Konec dvojitého zdanění zisku

11. října 2011, 12:09 - Gabriela Magsumová
11. října 2011, 12:09

Systém zdaňování dividend možná přece jen dozná změn ve prospěch podílníků. Na tahu je Parlament

Připravovaná novela zákona o daních z příjmů (dále jen ZDP) měla přinést novinku, kterou české daňové právo dosud nepoužilo: dividendovou slevu na dani, kterou uplatní osoba odlišná od osoby, jejíž příjmy jsou dani podrobeny. Daň se jedné osobě strhne a druhá osoba si o ni svoji daňovou povinnost sníží. Ještě než tato novinka doputovala do Parlamentu, vláda ji z návrhu zákona odstranila. Jak se tedy budou zdaňovat dividendy?
Změnu systému zdaňování dividend a podílů na zisku nakonec vláda zahrnula do návrhu zákona o změně zákonů v souvislosti se zřízením jednoho inkasního místa, který by měl být v říjnu projednáván ve výborech v Parlamentu.

Pro firmy i fyzické osoby

Navrhovaný systém by měl přinést zásadní změnu: odstranění dvojího zdanění zisku prostřednictvím zavedení všeobecného osvobození od zdanění při výplatě podílníkovi společnosti, a to v případě, že je mateřskou společností, ať už splňuje či nesplňuje daná kritéria, tak i fyzickou osobou. U fyzických osob se bude osvobození týkat podílů na zisku a dividend z účastí na a. s., na s. r. o. a komanditistů v k. s., dále též družstevníků a tichých společníků a dalších výplat. Dividendy a podíly na zisku pro právnické osoby byly dosud osvobozeny podle § 19 (1) písm. ze) ZDP, pokud byly vypláceny českou dceřinou společností mateřské společnosti dle definic zákona, a podle § 19 (1) písm. zi) ZDP, v případě výplaty od dceřiné společnosti z jiného členského státu EU české mateřské společnosti. Písm. zi) zůstává zachováno, ovšem písm. ze) bylo nahrazeno novým § 19a, který upravuje osvobození od daně zejména pro všechny podíly na zisku a dividendy z účasti na a. s., na s. r. o. nebo komanditisty na k. s., pro podíly na zisku nebo obdobná plnění z členství v družstvu, podíly na zisku u tichého společníka, vypořádací podíly a likvidační zůstatky. Ovšem týkat se bude pouze výplat mezi českými daňovými rezidenty a rezidenty jiných členských států EU, Norska, Islandu a Švýcarska. Osvobození bude také možné uplatnit i pro platby přijaté od daňových rezidentů ze zemí mimo EU, se kterými však ČR má uzavřenu smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Zároveň se však musí jednat o společnost, která má právní formu obdobnou jako s. r. o., a. s. nebo družstvo a podléhá dani obdobné dani z příjmů právnických osob, u níž sazba daně není nižší než dvanáct procent, a také není od této daně osvobozena.
Jedinou výjimkou ze všeobecného osvobození od daně z příjmů jak u fyzických, tak u právnických osob budou výplaty podílů na zisku od investičních a podílových fondů včetně zahraničních fondů kolektivního investování. Všechny tyto fondy však budou moci využít výhody nulového zdanění svých aktivit. Nulové zdanění subjektů kolektivního investování a důsledné zdanění výplat ze systému by mělo naplnit princip daňové neutrality v oblasti kapitálového trhu, což znamená, že individuální investice by měla mít srovnatelné daňové zacházení, a tím obdobné daňové zatížení jako investice prostřednictvím subjektů kolektivního investování.

Dvojí nezdanění?

Díky osvobození od daně fondy nebudou moci využít přímého účinku směrnice o společném systému zdanění mateřských a dceřiných společností, podle které jsou dividendové příjmy za splnění stanovených podmínek od daně osvobozeny. To však nelze aplikovat v situaci, kdy není uplatněno žádné zdanění. Ačkoli z návrhu zákona to nevyplývá jednoznačně, v souladu s textací důvodové zprávy by měly být všechny dividendové příjmy plynoucí investorům z jejich fondu zdaňovány srážkovou daní. Při výplatě dividendových příjmů z majetkové účasti v investičních fondech a z podílových listů ze zdrojů na území ČR všem právnickým osobám bude fond povinen srazit daň ve výši devatenácti procent; výhodu budou mít fyzické osoby, které budou podrobeny pouze patnáctiprocentní srážkové dani. Podle přechodných ustanovení by se zrušení zdanění dividend a jiných podílů na zisku mělo týkat až výplat zisku po zdanění vytvořeného po nabytí účinnosti nové úpravy, tedy s dopadem až do fiskálního roku 2014. Účelem je zamezit zadržování dosud nerozděleného zisku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít