Kompletní služby už i pro Čechy

13. listopadu 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
13. listopadu 2006, 00:00

PLATBY PŘES PAYPALPlatební portál PayPal.com začal v Česku umožňovat i přijímání plateb a vedení účtu v korunách. Pro řadu firem to může být nová příležitost při prodeji zboží přes internet.Virtuální elektronické peněženky jsou v západní Evropě velmi populární. Do Česka však jejich boom ještě nedorazil.

PLATBY PŘES PAYPAL Platební portál PayPal.com začal v Česku umožňovat i přijímání plateb a vedení účtu v korunách. Pro řadu firem to může být nová příležitost při prodeji zboží přes internet.

Virtuální elektronické peněženky jsou v západní Evropě velmi populární. Do Česka však jejich boom ještě nedorazil. Kromě čistě tuzemské Monetky je od loňského července v Česku dostupný i mezinárodní platební systém PayPal. Tuzemští uživatelé ovšem dlouhou dobu mohli peníze touto cestou pouze posílat. Letos v říjnu se však situace změnila.

„Doposud šlo tímto způsobem zboží pouze nakupovat, teď ho lze i prodávat. Znamená to velké možnosti s obchodováním na internetu,“ říká David Románek, jednatel společnosti IMFsoft. Tuzemským uživatelům se otevírá možnost uskutečňovat takzvané mikroplatby - posílat a inkasovat malé částky peněz, pro které se kvůli vysokým poplatkům nevyplatí například bankovní převod.

Společnost PayPal navíc začala podporovat účty v českých korunách. Doposud umožňovala Čechům platby pouze v šesti měnách - eurech, amerických dolarech, britských librách, japonských jenech, australských a kanadských dolarech.

BEZ KARTY TO NEJDE

Aby zájemce o virtuální transakce mohl platební portál využívat, musí si v první řadě založit a zaregistrovat účet na adrese paypal. com. K tomu potřebuje bankovní účet s kartou, na které je povoleno obchodování na internetu (embosovanou kartu VISA, American Express, MasterCard nebo Discover). Účet PayPal se pak s touto kartou sváže.

„Takto vytvořený účet je potřeba aktivovat. Při registraci strhne PayPal z bankovní karty 1,5 eura, které následně při uskutečnění transakce vrátí. Na výpisu z bankovního účtu bude u provedené PayPal transakce čtyřmístné identifikační číslo, kterým se ověří, že je uživatel PayPal účtu skutečně uživatelem zadané bankovní karty. Toto číslo se zadá po přihlášení do systému pro verifikaci,“ vysvětluje Románek.

Tento kód slouží jako ochrana proti zneužívání kradených karet. Kdo nemá přístup k výpisu z účtu, nemůže kartu v systému PayPal používat. Tady registrace končí a uživatel může odesílat i přijímat platby, přičemž peníze odcházejí nebo přicházejí přímo na bankovní účet.

TŘI A KAŽDÝ JINÝ

Pay Pal nabízí klientům tři typy účtů - osobní, prémiový a podnikatelský (Personal Account, Premier Account a Business Account). Nejrozšířenější je první typ, u kterého se neplatí nic jak za založení, tak vedení i zrušení účtu. Neplatí se ani za odesílání či příjem peněz. Žádný poplatek nezaplatíte ani za převod zůstatku z účtu na bankovní účet uživatele vedený v české bance. Pouze výběr nižší částky než 3000 korun je zpoplatněn 30 korunami. Uživateli ale může naúčtovat poplatek jeho banka, která peníze přijme.

Osobní účty jsou nejvhodnější pro převody peněz mezi členy PayPalu. U prémiových a podnikatelských účtů je příjem peněz zpoplatněn od 1,9 do 3,4 procenta z dané částky. Na druhou stranu tyto účty nabízejí daleko více funkcí a mimo jiné umožňují vedení účetnictví.

PŘES PAYPAL PENÍZE NEVYPERETE

Jednou z českých firem, která platbu přes PayPal nabízí, je i IMFsoft. „K zavedení této možnosti plateb nás vedl zvýšený zájem o naše produkty ze zahraničí. Zejména zákazníci z Kanady a Ameriky si tento druh platby oblíbili a hojně jej používají. Systém PayPal jsme tedy začali používat na doporučení a přání našich zákazníků. Výhodu spatřujeme v on-line platbě a v okamžitém provedení transakce mezi lidmi a firmami po celém světě. Navíc je tento systém hodně známý a rozšířený,“ říká jednatel firmy Románek.

PayPal však nelze použít vždy. Hodí se především pro platby mezi jednotlivci a obchodními partnery, poslat si ale peníze například na účet u makléřské společnosti není přes PayPal možné. Vzhledem k nutnosti přesně identifikovat plátce a zabránit praní špinavých peněz, finanční instituce ve většině případů platby přes prostředníky odmítají. PayPal tedy není možné chápat jako alternativu k bankovnímu účtu, ale jen jako nástroj pro převody peněz.

STO MILIONŮ ÚČTŮ

PayPal vznikl v roce 1998 jako samostatná firma. Tu v roce 2002 koupil internetový aukční dům eBay a učinil z ní svůj preferovaný platební systém. Dnes spravuje PayPal více než 100 milionů účtů lidem z celého světa. Vzhledem ke své rozšířenosti bývá častým terčem útoku podvodníků, kteří se prostřednictvím spamu snaží z uživatelů vylákat osobní údaje a hesla k účtům.

„Při dodržování bezpečnostních zásad, jako je zabezpečený protokol, používání certifikátů a silných hesel, je tato služba bezpečná,“ uzavírá Románek.

KDE A JAK

PayPal účet se zakládá na adrese www. paypal.com v sekci Sign Up Now! Potřebujete k tomu účet kartou, na které je povoleno obchodování na internetu. Na stránkách je přehledný dotazník, který vás dovede až k aktivaci účtu. Vyplníte nacionále, a poté „svážete“ PayPal účet se svou platební kartou. PayPal odečte z vašeho bankovního účtu částku v hodnotě jednoho a půl eura. Na vyúčtování poté naleznete čtyřmístný kód, který musíte zadat do systému pro verifikaci účtu.

VIRTUÁLNÍ MONETKA

Monetku provozuje od roku 2002 společnost Computer Press. Na rozdíl od PayPalu je určena výhradně pro platby v Česku a v českých korunách. Peníze musí její uživatel poslat na virtuální účet -Monetka neumí strhávat peníze z bankovního účtu automaticky. Monetku také není možné použít k platbě mezi uživateli. Jejím prostřednictvím můžete platit jen za zboží a služby společnosti Computer Press a jejích obchodních partnerů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít