Konec handlu v nedohlednu

11. června 2010, 13:56 - Jan Hrbáček
11. června 2010, 13:56

Perex místo podtitulku

[Perex místo poditulku]
Sedm vyjednávacích skupin, stejný počet okruhů, které je potřeba důkladně prodiskutovat ještě předtím, než vznikne případná koaliční vláda občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných. K té je však zatím daleko, jak ukázala první kola jednání, jež se rozeběhla počátkem června. Průnik předvolebních programů stran hledají zpravidla tříčlenné týmy vyjednavačů obtížně a pomalu. Týdeník EURO přináší souhrn toho nějdůležitějšího, co se v uplynulých dnech událo.

[první okruh]
Nadtitul: Korupce a justice
Titulek: Tendry do naha Podtitulek: Shoda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných je možná, vyjednávači však jsou teprve na začátku

K nejcitlivějším bodům programového prohlášení chystané vlády patří protikorupční opatření a zefektivnění justice.
Lidé obeznámení s jednáním se domnívají, že vyjednávači by se mohli shodnout na návrhu zveřejňovat průběh veřejných soutěží na internetu. V minulosti veřejné zakázky snadno získávaly společnosti se skrytým majitelem. Česko přitom patří do malého počtu zemí, které skryté vlastnictví dlouhodobě tolerují. A signály naznačují, že to tak i zůstane. Navzdory tomu by však státní zakázky mohly dostávat jen firmy s jasnou vlastnickou strukturou. „Okolo výběrových řízení vše obnažíme, atmosféra je dělná. Jsme však, jak se ve sněmovně říká, po prvním čtení,“ naráží na možné rozpory v závěrečném jednání jeden z vyjednávačů ODS.
Pokud se udrží relativně smírný trend v jednáních, mohli bychom si v blízké budoucnosti přečíst na webu ucelenou dokumentaci k tendrům včetně dodatků. TOP 09 například navrhuje losování při složení hodnotících komisí z dvojnásobného počtu nominovaných zástupců u zakázek nad 50 milionů korun nebo 30procentní garanci uchazeče o zakázku z vlastních zdrojů. „Na mnoha tématech jsme se rychle shodli. O některých otázkách je třeba dál diskutovat a vyjasnit si vzájemné postoje,“ naznačuje vyjednávačka TOP 09 Vlasta Parkanová, že koaliční jednání dosud určitě nekončí. Ve hře jsou i nezávislé audity průběhu řízení. Mohly by je zadávat kontrolní výbory Poslanecké sněmovny.

Soudci pro politiky

Věci veřejné bazírovaly na vzniku specializovaného protikorupčního soudu, na jehož zřízení se minulý čtvrtek s ODS a TOP 09 shodly. S tím souvisí podobná specializace státních zástupců. Na Slovensku prosadil vznik takových soudů Daniel Lipšic z KDH. Ten Česku radí, aby nezřizovalo jen speciální senáty, ale přímo samostatnou instituci.
Původně tvrdě prosazovaný návrh na vznik institutu agenta provokatéra však už samy VV rozmělnily. Na Slovensku mají s agentem provokatérem zkušenosti, ale nahradil ho po problému s jeho právním ukotvením „jen“ agent. Státem placený člověk totiž nemůže dle slovenských zákonů navádět k přijetí úplatku. Místo agenta provokatéra by proto mohly být v Česku zavedeny testy integrity státních zaměstnanců, o nichž se už v minulosti uvažovalo. „Dohoda o zavedení testů korupční odolnosti má pro nás zásadní význam. Navrhujeme mimo jiné zrušení vrchních soudů. Domníváme se, že v tom bychom se mohli shodnout. Navrhujeme také jmenování soudců na dobu určitou,“ podotýká vyjednavačka VV Karolina Peake.
S obnovou finanční policie navrženou VV však ODS ani TOP 09 nepočítá. Také návrh mecenáše VV Víta Bárty – metropolitní policie ve městech nad sto tisíc obyvatel, sloučení státní a městské policie, vyvedením některých činností mimo policii a strážníky by mohl vzniknout prostor pro soukromé bezpečnostní agentury – zůstává zatím dle posledních zpráv v pozadí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít