Kolikrát zazní letos zvon?

11. března 2008, 17:39 - Kateřina Menzelová
11. března 2008, 17:39

Analytici sázejí na Bakalovu společnost NWR, že rozšíří nabídku akcií na pražské burze

Hypoteční a úvěrové krizi dokázala pražská burza v loňském roce úspěšně vzdorovat. Index PX uzavřel na hodnotě 1815,1 bodu a meziročně tak vzrostl o 14,73 procenta, zatímco v roce 2006 to bylo o 7,9 procenta. Burza tak má za sebou šestý rok v řadě, po který zaznamenala vzestup obchodování. Navíc objemy transakcí dosáhly v loňském roce druhé nejvyšší hodnoty v historii, a to 1,013 bilionu korun. Analytici se shodují na tom, že pro budoucnost pražské burzy bude rozhodující, o kolik titulů se rozšíří její nabídka, tedy počet IPO. V tomto ohledu až doposud zaostávala za svou konkurencí, zejména za burzou ve Varšavě. Tam zaznívá zvon, který slavnostně uvádí novou akcii na trh, mnohem častěji.

Pomohli příbuzní

Pražská burza loni přivítala dva nové tituly, společnosti AAA a VGP. Problémem těchto emisí ale byla omezená velikost. V Belgii registrovaná VGP, která je u nás třetím největším developerem průmyslových a logistických parků, si od emise akcií slibovala kapitál pro další rozvoj a také úhradu dluhů. Ve stejnou dobu jako v Praze, tedy v pátek 7. prosince, se s cennými papíry firmy začalo obchodovat na bruselském trhu Euronext. VGP upsala nové akcie za 50 milionů eur. Zhruba čtyři pětiny investorů tvořili nynější akcionáři s rodinami a přáteli. Původně chtěla firma získat od investorů až třikrát více, vzhledem k negativní náladě, jež panuje na burzách, ale od plánu ustoupila. Výkonný ředitel v Belgii registrované společnosti Jan Van Geet slibuje, že od roku 2009 budou akcionáři dostávat dividendy. „Vývoj akcií společnosti VGP na burze je výrazným způsobem limitován nízkým objemem emise a malými objemy obchodů, a to především na pražském trhu, kde nebyl zařazen do systému SPAD, ale jen do kontinuálního obchodování,“ komentoval IPO developerské firmy Karel Potměšil, analytik společnosti Cyrrus. Patrick Vyroubal, analytik Atlantik FT, dodává, že pokud jde o vývoj firmy z hlediska hospodářských výsledků, lze v následujících letech očekávat relativně silnou expanzi, což by se mělo projevit i na jejím hospodaření. „V budoucnu VGP nevylučuje novou emisi akcií pro financování dalšího růstu,“ říká Vyroubal.
Firma AAA Auto získala emisí svých akcií 32 milionů eur. Tyto prostředky využije na podporu přípravy další expanze. O cenné papíry byl nejprve značný zájem - emise „áček“ byla dokonce dvakrát přeupsána. Brzy ale nastal obrat. Akcie nabraly sestupný trend a objemy obchodů s nimi jsou malé. Poptávku investorů navíc negativně ovlivnila skutečnost, že místo zisku za rok 2007 kolem osmi milionů eur, který firma očekávala v době své primární emise v září loňského roku, skončila v červených číslech se ztrátou 4,9 milionů eur.

Dva až pět nováčků

O kolik titulů se letos podaří rozšířit nabídku na pražské burze si dnes, tedy v době, kdy panuje na trzích značná nervozita, nikdo netroufá předpovědět. „Lze to jen těžko odhadovat, třeba loni řada analytiků předpokládala pět emisí a nakonec byly jen dvě menší,“ připomněl burzovní makléř společnosti Fio Josef Dudek. V prvé řadě se situace na kapitálových trzích musí uklidnit, aby mělo vůbec smysl o nových IPO uvažovat. Vše tedy záleží na tom, kdy se tak stane. Podle šéfa pražské burzy Petra Koblice v dohledné době nelze na zdejší burze očekávat nějakou primární emisi IPO. „Trh primárních emisí se v podstatě zastavil po celé Evropě, nikde se IPO nedělají. Samozřejmě každá taková zásadnější krize trh IPO na chvíli ochromí,“ uvedl Koblic pro server finance.cz. Akcie, která se dle názorů analytiků s největší pravděpodobností letos objeví na pražské burze, bude patřit společnosti New World Resources (NWR) ovládané skupinou soukromých investorů v čele se Zdeňkem Bakalou. Cenný papír NWR by mohl být pro investory zajímavou příležitostí, vlastní totiž černouhelný gigant OKD. Firma NWR ale ještě nemá ani časový plán uvedení akcií na kapitálové trhy. O jejím vstupu na burzu se přitom spekulovalo již v minulém roce. Těžební sektor je mezi investory žádaným, na světových trzích roste cena uhlí.
Největší optimisté očekávají, že by se letos mohlo na pražské burze začít obchodovat až s pěti novými tituly. Mezi tipy analytiků se objevuje například technologická společnost ICZ, která svůj záměr IPO, jako jednu z variant financování dalšího rozvoje, oficiálně zveřejnila koncem loňského roku, nebo firma Grisoft. Od února se v Praze obchoduje s papíry Vienna Insurance Group (VIG), což je vlastník Kooperativy a České podnikatelské pojišťovny. Rakouská firma se stala první pojišťovnou kótovanou na pražské burze. Analytici ovšem brzdí nadšení. Dle nich VIG na burze příliš změn nepřinese. „Nejedná se totiž o nové IPO, ale o duální listing,“ upozornil analytik České spořitelny Radim Kramule. Jinými slovy, pojišťovna nehodlá navyšovat kapitál a nebude emitovat nové akcie, pouze Praze umožní nákup svých akcií, které se už obchodují ve Vídni. Řada velkých firem, o kterých se spekulovalo, že by mohly IPO na pražské burze uskutečnit, se nakonec rozhodla pro jinou variantu, či se vstupem zatím otálí. Česká pojišťovna si vstup na burzu rozmyslela a raději se dohodla s italskou pojišťovnou Generali. Další společnost, která již delší dobu uvažuje o IPO, je developerská a investiční firma CTP. Ta si na nedostatek kapitálu nemůže stěžovat. Na konci loňského roku podepsala s Evropskou investiční bankou dohodu o půjčce ve výši 462 milionů eur, tedy asi 11,6 miliardy korun. Peníze společnost využije na financování dalšího rozvoje portfolia průmyslových a kancelářských prostor v České republice. „Stále bereme IPO v potaz, učinili jsme již některé kroky, ale nemáme akutní potřebu na burzu vstoupit,“ konstatoval Remon Vos, výkonný ředitel společnosti CTP Invest.
Není zcela vyloučené, že by se v následujících letech mohlo začít obchodovat s akciemi doposud státních podniků, jako jsou Letiště Praha či České dráhy. Jejich privatizace se ale letos pravděpodobně nestihne. Není ani jisté, zda by se vůbec tyto akcie prodávaly veřejně. Burze by ale takový krok významně pomohl. Například Letiště Praha drží majetek za desítky miliard korun. Se vstupem na burzu koketuje i největší tuzemský letecký přepravce - České aerolinie.

Burza výhledově.
Některé firmy potvrdily, že na pražskou burzu směřují. Ovšem v delším časovém horizontu. Například společnost Elmarco, která vyvinula techniku na výrobu nanovláken, plánuje emisi do tří let a chce tak získat další kapitál na svou expanzi. Firma chce uskutečnit IPO až poté, co spustí výrobu v novém závodě, který začíná stavět. Analytici tvrdí, že nanotechnologie jsou sektorem se slibnou budoucností, proto by akcie společnosti Elmarco mohly být velmi zajímavou investicí. Více než pět miliard korun chce z primární emise akcií získat do tří let Profireal Group, česká společnost poskytující půjčky a úvěry. Výnosy hodlá Profireal využít k podpoře svých aktivit na Ukrajině a v Rusku. Úpis akcií by mohl proběhnout zároveň v Praze a ve Varšavě. Analytici se shodují na tom, že bez nových IPO bude pražská burza zaostávat za konkurencí, hlavně za svým varšavským protějškem. Ve Varšavě se loni začalo obchodovat s akciemi padesáti firem. Varšavská burza má navíc ještě jednu výhodu, a to, že vláda již započala penzijní reformu. Poláci si na svůj důchod povinně spoří ve fondech, jejichž správci musí drtivou většinu prostředků investovat na varšavské burze.

Tabulka: Nováčci na burze
2007
AAA Auto
VGP
2008
VIG Letos očekávaná IPO
NWR
ICZ Grisoft
CTP
Plánovaná IPO v příštích letech
Elmarco
Profireal Group

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít