za hodinu. Je to hodně, nebo málo? Těžko soudit bez soutěže, která by nabídla srovnání. Oslovení právníci se většinou shodují, že by byli ochotni pracovat pro takového klienta, jakým je pražský magistrát, za taxu v rozmezí dva až tři tisíce korun za hodinu. Sami představitelé magistrátu hodnotí cenu jako naprosto standardní. Jiní právníci si každopádně účtovali podstatně více. Například za posouzení smlouvy o regeneraci ostrova Štvanice si řekli pět tisíc korun za hodinu. Kontrakt, který čítá i s dodatky zhruba sto stran, zkoumali 152 hodin a městu vyfakturovali 760 tisíc korun. O něco méně – 550 tisíc korun – si naúčtovali za posouzení dvanáctistránkové smlouvy města se společností Eltodo – Citelum spravující osvětlení. I s dodatky má 37 stran, advokáti nad ní strávili 170 hodin. Výsledkem byl sedmistránkový dodatek ke stávající smlouvě. Magistrát ovšem v minulosti nevyhlašoval soutěže nebo alespoň neoslovil pár firem jen u zakázek do dvou milionů. Občas využil i pozici tzv. sektorového zadavatele, pro kterého byla pravidla zadávání zakázek v oblasti energetiky nebo vodárenství mírnější, a zadal „napřímo“ i zakázku za šest milionů korun (to už speciálně v oblasti vodárenství po novele není možné). Zřejmě vůbec největší byznys představovala v minulých letech plánovaná rekonstrukce Ústřední čistírny odpadních vod. V roce 2004 získala v soutěži kontrakt na právní služby pro projekt rekonstrukce čističky za 46 milionů korun Advokátní kancelář Jansta, Kostka. Během loňského roku zadalo město v návaznosti na tuto smlouvu této kanceláři jednacím řízením bez uveřejnění další dvě zakázky přesahující osm milionů korun. Jedním z důvodů tohoto postupu byla obava, aby nebyla ohrožena šestimiliardová evropská dotace. V srpnu město opět využilo v souvislosti s čistírnou postavení sektorového zadavatele a přikleplo společnosti dalších 5,999 milionu. Nedávno se ukázalo, že z Bruselu žádné peníze nedorazí.

Něco zůstane v domě Chystaný systém by mohl městu přinést citelné úspory, krize totiž válcuje trh právních služeb snad jen o něco méně než ten stavební. Advokáti se o práci pro lukrativního klienta utkají v dvoukolové soutěži, při jejíž konstrukci radila městu kancelář MT Legal. Pokud splní kvalifikační požadavky, budou se moci účastnit tendrů jednak pro strategickou a běžnou agendu rozdělenou do sedmi podskupin, například pro odbor městského investora nebo správy majetku. V rámci jednotlivých agend potom budou advokáti o konkrétní zakázku soutěžit v „minitendrech“.
Kromě centrální evidence soudních sporů by měla nově vzniknout také pracovní skupina přímo pod primátorem města, která bude rozhodovat o tom, zda jde o strategickou či jinou agendu, ale i tom, zda je vůbec externí právní služba potřebná nebo si jí může zajistit město samo prostřednictvím svých interních právníků. Nemělo by už snad docházet k podobným případům, na jaký upozornil v březnu minulého roku radní Pavel Richter, tehdy ještě opoziční zastupitel za TOP 09. „Jen odvracení pokuty za znehodnocení Karlova mostu opravou, jež bylo nakonec promlčeno, vyšlo město skoro třikrát dráž než sankce vyměřená na 950 tisíc korun,“ uvedl.

Někde tisíce, jinde miliony

O svérázné spolupráci „eráru“ s právníky kolují desítky historek. Jedna pikantní se letos provalila u advokátů z Šachta & Partners. Tato kancelář (nyní přejmenovaná MSB Legal) se „proslavila“ hlavně v případu vyvádění peněz z jízdenek do Karibiku, přitom nebyla dvorním advokátem pouze pražského dopravního podniku. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil před koncem loňského roku třicetitisícovou pokutu Nemocnici Na Homolce za to, že těmto advokátům přiklepla bez otevřeného výběrového řízení smlouvu na dva miliony, během dvou let jim však vyplatila více než dvacet milionů. Spolupráce s touto firmou stála údajně místo i ředitelku Nemocnice Na Bulovce. Tato nemocnice má nyní vlastní právní oddělení a na některé soudní spory si najímá advokátní kancelář, které platí měsíční paušál 15 tisíc korun. Za bývalého vedení neměla interní právníky a advokátní kanceláři Šachta & Partners vyplatila bez výběrového řízení od července 2009 do listopadu 2010 deset milionů korun. Jiné pražské nemocnice si podle svých vyjádření vystačí s mnohem menšími částkami. Například Thomayerova nemocnice platí externistům 50 tisíc měsíčně. V Motole dobíhá smlouva s Advokátní kanceláří Jansta, Kostka, která byla uzavřena na pět let s limitem dvacet milionů korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít