KOMORA JE PROTI ZMĚNĚ NEMOCENSKÉHO

23. května 2005, 00:00 - Viktorie Plívová
23. května 2005, 00:00

Hospodářská komora Vláda na své zasedání minulý týden přijala návrh změn v systému nemocenského pojištění. Nový zákon předpokládá převedení povinnosti hradit zaměstnanci nemocenskou v prvních čtrnácti dnech nemoci ze státu na zaměstnavatele. Současně se předpokládá snížení odvodů na pojistné z 3,3 procenta na 1,4 procenta hrubé mzdy.

Hospodářská komora

Vláda na své zasedání minulý týden přijala návrh změn v systému nemocenského pojištění. Nový zákon předpokládá převedení povinnosti hradit zaměstnanci nemocenskou v prvních čtrnácti dnech nemoci ze státu na zaměstnavatele. Současně se předpokládá snížení odvodů na pojistné z 3,3 procenta na 1,4 procenta hrubé mzdy.

Hospodářská komora České republiky ale s navrženými změnami zásadně nesouhlasí. „Malé firmy do 25 zaměstnanců by v žádném případě neměly přebírat vyplácení nemocenské za stát. A středně velké a velké firmy by měly mít možnost výběru, zda chtějí pokračovat v zavedeném systému, nebo platit snížené pojistné a hradit nemocenskou v prvních 14 dnech nemoci svým zaměstnancům,“ tvrdí prezident komory Jaromír Drábek. Zavedením nového opatření by se nejvíce dotklo podniků z oborů, kde jsou dnes vypláceny podprůměrné mzdy, jako je textilní výroba či zemědělství. „Jejich již tak nezáviděníhodná situace na trhu by uvalením povinnosti vyplácet nemocenskou byla ještě ztížena,“ dodává.

Prezident Hospodářské komory se kvůli navrženým změnám v systému nemocenského pojištění minulý týden sešel s ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem. „S výsledkem jednání jsem poměrně spokojen. Pan ministr přislíbil, že bude připravena varianta návrhu zákona se zapracovaným požadavkem komorou, aby si podnikatel mohl vybrat, zda chce pokračovat v současném systému nemocenského pojištění, nebo zvolí variantu plateb snížených odvodů a sám bude hradit nemocenskou v prvních čtrnácti dnech nemoci,“ říká Jaromír Drábek. Hospodářská komora také kritizuje absenci prostředků kontroly ze strany zaměstnavatele, zda jeho zaměstnanec pobírá nemocenskou oprávněně. „Stát se snaží navrženými změnami v systému nemocenského pojištění zbavit dohledu nad oprávněností pobírání nemocenské, který není sám schopen zajistit. Chtít od podnikatele, aby tuto funkci suploval, je za současných podmínek nemožné,“ tvrdí Drábek. S ministrem práce se proto dohodl, že bude svolána schůzka s ředitelem České správy sociálního zabezpečení, kde by byla řešena problematika kontrol práce neschopných. Změnami v systému nemocenského pojištění by podle Drábka byly ohroženy především malé firmy, pro něž by znamenal další navýšení nutných administrativních postupů. Riziku by byly vystaveny také v období zvýšené nemocnosti, která by omezovala jejich činnost a znemožnila možnost dostát povinnosti vyplácení nemocenské. Pro malé podniky by zavedení tohoto opatření bylo podle prezidenta Hospodářské komory likvidační.

Foto popis| Jaromír Drábek.

O autorovi| Viktorie Plívová, mluvčí Hospodářské komory

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít