Konec offshoringu i v Čechách?

09. března 2011, 16:05 - Profit, TZ
09. března 2011, 16:05

Konzultační společnost Adastra, která dodává softwarová řešení a služby očekává, že rok 2011 bude nejen ve znamení oživení trhu s informačními technologiemi, ale i rokem, který může po vzoru Severní Ameriky do Evropy přinést postupný přechod od off-shoringu k tzv. best-shoringu.

Foto: Profimedia

V důsledku rostoucího tlaku na snižování nákladů došlo počátkem 90. let minulého století k postupnému přesunu určitých obchodních procesů a vývoje low-end IT řešení do zemí s nižšími pracovními náklady, tedy off-shoringu. Praxe ukázala, že plošné využívání off-shoringu při vývoji a implementaci IT řešení s sebou přináší i řadu problémů. Důvodem byly mimo jiné jazykové a kulturní bariéry, časový posun, komunikace s anonymními osobami a relativně vysoká fluktuace v off-shoringových centrech a s tím související rostoucí náklady i rizika. Společně s nízkou cenou pracovní síly je tak často třeba počítat i s delšími lhůtami pro dokončení projektu a vyšší pracností.

Na základě těchto zkušeností začaly některé společnosti hledat cestu, jak realizovat své plány s komfortem a efektivitou lokálních projektů a současně i s nižšími jednotkovými náklady, které nabízí off-shoring. Jako efektivní řešení se ukázal tzv. best-shoring.

Na rozdíl od off-shoringu, best-shoring nabízí kombinaci týmu kvalifikovaných lidí přímo u zákazníka s týmem operujícím v zemi s levnější pracovní silou a s podobným kulturním zázemím . Před Indií a dalšími asijskými státy tak dnes dostávají přednost evropské země s rozvíjející se ekonomikou, například Bulharsko. Ovšem stejně jako off-shoring není best-shoring univerzální řešení. Ukazuje se však jako výrazně efektivnější pro náročné IT projekty vyžadující silnou interakci se zákazníkem a znalost lokálního prostředí.

Vzhledem k tomu, že většina trendů přichází do Evropy ze severní Ameriky se zpožděním jednoho až tří let, očekáváme, že se v roce 2011 začne tato tendence více prosazovat i v České republice,“ říká ředitel divize Telco & Retail společnosti Adastra Pavel Kysela.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít