Kolo, které budou zloději nenávidět - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ruce pryč: výrobce VanMoof slibuje „neodcizitelná“ kola

,

Chytrá kola nizozemské firmy VanMoof budou vystopovatelná. Kromě toho začnou vydávat zvuky jako kočka, pokud se jich dotkne neregistrovaný vlastník. Odešle se také zpráva do mobilu uživatele o manipulaci s kolem. Firma navíc aktivuje tým lidí, kteří se budou snažit kola vystopovat. Další službou je i pronájem kola za fixní měsíční paušál.

Až polovina lidí, kteří po městě jezdí na kole a nechávají jej stát zamčená u stojanu nebo pouliční lampy, má nepříjemnou zkušenost s tím, že místo zamčeného bicyklu našli jen poničený zámek nebo část kola. Proto mnoho lidí po městě využívá laciných a starších modelů, které v případě krádeže oželí.

Tento rezignovaný přístup chce změnit nizozemská firma VanMoof. Jednak chce svým chytrým kolem dokázat, že můžete jezdit i na drahém velociped beze strachu, že vám jej nenechavý zloděj odcizí. A také hodlá přimět k jízdě i ty, kteří ve městě na kole nechtějí jezdit jen proto, že se o svůj jednostopý prostředek bojí.

Jeden ze zakladatelů firmy VanMoof Taco Carlier vysvětlil, co vše má zloděje od krádeže kola odradit. „Představte si, že jste zloděj jízdních kol a dotknete se našeho chytrého kola. Začnou se ozývat zvuky připomínající divokou kočku,“ řekl pro server Fast Company.

Jak vypadá novinka od firmy VanMoof:

Kolo má senzory a integrované reproduktory, které spustí poplach. Navíc je propojeno mobilní aplikací s telefonem a vyšle okamžitě zprávu majiteli o neoprávněné manipulaci. Pokud ani to chmatáka nevystraší, kolo začne vrčet a zabudované světlo začne blikat.

V případě, že na to zloděj nedbá, kolo vyšle signál k týmu firmy, jež „loví“ zloděje kol, respektive vyhledají odcizený dopravní prostředek, jehož cena se pohybuje okolo tisíce dolarů (téměř 21 tisíc korun). Obecně totiž platí, že jen 2,5 procenta ukradených kol se najde a vrátí původnímu majiteli.

Carlier dodal, že museli využít služeb zvukového inženýra, který vymyslel ozvučení tak, aby odstrašilo nenechavce.

Pokud někomu přijde pořizovací částka příliš vysoká, firma nabízí i pronájem kola. Zaplatíte asi 6 tisíc za přístup k jakémukoliv kolu a měsíčně platíte paušál ve výši čtyř stokorun. Kolo si můžete vyzvednout na jakékoliv pobočce firmy. V Tokiu, Berlíně nebo New Yorku.

Dále čtěte:

Úzké jízdní pruhy a parkovací místa. Obezita postihla i auta

New York prohrál bitvu o elektrická kola. Zrušil jejich zákaz

Budoucnost na silnici: počítače budou hlavně parkovat, řízení zůstane lidem

Na autonomním parkování pracuje Jaguar Land Rover.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze