Konec legendární romantiky

23. listopadu 2009, 18:19 - Pavel Hanslíček
23. listopadu 2009, 18:19

V ostrovním státě se meziročně zdvojnásobil počet zabavených nemovitostí

Není romantičtějšího místa, než je Havaj, hlásá propagační slogan na jedné kanceláři v centru Honolulu. Přinejmenším havajští hoteliéři však s tímto tvrzením nemohou souhlasit. Namísto romantiky bojují o přežití – v minulých letech totiž investovali obrovské sumy peněz do rekonstrukce ubytovacích kapacit, namísto očekávaného turistického boomu však nyní čelí odlivu turistů. Vytížení místních hotelů tak dosáhlo nejnižšího stavu od roku 1993 a za prvních osm měsíců pokleslo pod 67 procent, přitom ještě v roce 2005 činilo 81 procent. A jelikož se investoři kvůli renovaci hotelů těžce zadlužili, řada havajských ubytovacích zařízení tak musela vyhlásit bankrot. Závazky takto postižených hotelů dle studie společnosti Real Capital Analytics (RCA) dosahují výše 1,6 miliardy dolarů. A to zřejmě nebude konečné číslo – vylidněné pláže na Havaji a vysoké splátky úvěrů totiž mohou do dluhové pasti strhnout další ubytovací zařízení.

Čtyřnásobné zadlužení Prasknutí nemovitostní bubliny postihlo 50. stát USA obzvlášť těžce. Rychlý růst turistiky na Havaji na počátku tohoto tisíciletí totiž přilákal řadu investorů a v letech 2004 až 2008 změnily stovky hotelů majitele. Ceny se přitom ocitly v neuvěřitelných výškách – podle konzultantské společnosti z Honolulu Hospitality Advisors investoři v některých případech platili až osm set tisíc dolarů za pokoj. Následovaly nákladné renovace tisíců pokojů a jejich převedení do vyšší ubytovací kategorie. Na Havaji se totiž od 80. let nové hotelové komplexy stavějí jen v omezené míře – ceny pozemků tu jsou vysoké a proti je i místní vláda. „Model je následující: koupě, rekonstrukce a repozice hotelu,“ vysvětlil listu The Wall Street Journal Europe ředitel Hospitality Advisors Joseph Toy. Hlavním problémem je přitom vysoké dluhové financování uskutečňovaných investic. Pokud se celková výše poskytnutých hypoték podělí počtem pokojů, zjistíme, že zadlužení hotelového průmyslu na Havaji je mnohonásobně vyšší než ve zbytku USA. Dle studie RCA činí průměrná výše závazků na jeden hotelový pokoj 23 256 dolarů. Pro srovnání v Kalifornii to je jen 5083 dolarů a na Floridě, kde se především v Miami realizovaly rozsáhlé stavební projekty, 5345 dolarů.

Turistický exodus Dokud kvetl cestovní ruch, bez větších problémů se dařilo vysoké hypotéky splácet z běžných příjmů. Poloha v Tichém oceánu mezi USA a Japonskem totiž z Havaje udělala oblíbenou výletní destinaci pro boháče z obou zemí. Nicméně již v uplynulém roce zájem turistů o ostrovní destinaci poklesl – jestliže předloni sem přijelo přes 7,6 milionu turistů, letos odhad místní vlády mluví o méně než 6,5 milionu návštěvníků. I proto místní hoteliéři výrazně zlevnili – před nástupem krize se za přenocování v hotelovém pokoji v průměru platilo 200, nyní je to již jen 150 dolarů. Ovšem ani tato vysoká sleva na Havaj nepřiláká dodatečné návštěvníky. Lidé totiž šetří a odlehlá poloha ostrovů znamená dodatečné výdaje za drahé letenky. Proto Američané raději cestují za nižší ceny do blízkého Mexika nebo Karibiku a Japonci zase z obavy z prasečí chřipky zůstávají v Asii. Letos se na Havajských ostrovech čeká jen 1,2 milionu turistů ze země vycházejícího slunce, přičemž v roce 1997 jich přijelo přesně dvojnásobek. Navíc ještě rychleji než počet turistů se propadají výdaje cizinců – ti tak letos dle vládních předpovědí utratí o 22 procent méně než předloni.

Bankrotní vlna Důsledky popsané kombinace vysokých dluhů, klesající návštěvnosti a snižujících se cen ubytování jsou zřejmé: stále více hoteliérů není schopno hradit splátky svých úvěrů včas a dochází k zabavení hotelů ze strany financujících bank. Jestliže takových vynucených odebrání nemovitostí bylo loni v září dle serveru RealtyTrac méně než šest set, meziročně se jejich počet téměř zdvojnásobil na 969 případů. Přitom nezůstaly ušetřeny ani špičkové hotely jako například Ritz Carlton s 548 pokoji na ostrově Maui. Ten v roce 2006 koupilo konsorcium finančních investorů v čele se společností Whitehall Street Global Real Estate ze skupiny Goldman Sachs za 175 milionů dolarů. Dalších 160 milionů investovalo do jeho rekonstrukce. Poté, co se letos v dubnu objevily problémy se splátkami hypotečního úvěru ve výši 260 milionů dolarů, hotel převzala financující banka Lehman Brothers, respektive její nový vlastník – britská Barclays. Podobně skončil i luxusní Maui Prince Resort s 310 pokoji a více než pěti čtverečními kilometry pozemků, který předloni získala banka Morgan Stanley spolu s havajským developerem za 575 milionů dolarů. Poté, co se výnos komplexu propadl oproti roku 2007 o polovinu a jeho hospodaření končilo každý měsíc ztrátou přesahující milion dolarů, americká banka Wells Fargo, financující hypotéku za téměř 200 milionů dolarů, poslala resort do nucené správy.

Čtvrtinová závislost Problémy hotelového průmyslu mají dalekosáhlé důsledky pro celou havajskou ekonomiku, jejíž HDP je z celé čtvrtiny závislý právě na cestovním ruchu. Navíc ubytovací zařízení patří k největším zaměstnavatelům a jejich krachy přinesly na sluneční ostrovy dosud téměř neznámý jev – nezaměstnanost. Ta se ještě loni na jaře pohybovala pod dvěma procenty, nyní přesahuje 7,5 procenta. K růstu počtu lidí bez práce přispěly i místní aerolinky – loni zkrachovaly v důsledku klesajícího zájmu o přepravu mezi Honolulu a americkou pevninou společnosti ATA a Aloha Airlines. S problémy se potýkají i zbylí tři havajští letečtí dopravci zajišťující spojení mezi jednotlivými ostrovy – společnosti Mokulele Airlines, go! a Hawaiian Airlines. Do obtížné situace se přitom dostala i státní pokladna – daňové výnosy Havaje klesly v minulém čtvrtletí o 112 milionů dolarů, meziročně tedy o deset procent. Hlavní část tohoto výpadku zapříčinily právě snižující se příjmy hotelového průmyslu. A ty mohou ještě dále klesnout – turistů by dle odhadu místní vlády nemělo ani v příštím roce přijet o mnoho více než letos a k zotavení poptávky po dovolené na Havaji má dojít až v letech 2011 až 2012. Toto hubené období nutně nemusejí přežít ani všechna dosud otevřená ubytovací zařízení. Některá totiž jejich majitelé drží nad vodou i za cenu ztrát. To je případ hotelu Four Seasons v resortu Hualalai, k jehož majitelům patří i Michael Dell – zakladatel výrobce počítačů Dell. Od roku 2006 ale roční cash flow hotelu kleslo z téměř 21 milionů dolarů na méně než osm milionů a zároveň se snížila obsazenost z 87 na 54 procent. A je otázka, jak dlouho Dellovi a dalším investorům vydrží ochota dotovat provoz ztrátových zařízení.

* Tab.:
Chmurné vyhlídky 2007 *2008* 2009* 2010* 2011* 2012
Počet návštěvníků (v tis.)* 7628* 6823* 6422* 6498* 6774* 7139
Počet přenocování (v tis.)* 70 075* 64 180* 60 474* 60 890* 63 567* 67 017
Výdaje turistů (v mil. USD)* 12 811* 11 399* 10 093* 10 391* 11 634* 12 538
HDP (reálné vyjádření v mil. USD)* 49 424* 49 782* 49 258* 49 460* 50 185 *51 271
Pramen: Hawaii State Department of Business, Economic Development & Tourism, 19. srpna 2009

Mapa Havajské ostrovy Osm hlavních ostrovů
Rozloha 28 311 km2
Počet obyvatel 1,28 milionů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít