Kolik stojí kvetoucí firma?

06. června 2005, 00:00 - BARBORA MACHKOVÁ
06. června 2005, 00:00

ZAHRADNÍ ÚPRAVY Jestliže má vaše firma zahradu, měla by nejpozději na začátku června mít reprezentativní tvář. Pokud jste jarní úpravy zaspali, lze to ještě napravit? Zkusili jsme otestovat několik zahradnických firem. Oslovili jsme šest zahradnických firem s přáním co nejrychleji zatravnit pozemek a vysadit živý plot z tújí.

ZAHRADNÍ ÚPRAVY Jestliže má vaše firma zahradu, měla by nejpozději na začátku června mít reprezentativní tvář. Pokud jste jarní úpravy zaspali, lze to ještě napravit? Zkusili jsme otestovat několik zahradnických firem. Oslovili jsme šest zahradnických firem s přáním co nejrychleji zatravnit pozemek a vysadit živý plot z tújí. Zároveň jsme si přáli vypracovat architektonický návrh pozemku, který bychom mohli začít naplňovat už na podzim. Jako modelový příklad jsme zvolili firmu sídlící v rodinném domku na východním okraji Prahy, pozemek má rozlohu sedmi set metrů čtverečních. Vedle ceny nás zajímala také rychlost zpracování v době, kdy zahradnické firmy mají „období žní“. MOMENTÁLNĚ PŘÍLIŠ VYTÍŽENÍ

Pracovník zahradnického ateliéru sídlícího na Praze 5 nám přímo řekl, že vzhledem k malé rozloze pozemku a požadavku na okamžitou realizaci, navíc na opačném konci města, nejsou našemu přání schopni vyhovět - důvodem je momentální velká vytíženost jinými zakázkami. Podobně mluvil i Ondřej Janovský, který je vedoucím zahradnických služeb na

Praze 4. Na závěr telefonního hovoru ale dodal, že se našim požadavkům, včetně těch časových, přizpůsobí. U dalších čtyř firem - Alba, Ekolia, Křeček & Plundra a Zahradnické služby Švácha - jsme při úvodním kontaktu uspěli.

POZDĚ, NEBO „TAK AKORÁT“?

Při úvodním rozhovoru jsme požádali o orientační propočet ceny, pak jsme ještě e-mailem upřesnili požadavky - odpověď jsme chtěli do týdne. Svou kalkulaci do určeného termínu neposlaly firmy Křeček & Plundra a zahradnické služby Janovský. Ondřej Janovský ale projevil zájem se individuálně sejít přímo na pozemku, vše podrobně prodiskutovat a stanovit cenu.

Zajímali jsme se také, zda je pro námi požadovanou výsadbu vhodná doba. Paní Nechanická ze společnosti Zahradnické služby Švácha nás od výsadby v tak pozdním jarním období odrazovala. „Tohle jste ale měli plánovat dříve - uvidíme, jak se keře chytí. Doporučuji výsadbu tújí až na podzim,“ řekla. Naopak inženýr Janeček ze zahradnictví Alba tvrdil, že jsme si vybrali termín „tak akorát“. To potvrzovala i paní Brejchová z firmy Křeček & Plundra.

OPRAVDOVÁ TRÁVA JE LEVNĚJŠÍ

Jednotlivé společnosti nám nabízely umělý „kobercový“ trávník i výsev klasického přírodního povrchu. „Kobercový trávník by se chytil rychleji, ale bylo by to o mnoho dražší,“ poradil pan Janeček ze zahradnictví Alba. Rozhodli jsme se pro výsev, protože je levnější. Zatravnění se mělo týkat plochy čtyři sta metrů čtverečních, protože zbývajících tři sta zabírá budova firmy. Firmy Ekolia a Švácha si shodně naúčtovaly 14 tisíc korun.

Chtěli jsme také vysázet vzrostlejší keře tak, aby živý plot už nyní alespoň částečně plnil svou funkci. Všechny oslovené firmy se shodly na výšce metr až metr dvacet. Navrhované množství keřů se pohybovalo od čtyřiceti do sedmdesáti dvou kusů, cenová kalkulace se lišila od 120 do 400 korun za jeden keř. Naše tabulka pro přehlednost počítá s dvaasedmdesáti keři.

Před výsadbou keřů je nutné připravit půdu, zejména ji vyrovnat a pohnojit. Cenu této práce si počítá každá firma jiným způsobem - některé stanoví cenu podle množství keřů, jiné počítají náklady na hnojení a úpravu pozemku odhadem.

Ačkoli ceny za výsadbu tújí i trávníku se výrazně liší, částka za architektonický návrh zahrady je překvapivě u všech oslovených firem jednotná. Účtují si deset korun za metr čtvereční. V ceně návrhu, který by měl brát ohled na umístění a využití pozemku, jsou také konzultace se zákazníkem. Součástí je i rozbor celého prostoru s ohledem na světelné podmínky, kvalitu životního prostředí a přírodní ráz okolní krajiny.

ODBORNÍKY OSLOVTE VČAS Náš test potvrdil, že zahradní úpravy se vyplatí plánovat už na podzim a v předjaří. Můžete si pak včas nechat vypracovat architektonický návrh a vybrat firmu z nejbližšího okolí, která na vás bude mít dostatek času a zvolí přesný druh sadby. Dobrý zahradník ví, že každá půda snáší jiný druh rostlin a nejlépe se adaptuje sadba předpěstovaná ve vaší lokalitě. Přivolaní odborníci se o výsadbě na vašem pozemku rozhodují mimo jiné s ohledem na roční období, požadovanou rychlost (tedy například „okamžitý efekt“), na existenci a kvalitu přístupových cest pro náročnější zahradní techniku. Důležité je také umístění pozemku a kvalita půdy. A pokud na péči o zahradu nemáte čas, chuť nebo dostatek odbornosti, vyplatí se nechat její úpravu - třeba i včetně sekání trávy - specializované firmě. Nejlépe té, která předtím daný pozemek osázela.    ORIENTAČNÍ CENY (bez DPH) |společnost |zatravnění |72 kusů thují/příprava půdy |architektonický návrh |
| Alba  zahradnictví|38 000 Kč |28 000 Kč/8750Kč|7000 Kč |
| Ekolia|14 000 Kč |10 080 Kč/4320 Kč |5-7000 Kč |
| Janovský|* |* |* |
| Švácha|14 000 Kč |20 880 Kč/6540 Kč |7000 Kč |
Poznámka: Údaje jsou jen orientačním porovnáním, nezahrnují různé odchylky v závislosti například na odrůdě túje a přípravě půdy. * Nejdříve chtěli pozemek vidět, teprve potom dokáží stanovit cenu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít