Konec dopravním zácpám. VW testuje superpočítač - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Konec dopravním zácpám. VW testuje superpočítač

,
Konec dopravním zácpám. VW testuje superpočítač
Zdroj: Flickr Alper Cagun

Budoucnost patří analýze obrovského objemu dat a predikci chování lidí. Koncern Volkswagen oznámil spolupráci s kanadským výrobcem kvantových počítačů D-Wave Systems. Řidiče bude informovat v dostatečném předstihu o dění na silnici, takže se budou moci vyhnout zácpám.

Také vás nebaví každé ráno trčet v koloně, která jen popojíždí? Zejména ti, kteří pracují ve větších městech a dojíždějí z okolí, si musí často přivstat, aby do práce přijeli včas. V blízké budoucnosti by stres za volantem způsobený dopravní zácpou mohl pominout.

Kanadská firma D-Wave Systems, která jako první komerčně prodává kvantový počítač, se dohodla na spolupráci s německou automobilkou Volkswagen. Mezi její zákazníky už patří NASA a Google.

Kvantový počítač má vyvíjet i americká Národní bezpečnostní agentura (NSA), jak uvedl Edward Snowden v roce 2014, aby mohla prolomit jakékoliv kódování na síti.

Jak vypadá kvantový počítač?

„Kvantový počítač otevírá úplně nové obzory,“ řekl ke spolupráci s D-Wawe Systems Martin Hofmann, šéf pro informační technologie v koncernu VW.

Obrovská výkonnost kvantových počítačů podle něj dovolí, aby stroj mohl propočítávat komplexně složité procesy, což je pro predikci vytvoření dopravní zácpy nezbytné. IT specialisté automobilky pracují na tom, aby řidič byl informován 45 minut před vytvořením zácpy. Měl by tak dostatek času trasu změnit, aby v dopravní špičce nikde neuvízl.


Počítače budoucnosti:

Zrod informačního poloboha: vědci spolu s Googlem vytvořili plán kvantového počítače
Kvantová technologie (ilustrační foto)


Experti VW pracují v laboratořích v San Francisku a Mnichově na vývoji programu, který optimalizuje data z dopravních systémů. Pilotní projekt analyzuje pohyb 10 tisíc vozů taxislužby v Pekingu, uvedla automobilka v tiskové zprávě.

Hofmann tvrdí, že se jedná o první podobný projekt v autoprůmyslu vůbec. „Kvantová počítačová technologie může Volkswagenu přinést ohromný pokrok ke všem klíčovým tématům IT budoucnosti. Naše spolupráce s D-Wawe je milníkem na této cestě,“ prohlásil.

Kvantové počítače mohou pomoci i s vývojem autonomního řízení nebo učení strojů během výroby automobilů.

Co je kvantový počítač?
Kvantový počítač je v informatice zařízení na vykonávání výpočtů, které přímo využívá při svojí činnosti fenomény známé z kvantové mechaniky, jako je například superpozice nebo kvantové provázání částic, na vykonávání operací s daty. V klasickém počítači jsou data určena bity, v kvantovém počítači se používají qubity (kvantové bity). Základním principem kvantových výpočtů je to, že kvantové vlastnosti částic jsou využity pro reprezentaci a strukturu dat a kvantové jevy se mohou použít k vykonávaní operací s těmito daty.
Vysoká efektivnost některých kvantových algoritmů má být dána tím, že díky zákonitostem kvantové fyziky jsou kvantové počítače schopny provádět některé operace pro všechny vstupy (z dané rozsáhlé množiny) najednou.

Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Kvantový_počítač

Prezident D-Wawe International Robert Ewald prohlásil, že se jedná o názorný příklad, jak bude v budoucnu fungovat spolupráce mezi firmami, které dají dohromady odborníky, aby řešili staré problémy novým způsobem. Podrobnosti má VW zveřejnit na veletrhu CEBIT v Hannoveru, který začíná 20. března.

S analýzou dat pomáhá počítač D-Wawe 2000Q, což je asi tři metry vysoká černá skříň s kvantovým čipem, který není větší než nehet na ruce. Aby mohl pracovat naplno, musí být umístěn ve vakuu s teplotou blížící se absolutní nule. Pak může využívat zákony kvantové fyziky.

Kvantový bit není buď jednička, nebo nula, ale může nabývat veškerých hodnot mezi těmito čísly. Podobně jako takzvaná Schrödingerova kočka, myšlenkový experiment, která může být živá i mrtvá zároveň.

Dále čtěte:

Autoprůmysl se zlobí: zácpy jsou horší než diesely

Kauza dieselgate: žalobu o odškodnění podali první čtyři Češi