Komu jdou poslanci na ruku?

25. prosince 2008, 00:00 - Martin Hanák
25. prosince 2008, 00:00

Poslanecká sněmovna projednává novelu energetického zákona, který ukládá dodavateli tepla povinnost zajistit v každém odběrném místě dodávky měření dodaného množství teplé užitkové vody pro poměrné rozúčtování nákladů na tepelnou energii, na její přípravu a rozvod.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo posun konečného termínu pro instalaci „patních měřičů“ na 1. 9. 2011. Tento návrh je v souladu se stanoviskem ministra Martina Římana, který ve svém dopise adresovaném předsedovi Svazu českých a moravských bytových družstev Vítu Vaníčkovi ubezpečil, že povinnost instalace měření dodané tepelné energie bude zachována.

Členové a pracovníci bytových družstev tuto informaci s povděkem přijali, protože instalace měření dodané tepelné energie na patě objektu je jedním z mála dostupných nástrojů, kterým je možno alespoň částečně zpomalit každoroční spirálu nárůstu cen tepla dodávaného ze systémů centrálního zásobování tepla. Tyto ceny každoročně rostou v průměru o 10 až 15 procent, a stávají se tak, společně s rostoucími cenami elektrické energie, zásadní položkou v nákladech na bydlení.

Je tedy velice nepříjemným překvapením, že v rámci projednávání návrhu stranický kolega pana ministra, poslanec Oldřich Vojíř, uplatnil pozměňující návrh, jehož obsahem je zrušení povinnosti instalace měření. Je těžké hledat důvod a motivaci, která přiměla poslance k předložení tohoto pozměňujícího návrhu. Možná v jeho pohledu převážily zájmy a potřeby lokálně-monopolních dodavatelů tepla nad zájmy a potřebami drobných odběratelů, tedy domácností. Je evidentní, že dodavatelé tepelné energie zastoupení v Teplárenském sdružení České republiky nemají zájem instalovat měření. Vyhovuje jim, mohou-li rozúčtovávat dodané teplo na jednotlivá odběrná místa bez adekvátního měření, což mimo jiné umožňuje částečně skrýt tepelné ztráty v rozvodných sítích. Naopak bytová družstva toto měření požadují, protože pouze na jeho základě je možno „spravedlivě“ rozdělit náklady mezi jednotlivé objekty, zohlednit jejich technický stav, chování jejich obyvatel, a tedy celkovou spotřebu tepla. Požadavek měření spotřeby je též uveden ve Směrnici Evropského parlamentu a Rady a odběratelé jím mají být vybaveni proto, aby vyúčtování bylo založeno na skutečné spotřebě.

Obrátili jsme se s žádostí zachovat povinnost instalace měření dodaného tepla na patě objektu na ministra průmyslu a obchodu. Věříme, že když ne u poslanců, tak alespoň v kancelářích ministerstva převáží zájmy odběratelů tepla nad zájmy dodavatelů tepelné energie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít