Koncern ZKL dosáhl v roce 2010 nejvyššího hrubého zisku v historii

12. července 2011, 11:01 - Profit, TZ
12. července 2011, 11:01

Auditované konsolidované výsledky za rok 2010 skupiny ZKL ukázaly úspěšnost restrukturalizace započaté koncem roku 2008.

Foto: ZKL

Ačkoliv konsolidované tržby tradiční české firmy věnující se více než 60 let výzkumu, vývoji, výrobě a distribuci valivých ložisek, výrobě speciálních ložisek a komponentů pro automobilový a železniční průmysl v roce 2008 byly na úrovni 1 268 mil. Kč, o rok později to bylo již jen 1 002 mil. Kč, v roce 2010 pak 1 252 mil. Kč.

Mnohem úspěšněji než tržby se vyvíjel ukazatel EBITDA, kde se pozitivně projevily realizovaná úsporná opatření. V krizovém roce 2010 ZKL tak paradoxně dosáhla nejvyššího EBITDA ve své historii ve výši 142,5 mil. Kč, což bylo o 79% více než v roce 2009. Oproti roku 2008, jenž byl pro skupinu ZKL nejúspěšnějším z hlediska tržeb, bylo EBITDA v roce 2010 vyšší o 50%. Rentabilita EBITDA/tržby se tak dostala na úroveň 11%, střednědobý plán předpokládá úroveň 14% v roce 2013.  Pro rok 2011 skupina plánuje tržby 1 539 mil. Kč a EBITDA  176 mil. Kč.

Ve společnostech skupiny ZKL bylo ke konci roku 2010 zaměstnáno cca 1 160 zaměstnanců. V průběhu roku 2010 koncern tak opětovně vytvořil 118 pracovních míst, zejména dělnických profesí ve svých dceřiných společnostech ZKL Hanušovice, a.s. a ZKL Klášterec nad Ohří, a.s.

Cílem prováděné restrukturalizace bylo také snížení úvěrového zadlužení. „Na základě nestabilní situace a postojů jedné z financujících bank došlo v první polovině roku 2009 k ukončení syndikovaného úvěru a přefinancování dvěma českými bankami. V průběhu necelých dvou let se nám pak podařilo snížit bankovní zadlužení koncernu o 182 mil. Kč, tj. o 33%,“ říká ekonomický ředitel koncernu ZKL Ing. Adam šotek.

Koncern nepřestal investovat ani v průběhu krize. „Investice za poslední dva roky dosáhly 129 mil. Kč a směřovaly zejména do modernizace technologií za účelem zvýšení kapacit, produktivity a kvality. V letošním roce plánujeme proinvestovat 205 mil. Kč. Plánované investice směřují do nového segmentu výroby přesných velkorozměrových ložisek do průměru 1 600 mm, technologií na snížení materiálové náročnosti a v neposlední řadě do navýšení výrobních kapacit automotive  programu v ZKL Hanušovice, a.s.,“ vypočítává Ing. Adam šotek. Část investic přitom bude spolufinancována ze zdrojů Evropské unie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských…
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít