Komáři sají krev i peníze

14. července 2010, 14:03 - Jiří Němeček
14. července 2010, 14:03

Po jarních povodních od začátku léta sužují Moravu nálety komárů. I to je důsledek velké vody a příznivého počasí pro přemnožení tohoto blanokřídlého bodavého hmyzu. Obce i kraje ale stojí boj proti pijákům krve nemalé peníze.

Smrtící mlha v Bohumíně zabila komáry na pouhý týden.

Autor: město Bohumín

Dvě desítky tisíc korun za jediný postřik vydávají na počátku prázdnin moravské vesnice, aby se ubránily alespoň nejhoršímu náporu komárů. Populace tohoto hmyzu má letos nebývale příznivé podmínky. Po nedávných povodních zůstaly v lužních lesích a loukách tisícovky mělkých jezírek a velkých louží, kde se ve velkém množí larvy.

„Je to snad čím dál horší. Uděláte postřik a z okolních lužin se okamžitě přihrnou další mračna komárů,“ konstatuje starosta obce Příkazy na Olomoucku Jan Vlk. „Je to boj proti větrným mlýnům – a populační exploze bude ještě vrcholit,“ souhlasí olomoucký epidemiolog hygienické stanice Libor Mazánek. Komárům totiž podle něj vyhovují právě letošní podmínky. Nejdříve vytvoření mělkých stojatých vod a potom období tepla, vlhka a málo větru.

Valila se voda, teď ji nahradili komáři

V uplynulých horkých dnech tak postižené oblasti zažívaly nápor komárů, jako už dlouho ne. „Někdy nešlo pouštět děti vůbec ven a jít na obyčejný nákup přes den byl odvážný čin,“ říká jedna z žen na mateřské ze Zlínska. Podle záznamů hygienických stanic šlo o nálety komářích hejn v počtu až 200 kusů. Odborníci doporučují lidem v postižených oblastech osobní i domácí repelenty i léty osvědčené moskytiéry do oken i dveří.

Plošné ničení ze vzduchu je už dnes přitom v regionu zakázáno. „Hubí to všechen hmyz, na střední Moravě se tak letecký postřik uskutečnil naposled nad obcí Černovín v roce 1997,“ vzpomíná Mazánek. I tehdy hygienici zasahovali proti přemnožení hmyzu kvůli povodním. „V našich oblastech je to doprovodný jev velké vody,“ vysvětluje přemnožení Alan Urc, vedoucí odboru životního prostředí Zlínského kraje.

I díky starším zkušenostem začali místní hygienici okamžitě po letošních povodních zkoumat stav vzniklých lagun a vývoj komářích larev. „Bohužel kvůli teplu byl jejich vývoj tak rychlý, že jsme je v tomto stadiu už zničit nedokázali,“ komentuje současné přemnožení Urc. Kraj proto uvolnil milion korun a zároveň vybral specializovanou firmu, na kterou se obce mohou obracet s žádostí o aerosolový postřik. Vyčerpány jsou už zhruba tři čtvrtiny vyčleněné částky.

S komáry bojuje v podstatě celá Morava. „Obrovským líhništěm jsou lužní lesy v CHKO Litovelské Pomoraví, kalamita ale panuje například i v Kojetíně, Tovačově a na dalších místech. Zhruba do měsíce by měla kalamita polevit, ale nelze lidem slíbit, že pak již bude klid,“ připomněl už v polovině června Josef Chmela z olomoucké Krajské hygienické stanice. Bohužel se nemýlil a hmyzí nálety nepolevují. Komáři se vylíhli už ve čtyřech etapách, kromě jarních komárů se nyní už vyskytují i komáři letní. „Komáří kalamita ještě neskončila,“ varuje hejtman kraje Martin Tesařík. Vedení Olomouckého kraje proto navýšilo o půl milionu korun na jeden milion částku určenou na likvidaci komáří kalamity. Původně vyčleněná suma se vyčerpala ještě před začátkem prázdnin.

Na prázdninový boj s komáry jdou miliony korun

Podobně jako jižnější oblasti počítá s bojem proti komárům i Moravskoslezský kraj. Ten má připraveno dokonce devět milionů korun. „Nejsou to ale peníze jen proti komárům,“ upozorňuje krajská mluvčí Šárka Vlčková. Zároveň připomíná, že v oblastech, které nebyly kvůli povodním označeny jako kalamitní, musí boj proti komárům platit obce ze svého.

To je případ Bohumína. Speciální vůz s aerosolovým postřikem proti komárům křižoval v minulých dnech v podvečer ulicemi města. Vyrazil do míst, kde je přemnožení komárů po květnových povodních nejhorší. Aerosolový oblak s dotykovým jedem, který přináší smrt blanokřídlému hmyzu, mohli lidé vidět hned v šesti městských částech.

„Při postřiku se používal insekticidní prostředek Aqua K-Othrine, který je účinný proti veškerému létajícímu hmyzu. Může se aplikovat pouze po 18. hodině a za nedeštivého počasí. Jedná se o dotykový jed, jakmile se hmyzu dotkne, zabíjí ho. Není toxický pro teplokrevné živočichy, tedy ani pro člověka. Rozkládá se v průběhu čtyř hodin. Škodí ale včelám, takže včelaře musíme vždy 48 hodin před postřikem upozornit, aby měli čas zabezpečit si svá včelstva,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí a služeb krajského úřadu Pavel Klimovič.

Smrtící mlha z protikomářího vozu lidem neublíží Aerosolová mlha nemilosrdně zabíjela komáry ve Starém Bohumíně u tenisových kurtů, zdejšího dětského hřiště a hřbitova. Odtud zamířil vůz s postřikem do dalších částí města. V centru Bohumína se smrtící protikomáří vůz zaměřil na park Petra Bezruče. „Efekt lokálních postřiků pocítí lidé podle odborníků na komáří problematiku po dobu dvou až pěti dnů. Pak do ošetřených míst přiletí komáři odjinud. To už nezbývá nic jiného než se chránit repelenty. Žádný z postřiků není totiž všemocný. Komárů je letos opravdu podstatně více než v minulosti a jedině počasí a příroda sama se s komáří kalamitou může vypořádat,“ varuje před nadšením z vyhubeného hmyzu Pavel Klimovič. Město proto nakoupilo ze svého rozpočtu ještě půl tisícovky repelentů za 40 tisíc korun a rozdává je zdarma lidem ze zatopených oblastí. Každý, kdo přijde vrátit půjčený vysoušeč, obdrží od města repelent. Sprej proti komárůn dostane také ten, kdo si na úřad přijde požádat o některou z povodňových dotací či dávek. Malé obce počítají každou korunu**

Zejména pro malé obce ale boj s komáry znamená nemalé peníze. „Už jsme zaplatili 40 tisíc korun a dalších dvacet uvolňujeme nyní,“ říká starosta Vlk z Příkaz. Bojí se přitom, aby krvelačný hmyz nepokazil velké oslavy obce, která slaví 760 let od první písemné zmínky o obci. Právě 111 let tu navíc funguje knihovna, osmdesátiny slaví místní fotbalový klub a najdou se prý i další výročí.

Komáři se ale po jarních povodních mohou stát skutečnou prázdninovou kalamitou v celých regionech. Pokud se tak stane a množení hmyzu nepoleví, hejtmani možná požádají vládu, aby se podílela na financování zásahů. Potvrdil to už jihomoravský hejtman Michal Hašek. Kromě povodní totiž líhním svědčí výkyvy počasí – teplé dny a následující bouřky udržují vlhkost v lagunách pro larvy.

Jen Rohatec na Hodonínsku má podle senátorky za Hodonínsko Aleny Venhodové náklady na jednu aplikaci postřiku vyčísleny na půl až tři čtvrtě milionu korun. Částka odpovídá 300 hektarům plochy, kterou je třeba postříkat, přičemž se postřik musí aplikovat několikrát. Zahubí sice účinně komáří larvy, které se v době aplikace v tůních vyvíjejí, další generaci však už nezasáhne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít