KOMORA NESOUHLASÍ S NOVELOU ZÁKONA

21. listopadu 2005, 00:00 - Jaromír Drábek
21. listopadu 2005, 00:00

HOSPODÁŘSKÁ KOMORAOd začátku příštího roku začne platit novela zákona o daních z příjmů, díky níž dojde ke snížení daní některým příjmovým skupinám obyvatel. Sociální demokracie, která prosadila toto opatření i přes počáteční odpor opozice, tak udělala gesto, které nelze než nazvat předvolebním.

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA

Od začátku příštího roku začne platit novela zákona o daních z příjmů, díky níž dojde ke snížení daní některým příjmovým skupinám obyvatel. Sociální demokracie, která prosadila toto opatření i přes počáteční odpor opozice, tak udělala gesto, které nelze než nazvat předvolebním. Gesto, které by mělo přesvědčit váhavého voliče nižší či střední příjmové skupiny o tom, která ze stran to s ním vlastně myslí upřímně nejlépe.

Naše vláda si to ale uměla velmi dobře spočítat. Původní předpoklad na výběr daní bude v letošním roce pravděpodobně překročen o úctyhodných dvacet miliard korun, a to díky loňským změnám v sazbách DPH. Pokud tedy nyní snížením daní bude vybráno o 14 miliard korun méně, státní kasa na tom škodná nebude.

Druhý argument, který mě nutí nesouhlasit s předloženým zněním novely zákona, je fakt, že nebude mít absolutně žádný vliv na rozvoj ekonomiky. Je to opravdu pouhé gesto, jehož jediným efektem je to, že ušetří vybraným skupinám obyvatel několik set korun měsíčně, což jim ale ve výsledku nepostačí například ani na pokrytí zvýšení cen energií.

Proti vstřícnému kroku vůči lidem s nižšími příjmy nemohu říct ani popel, musím se ale zeptat, proč tato selekce. Za nešťastnou považuji sociální politiku, která dnes v mnohém překračuje zvyklosti a pravidla platná v ostatních státech starého kontinentu a která se stala alfou a omegou priorit této vlády. Tato politika nemotivuje lidi k tomu, aby byli více aktivní, aby si zvyšovali kvalifikaci, průběžně se vzdělávali, více pracovali a více vydělávali. To deklaruje právě znění novely tohoto zákona, která jasně ukázala, které skupiny jsou pro tuto vládu prioritní, komu je ochotna tak trochu přilepšit. Novela také deklaruje, že v tomto státě není žádoucí příliš se drát dopředu, protože tam už jsou ti, kteří se musí postarat sami.

Tento přístup považuji za vysoce nebezpečný. Při vnímání tohoto kroku v kontextu s dalšími, se záměr současné vlády zdá jasný. Česká republika má být výspou nemotivujích sociálních dávek a úlev, ačkoli právě od tohoto modelu se již nějaký ten pátek celá Evropa odvrací. 

Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít