Komu je do zpěvu, když ho bolí záda?

31. března 2003, 00:00 - Karolina Kamberská
31. března 2003, 00:00

Náš život se změnil rychleji, než se páteř stačila přizpůsobitZáda občas bolí až 80 % lidí v rozvinutém světě. Patříte mezi ně také? Pak víte, že je to jen zdánlivá drobnost a že kolegyně vzdychající každou chvíli nad svou krční páteří není změkčilý hypochondr.

Náš život se změnil rychleji, než se páteř stačila přizpůsobit

Záda občas bolí až 80 % lidí v rozvinutém světě. Patříte mezi ně také? Pak víte, že je to jen zdánlivá drobnost a že kolegyně vzdychající každou chvíli nad svou krční páteří není změkčilý hypochondr.

Bolest zad vás většinou neochromí úplně, není „zákeřnou nemocí“, nad kterou se ostatním tají dech. Ale je to plíživý nepřítel radosti ze života. Pokud je vám nad pětačtyřicet, povzbudit vás může zajímavost, že nejvíce trpí bolestmi zad lidé mezi třiceti a padesáti roky věku. Má to logické důvody. Kolem třicítky si zakládáme rodinu. Miminka zvedáme, nosíme, skláníme se k nim. Nejprve mají tři kila a tak nám to ani nepřijde, jenže za pár měsíců už váží dvojnásobek, a naše páteř se začíná bouřit. Jedním z častých spouštěcích mechanizmů bolestí zad je i těhotenství. S takovou náhlou zátěží se páteř nemusí vždycky vyrovnat se ctí. Ve středním věku také hodně pracujeme a každá monotónní práce (např. u počítače) je velkým rizikem. Vyhráno nemají ani ti, kdo pracují manuálně - většinou zatěžují své tělo velmi jednostranně. Proč nás záda tolik trápí, je nasnadě. Mechanizmus fungování páteře je dokonalý, jenže byl stvořen pro jiný způsob života, než vedeme dnes. Náš život se změnil rychleji, než se naše páteř stačila přizpůsobit.

Lékař není zbytečný

Většina z nás se odhodlá navštívit ortopeda při akutním návalu bolesti. Ale pokud nás bolest zad pronásleduje jaksi nenápadně celé roky, míváme pocit, že nám žádný lékař nepomůže. Pravda je, že ve většině případů si můžeme nejlépe pomoci sami. Přesto návštěvu odborníka nepodceňujte. Řekne vám totiž věc, která bude klíčová pro váš další postup - zda vás záda bolí z mechanického důvodu (špatně je používáte), nebo trpíte nějakou chronickou nemocí. Teprve když se dozvíte, že vás žádná choroba netrápí, můžete vzít svá záda do vlastních rukou.

Pomoz si sám

Naše trápení bývá nejčastěji způsobeno špatným držením těla. Správný způsob jak stát, chodit a sedět je notoricky známý, přesto si často ulevujeme shrbeným postojem. Pokud máme oslabené zádové svalstvo, je nám „zhroucený“ postoj příjemný, protože na svaly neklademe takové nároky. Problém je v tom, že touto pohodlností situaci jen dál zhoršujeme. Spolu se správným držením těla musíme tedy začít něco dělat i s ochablými a zkrácenými zádovými svaly. Zní to jako samozřejmost, ale kolik z nás pravidelně cvičí? Zatímco v jídle už si většinou dokážeme vybrat to, co je pro naše zdraví dobré (řekněte, kdy jste měla naposledy na talíři pečený bůček?), pohyb a posilování většině z nás zní jako záliba Marťanů. Nemáme čas, nezbývá nám energie. Paradoxně důsledkem toho, že necvičíme, je opět další ztráta energie a výkonnosti. Člověk ve špatné fyzické kondici podává i horší výkon ve své práci. Nebo se snad dokážete soustředit na složitý úkol, když vás zároveň děsně bolí v kříži?

Cvičit můžete i v obýváku

Tím základním kamenem, na kterém bychom měli stavět svou péči o záda, je posilování a spolu s ním strečink. Každý trenér či instruktor ve fitness centru vám objasní, že jedno bez druhého se těžko obejde. Jakou formu těchto cvičení si vyberete, záleží jen na vás. Můžete chodit do fitcentra, ovšem stejně dobře můžete cvičit i doma v obýváku - to ale jen pod podmínkou, že máte dostatek disciplíny a sestavu cviků opsanou z kvalitní příručky. Ideální je mít svůj vlastní tréninkový program, přímo šitý na míru vašim potížím. Pomůže ale i cvičení univerzální. Důležité je posílit a protáhnout nejen zádové, ale i břišní svalstvo. Jsou-li břišní svaly pevné, skvěle ulehčují páteři. Jejich účinnost si můžete vyzkoušet teď hned. Zkuste myslet několik minut na to, abyste při sezení, stání i chůzi měla břišní svaly zpevněné a rovně přitažené k páteři. Rázem zjistíte, že se i zbytečné vyklenutí páteře vyrovná, a pokud zrovna máte záda bolavá, pocítíte na chvíli úlevu.

Nezapomeňte na duši

Naše tělo je často přesným odrazem toho, co se odehrává v naší duši. Když je nám dobře, kráčíme světem hrdě a s hlavou vztyčenou. Když je pošmourno a v hlavě nám straší termín odevzdání daňového přiznání, jdeme po ulici s hlavou skloněnou a zády shrbenými. Náš postoj fyzický se rovná našemu postoji duševnímu. Snad proto jsou bolesti zad tak často spojené s depresemi. I tady by se dalo ptát, co bylo dřív, zda vejce, nebo slepice. Protože deprese a s ní spojený rezignovaný postoj je rizikovým faktorem pro rozvoj bolestí zad. Zároveň je jasné, že když nás týdny či měsíce něco bolí, naše nálada postupně upadá až pod psa. Proto je důležitá i péče o to, co se odehrává uvnitř vaší duše. Možná vás překvapí, že letitý problém vašich bolavých zad zmizí, když vyrazíte vstříc světu uvolněná a vzpřímená.

profit@profit.cz

Co zádům ubližuje:

Vysoké podpatky: noste je jen na výjimečné příležitosti. Při jejich nošení se váha přenáší na špičky nohou a tím se mění celé přirozené nastavení pohybového aparátu

Vrcholový sport: znáte snad sportovce, který si občas nestěžuje na bolesti zad? I některé rekreačně prováděné sporty mohou být příliš jednostrannou zátěží: např. tenis, bowling anebo jogging v nekvalitně odpružené obuvi.

Měkká matrace, velký polštář: do takové postele se večer s chutí svalíte. Ale ráno budete mít velký problém vstát a dojít do koupelny.

Co zádům pomáhá:

Hluboké dýchání: pomůže vám uvolnit bolavé svaly, působí jako lék a relaxace. Lehněte si na záda a naučte se dýchat bránicí, vleže je to jednoduché. Při dýchání bránicí se vám nebude nadzvedávat hrudník, ale břicho.

Kvalitní nábytek: židle, kuchyňská linka, matrace - to všechno by mělo být přizpůsobeno vašemu tělu. U žádné práce byste se neměla hrbit. Věci, které často potřebujete, by neměly být umístěny u země. Matrace nemá být proleželá, ale ani příliš tvrdá.

„Měkké“ sporty: takové, u kterých se uvolníte. Ideální je plavání, břišní tanec (i jiné tance), tai-či, jóga. Nezapomínejte na strečink (protahování), měl by se stát součástí vašeho denního programu - trochu ráno, trochu v práci, trochu před spaním.

Jsou-li břišní svaly pevné, skvěle ulehčují páteři. Proto je důležité posílit a protáhnout nejen zádové, ale i břišní svalstvo.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít