Konec losovaček

19. května 2011, 14:39 - Ondřej Hergesell
19. května 2011, 14:39

Novela zákona o veřejných zakázkách míří do Parlamentu

Novela zákona o veřejných zakázkách míří do Parlamentu. Stát díky ní ročně ušetří až 90 miliard

Povinné předběžné oznámení o připravovaném vypsání veřejné zakázky, u tendrů přesahujících 300 milionů korun schválení vládou, zavedení elektronických aukcí, zrušení selekce firem podle finančních obratů a další změkčení kvalifikačních předpokladů pro účast v tendrech či konec takzvaných „losovaček“, tedy zužování počtu zájemců o zakázku formou losování. To jsou nejdůležitější prvky v připravované novele zákona o veřejných zakázkách, o které se minulý týden diskutovalo na dalším ze setkání EURO Regional, tentokrát pořádaném v Grandhotelu Clarion Zlatý lev v Liberci. Pertnery akce na téma Reforma veřejných zakázek v praxi byly advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners, společnosti Syner, GE Money Bank a Česká pojišťovna. Záštitu nad libereckým setkáním převzal Úřad vlády České republiky.

Ušetřené miliardy

Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj, který hlavní novinky v oblasti veřejných zakázek prezentoval šesti desítkám hostů EURO Regional, odhaduje, že novela zákona státu uspoří až 90 miliard korun ročně. Předloha zákona dle něj výrazně omezuje možnost šití zakázek na míru a zároveň obsahuje povinnost zveřejňovat informace o konečné ceně dodávky včetně dalších měřitelných dat a údajů posuzovaných v tendru. „Nejen tato opatření, ale celkově asi dvacítka zásadních změn by měla přispět k výraznému ztransparentnění veřejných zakázek,“ slibuje Jankovský.
Novela zákona, kterou minulý týden ve středu schválila vláda, by se měla dostat na program Parlamentu ještě před prázdninami. Jankovský počítá s tím, že norma začne platit od 1. ledna 2012. Ministr si rovněž posteskl nad obrovským množstvím pozměňovacích podnětů v meziresortním připomínkovém řízení, který přesáhl hranici 1100 připomínek, přičemž část z nich šla proti smyslu novely. „Je to oblast, ke které se v současné době chce vyjádřit prakticky každý. Také se částečně potvrdilo staré pravidlo, že ovce si ohradu samy nepostaví. Občas mám pocit, že připravovaná novela zákona je hledáním nejmenšího zla, ale s vědomím všech možných protiargumentů jsem se rozhodl protlačit normu do Parlamentu co nejrychleji,“ konstatoval Jankovský.

Elektronické aukce

Vyhlašovatelé výběrových řízení podle nové verze zákona nebudou moci omezovat zájemce kvalifikačními kritérii, jako je minimální obrat či držení certifikátu kvality ISO. Jedinou podmínkou účasti v tendru bude finanční zdraví firmy, především tedy fakt, zda zájemce o zakázku nebude v insolvenci. Na změkčení požadavků reagoval Martin Borovička, generální ředitel holdingu S group, do kterého patří stavební společnost Syner. Podle něj hrozí v případě nedůsledného prověření vítězného žadatele spory o reklamace či nedodělávky, což v konečném důsledku může veřejnou zakázku prodražit. „V extrémním případě by to mohlo vést i k vracení dotací, které úřad na zakázku získal. V tomto směru není takové změkčení nutné,“ prohlásil Borovička.
Ministr Jankovský si hodně slibuje i od moderní formy soutěžení některých veřejných zakázek prostřednictvím takzvaného elektronického tržiště. „Aukce přes internet nelze použít na všechny zakázky, ne vždy je cena dodávky jediným kritériem, ale u řady komoditizovaných tendrů může elektronická aukce výrazně stlačit výslednou cenu a zároveň výběrové řízení ztransparentnit. Není to všelék, ale prospěšná věc rozhodně ano,“ uvedl. Zkušenosti s internetovými aukcemi si pochvaluje i Stanislav Eichler, hejtman Libereckého kraje, který vlastní e-tržiště používá od roku 2005. „Výzvu do elektronické aukce od nás dostává v průměru osm firem, aktivně se účastní přibližně pět a oproti původním předpokladům jsou internetově vysoutěžené zakázky téměř o čtvrtinu levnější,“ vysvětlil Eichler.
Romana Derková z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners na připravované novele zákona ocenila vyšší otevřenost zadavatelů při takzvaném otvírání obálek. „Vedle nabídkové ceny uchazečů by měly být zveřejňovány i další počitatelné údaje a číselná kritéria, tak jak to například již několik let funguje na Slovensku,“ pochválila Derková. Zajímavým momentem byl výsledek hlasování hostů libereckého EURO Regionalu, kteří prostřednictvím on-line zařízení společnosti Factum Invenio rozhodovali kromě jiného o tom, zda by výsledky veřejných zakázek měly být povinně zveřejňovány včetně detailů. Pro rozhodně ano se vyjádřilo 61 procent přítomných, pro spíše ano 34 procent a možnost spíše ne preferovalo jen pět procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít