Kolik stojí Benxy. Pandemie stopla evropskou expanzi Kellnerovy úvěrové firmy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kolik stojí Benxy. Pandemie stopla evropskou expanzi Kellnerovy úvěrové firmy

,
Kolik stojí Benxy. Pandemie stopla evropskou expanzi Kellnerovy úvěrové firmy
Zdroj: Profimedia.cz

Petr Kellner si cení svůj peer-to-peer startup na téměř 900 milionů korun. Krize však jeho představu výrazně nabourala.

Na sklonku minulého roku se uskutečnila jedna nenápadná transakce. Skupina Home Credit si v rámci svých struktur přeprodala firmu Benxy (dříve Zonky), přičemž ji v rámci transakce velkolepě nacenila. Za stoprocentní podíl dostala podle výroční zprávy česká firma Home Credit International, která prodávala nizozemské firmě Home Credit Group, celkem 884 milionů korun.

Tato částka, která přiblížila českou splátkovou peer-to-peer firmu k miliardové hranici korunového jednorožce, přitom mohla mít své opodstatnění. Za Benxy byl skvělý rok, firma vyrostla o čtyřicet procent, objem rozpůjčovaných peněz přesáhl deset miliard korun. Klientů měla firma skoro 90 tisíc, vyšší byl i počet investorů, kteří přes Benxy své peníze půjčovali.

Černý Petr

Před Benxy byla navíc i perspektiva výrazné expanze do zahraničí, kvůli čemuž měnila své jméno. Původní název Zonky kvůli hanlivým konotacím v cizích jazycích upravila na Benxy (v Česku zůstala u jména Zonky) a plánovala expandovat nejdříve do Španělska, poté do Německa a postupně do celé Evropy.

V češtině zní Zonky vcelku neutrálně, ale ve španělštině připomíná slovo yonki, což je označení pro těžkého narkomana. Ve slangové angličtině zonk znamená blbec, v němčině je der Zonk něco jako černý Petr. Firma si tak vybrala jméno Benxy, které pro změnu až příliš připomíná pseudonym proslulého graffiti umělce Banksyho.

Management hýřil optimismem i proto, že letos se firma měla přehoupnout ze ztrátového hospodaření do plusu. „V počtu i objemu úvěrů jsme dosáhli lepších čísel než některé banky.…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?