Kolik lidí, tolik bytů?

10. dubna 2006, 00:00 - (pb)
10. dubna 2006, 00:00

Základní demografické údaje Česka jsou dnes snadno k zapamatování. Česká republika má zhruba 10 milionů obyvatel, každým rokem se narodí 100 tisíc dětí, ovšem stejný počet osob zemře. Sečteno: česká populace co do počtu stagnuje. Na tom se pravděpodobně v příštích letech mnoho nezmění.

Naopak počet bytů roste: Cenzus z roku 2001 uváděl počet 4,369 milionu bytových jednotek. Přitom se v posledních pěti letech poměrně hodně stavělo. Loni přibylo 33 tisíc nových bytů, rok předtím byl přírůstek víceméně stejný, v předchozím období se ročně postavilo kolem 25 tisíc bytů.

Cenzus z roku 2001 také možná poprvé zmapoval úroveň využívání bytového fondu. Pro leckoho zněly závěry tohoto průzkumu trochu překvapivě: trvale neobydlených bylo v té době 540 tisíc bytů, tedy přes 12 procent všech. Jde hlavně o byty využívané k rekreačním účelům, které z nějakých důvodů nebyly z bytového fondu vyjmuty, vedle toho se jedná také o přechodná bydliště.

S bytovým fondem rovněž souvisí značně rozšířený fenomén: chalupaření. V počtu rekreačních objektů jsme evropskou dvojkou (primát drží Švédsko), Češi jich mají zhruba 430 tisíc. Už počátkem minulé dekády se někteří realitní odborníci domnívali, že nastolení tržních poměrů na rezidenčním trhu počet chalup a chat zredukuje. Počítali s tím, že méně majetní občané nebudou schopni „táhnout“ zároveň bydlení ve městě a na venkově. Počet rekreačních objektů ale nakonec stále roste.

Relaci mezi populací a počtem bytů razantně komentuje Robert Axamit z Občanského sdružení majitelů domů: „Vzhledem k ekonomické úrovni bylo a je u nás bytů dost. Jsou jenom kvůli politice vlády neefektivně využívány a tím vzniká umělý nedostatek bytů zejména ve velkých městech. Každý z nás zná ve svém okolí byty, kde nikdo po celý rok nebydlí, nadměrné byty i rodinné domky, kde by se snadno mohl vyčlenit samostatný nájemní byt. Na vině je neschopnost vlády deregulovat nájemné a přijmout normální občanský zákoník na místo otřesného komunistického Občanského zákona z roku 1964, jehož jediným cílem bylo potlačovat vlastnická práva.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít