Konec Hušákových loutek

02. prosince 2011, 18:23 - Ondřej Hergesell
02. prosince 2011, 18:23

Ekonomická realita dohnala i ČSTV, padlo celé vedení včetně předsedy Kořana

Změna stanov, změna volebního systému a odvolání vedení Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) v čele s předsedou Pavlem Kořanem. Tyto tři navenek viditelné změny, pro běžného smrtelníka nepříliš zajímavé, mezi řádky skrývají principiální prozření bafuňářů ČSTV. Výsledky listopadové mimořádné valné hromady svazu jsou zároveň předzvěstí zásadního převratu, před nímž organizace čítající více než jeden a půl milionu sportovců stojí.
Odbojné sportovní svazy, zastřešené iniciativou Český sport 2011, vyzývaly vrcholové vedení ČSTV k odstoupení již od začátku letošního roku. Lépe řečeno: od krachu loterijní firmy Sazka, již ČSTV majoritně ovládal. Se stejnou intenzitou sportovní svazy, představující jednu ze dvou komor svazu, také požadovaly svolání mimořádné valné hromady. V mezidobí však sportovci nezaháleli a s komorou tělovýchovných jednot, tedy druhou „nohou“ ČSTV, předjednali další kroky. Odvolání výkonného výboru ČSTV se proto dalo očekávat. Bohužel, přišlo pozdě. Pozdě pro záchranu mnohamiliardového majetku v podobě Sazky a pozdě pro zachování dobrého jména této sportovní organizace. Listopadovou valnou hromadu lze považovat za konec jedné etapy českého sportu. Éry, kterou lze bez nadsázky nazvat Hušákovou, neboť bafuňáři dosud sedící ve výkonném výboru ČSTV byli až na drobné výjimky – a to bez ohledu na svou příslušnost a na důvody takového jednání – ovládáni bývalým šéfem Sazky. „Je to definitivní konec Hušákových loutek v ČSTV,“ říká bez okolků Miroslav Jansta, prezident basketbalové federace. Tento kritik dosavadního vedení svazu, včetně předsedy Pavla Kořana a jeho předchůdce Vladimíra Srba, viní strahovské bafuňáře z největší finanční ztráty, kterou český sport utrpěl od sametové revoluce. Faktem je, že novodobá vládnoucí garnitura ČSTV ve finále svého úřadování vrazila sportovcům kudlu do zad. Z vedení kdysi mocné organizace se stal spolek rychle tloustnoucích bafuňářů, který skákal podle not, jež na strahovský kopec přicházely z ředitelské kanceláře Sazky. Vždy v doprovodu štědrých prebend či teplého místečka v některé ze spřízněných firem pod souhrnným označením „prdelné“. Půldruhý milion sportovců sdružených v ČSTV rozhodně nebyl na prvním místě zájmu vedení svazu.
Nepochopitelná liknavost strahovských bafuňářů se naplno projevila letos. Nejprve se začal ztenčovat takzvaný výtěžek ze Sazky, který v dobách hojnosti přesahoval půlmiliardu korun. Když pak nedokázal ČSTV najít cestu, jak Sazku rozumně zachránit před hrozícím konkurzem, přišli sportovci o svou „tiskárnu na peníze“ definitivně.
A co víc, svým jednáním strahovští bafuňáři odrovnali značku ČSTV. Ta sice byla spojována s minulým režimem a jeho politickou propagandou, přesto ještě před pár lety garantovala dění v českém sportu a ročně přerozdělovala přes dvě miliardy dotačních korun. Jenže nekompetentnost vedení ČSTV a vzájemné rozmíšky nemohly uniknout ani politickým špičkám, především ministrům školství a financí. Ti se proto rozhodli k razantnímu kroku: státní dotace budou od příštího roku ministerstva sportovcům posílat napřímo, nikoli prostřednictvím ČSTV.
V každé slušné společnosti bývá zvykem, že pokud někdo znehodnotí svěřený majetek v řádech miliard korun, měl by se ze svých činů zodpovídat a měl by být potrestán. I to by kromě personálních změn a finanční stabilizace mělo být součástí ozdravné kůry ČSTV. Šéf basketbalu Jansta, vážný kandidát na uvolněné předsednické křeslo ČSTV, slibuje analýzu klíčových rozhodnutí svazu a nevyhýbá se ani možnosti ukázat prstem na funkcionáře, kteří svízelnou situaci svazu způsobili. „Nebudeme rozjíždět hon na čarodějnice, žádná trestní oznámení padat nebudou. Ale rozbor příčin pádu ČSTV, jak se to mohlo stát, když jsme na to celý rok upozorňovali, udělat musíme,“ tvrdí. Zda na to bude mít iniciativa Český sport 2011 dostatek odvahy, zatím není jasné. Zřejmé naopak je, že ČSTV není v dobré kondici a v následujících měsících se rozhodne o jeho přežití. Šance má překvapivě veliké. I někdejší kritici požadující zrušení svazu přešli na smírnější tón, když tvrdí, že mládežnický a výkonnostní sport se bez servisních činností ČSTV neobejde. Příští kolo očisty největší české sportovní organizace přijde 28. ledna, na kdy je svolána další valná hromada svazu. Čas však hraje proti sportovcům. Nepříliš dobře spravovaný majetek, který ČSTV ještě zbyl v podobě krkonošských skiareálů a sportovních center v Nymburce či Brandýse nad Labem, bez finanční injekce rychle chátrá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale…
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít