Komu patří Česko 5: od vstupu do EU vzrostla cena půdy trojnásobně - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Komu patří Česko 5: od vstupu do EU vzrostla cena půdy trojnásobně

,
Komu patří Česko 5: od vstupu do EU vzrostla cena půdy trojnásobně
Zdroj: Martin Straka/Mladá Fronta

Půda za posledních 15 let prudce podražila a dnes stojí kolem 20 korun za metr čtvereční.

Zájem investorů o zemědělskou půdu přispěl v minulých letech k rychlému růstu cen. Podle údajů společnosti Farmy.cz, která provozuje stejnojmenný realitní server věnující se zemědělské půdě, vzrostly ceny od vstupu Česka do Evropské unie trojnásobně.

Zatímco se v roce 2004 metr čtvereční prodával za 6,6 koruny, loni to bylo už 20,4 koruny. Boom přitom gradoval v minulém roce, kdy cena půdy meziročně vzrostla o více než čtvrtinu. „Důvodem rekordního růstu byly především dostupné a levné úvěry poskytované bankami zemědělcům na nákup půdy,“ uvádí jednatel Farmy.cz Jaroslav Urban.

Jak se změnily ceny zemědělské půdy?

 Jak se měnily ceny zemědělské půdy

V současnosti se cena půdy v Česku pohybuje od 13 do 30 korun za metr čtvereční, přičemž nejdražší jsou nejúrodnější oblasti na Hané, v Polabí, na Královéhradecku a jižní Moravě. Naopak nejlevněji se dá pořídit půda na Jesenicku, Bruntálsku, Vsetínsku či Náchodsku, protože je tam nízká kvalita půdy vhodná pouze pro pastviny a trvalé travní porosty.

Podle lidí z branže se však už prudký růst cen zastavil a nikdo neočekává, že se bude v blízké době opakovat. Podle šéfa Českého půdního fondu Jiřího Jaklína budou letos ceny půdy stagnovat nebo jen velmi mírně růst. „V lokalitách s méně kvalitní půdou a nízkou konkurencí mohou ceny i klesat,“ upozorňuje Jaklín.


Čtěte předchozí díly seriálu o pozemkových magnátech v Česku:

Komu patří Česko: nejvíc pozemků v Česku má Radovan Vítek

Komu patří Česko 2: Euro představuje 1000 největších majitelů pozemků

Komu patří Česko 3: zemědělské pozemky ovládla komunistická šlechta

Komu patří Česko 4: církve získaly v rámci restitucí přes 116 tisíc hektarů

 Říp, letecký snímek


Vypadá to tedy, že po přílivu nových peněz do zemědělské půdy se investiční příběh uzavírá. „Tak dlouho se o půdě mluvilo, až na ni vlítli všichni. Před dvěma třemi lety stál metr čtvereční deset až 11 korun, dneska je to u té lukrativní půdy i 20 až 25 korun a to už není taková rozkoš,“ posteskl si jeden z dolarových milionářů ve výzkumu J&T Banka Wealth Report 2016.

Půda se v poslední době stala mezi tuzemskými boháči oblíbenou investicí, za nejzajímavější ji považuje 41 procent dolarových milionářů.

Velké téma o vlastnících české půdy najdete v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vyšlo 20. března. V elektronické verzi ke stažení na www.alza.cz/euro.

 Titulka Euro 12/17