Komerce versus zábava

01. března 2004, 00:00 - Dvoustranu připravil RADAN DOLEJŠ , dolejs@profit.cz
01. března 2004, 00:00

OPERAČNÍ SYSTÉMY SE DAJÍ ROZDĚLIT DO DVOU KATEGORIÍ - KOMERČNÍ A OPENSOURCE SOFTWARE. KOMERČNÍ SOFTWARE VYVÍJÍ A FINANCUJE KOMERČNÍ SUBJEKT, KTERÝ HO LICENCUJE A DISTRIBUUJE TAK, ABY DOSÁHL NÁVRATNOSTI VÝDAJŮ NA VÝZKUM A VÝVOJ A SAMOZŘEJMĚ PATŘIČNÉHO ZISKU.

OPERAČNÍ SYSTÉMY SE DAJÍ ROZDĚLIT DO DVOU KATEGORIÍ - KOMERČNÍ A OPENSOURCE SOFTWARE. KOMERČNÍ SOFTWARE VYVÍJÍ A FINANCUJE KOMERČNÍ SUBJEKT, KTERÝ HO LICENCUJE A DISTRIBUUJE TAK, ABY DOSÁHL NÁVRATNOSTI VÝDAJŮ NA VÝZKUM A VÝVOJ A SAMOZŘEJMĚ PATŘIČNÉHO ZISKU.

V protikladu s obchodním cílem, který charakterizuje komerční model, je vývoj OpenSource softwaru často motivován potřebou řešit konkrétní obecnější problém, se kterým se setkávají IT experti a vývojáři aplikací. Proto vývojáři OpenSource softwaru věnují svůj čas (typicky zdarma) na vyřešení konkrétního problému. Software vyvinutý v rámci komunity je volně sdílen a může být použit kýmkoliv bez nutnosti placení licenčních poplatků. Typickým příkladem komerčního softwaru je operační systém W indows s logem létajících oken. OpenSource software zpravidla představuje operační systém Linux symbolizovaný obrázkem tučňáka. Trh operačních systémů dosud bezpečně ovládá největší světová softwarová firma Microsoft. Není snad nikdo, kdo by se s Microsoftem, potažmo jeho operačním systémem W indows, nesetkal. Mnoho lidí si ani nedokáže představit, že by se mohl počítač ovládat i jinak než pomocí létajících Oken. Především na osobních počítačích Windows dominují takřka bez výjimky. Na serverech už to není tak jednoznačné. Podle průzkumů renomované výzkumné agentury IDC připadá Linuxu přibližně čtvrtina všech serverů. Do úvahy jsou přitom brány jak nové servery prodané již s tímto operačním systémem, tak servery prodané bez operačního systému s dodatečně nainstalovaným Linuxem. Rozdělení trhu osobních počítačů je zahaleno tajemstvím. Částečně se lze spolehnout na čísla výzkumných agentur. Podle předpokladů podíl Linuxu na trhu s počítači loni dosáhl 3,2 procenta - mladý systém tak předstihl operační systém Macintosh firmy Apple. IDC se navíc domnívá, že do roku 2007 ovládne Linux šest procent trhu PC. Ve srovnání se čtyřiadevadesátiprocentním podílem Microsoftu jde stále ještě o zanedbatelné procento. Přesná čísla o nasazení Linuxu ale neexistují. Distribuuje se totiž zdarma, dá se stáhnout i z internetu, a tak nikdo nemá o počtu systémů ani ponětí. Microsoft má sice dokonalý přehled o počtu prodaných licencí (např. v roce 2002 v tuzemsku a na Slovensku prodal 450 000 licencí Windows XP), ale ani to o skutečném stavu nevypovídá. Softwarový průmysl se totiž potýká s pirátstvím. Optimisté například odhadují, že v Česku pracuje zhruba polovina nainstalovaných softwarových systémů ilegálně. Takže počítačů s W indows je daleko víc, než kolik ukazují oficiální čísla výrobce. Pirátství je paradoxně velkým nepřítelem také pro Linux. Mnoho odborníků se domnívá, že svymýcením nebo alespoň poklesem pirátství by zájem o Linux značně stoupl. „Lidé by si rozmysleli, jestli si mají legálně pořídit Windows za peníze, nebo Linux zdarma. Dnes je každému jedno, že používá kradený software. Nezajímá ho, že se dopouští trestného činu,“ tvrdí IT konzultant Pavel Janík.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít