Koledníci z Čeladné - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koledníci z Čeladné

, Jiří Pšenička,
Koledníci z Čeladné

Premiér Topolánek se zná velmi dobře se všemi Grossovými obchodními partnery

Také jste si toho všimli? Kvůli necelému milionu vyštípali před dvěma lety političtí konkurenti Stanislava Grosse z premiérského křesla. Když po necelých dvou letech „civilního života“ získal jako advokátní koncipient za hubičku majetek v tržní hodnotě kolem 300 milionů korun, který minulý týden zpeněžil s výtěžkem „pouhých“ několika desítek milionů korun prodejem firmě Arca Capital, rivalové mlčí. Dalo by se přitom čekat, že Grossův skandál s tajuplným nákupem akcií společnosti Moravia Energo poslouží zvláště občanským demokratům jako nahrávka na smeč, jímž by šlo odvrátit ataky sociálních demokratů na první příčku v žebříčku volebních preferencí. Leckdo by očekával, že se ODS zaštítí hesly „boj s korupci“ či „obnovení důvěry v politiku“ a bude tlačit na ČSSD, aby svému někdejšímu šéfovi a stále ještě členovi rozvázala ústa. Nic takového se však nestalo (viz Musíme si počkat – strana 46). Proč asi?
Možná si uvědomují, že i oni jednou budou politickými veterány a rozhodně by jim nebylo po chuti, kdyby se jim ještě v té době někdo „hrabal v majetku“. Dalším možným vysvětleném je, že jsou v konfliktu zájmů, protože Grossův podnikatelský příběh se protíná s jejich vlastními životopisy. To se týká hlavně premiéra Mirka Topolánka, pocházejícího též ze severomoravské energetické líhně, který se nepochybně zná se všemi aktéry této kauzy, a právě proto se asi zdržuje jakýchkoliv komentářů.

Otázky zůstávají.

Zopakujme si krátce, jak Gross k 31 procentům akcií Moravie Energo přišel a jak je prodal. Koupil je od Roberta Sýkory, svého dlouholetého přítele z prostředí ČSSD a někdejšího náměstka z ministerstva průmyslu a obchodu. Deset procent akcií nakoupil údajně z vlastních prostředků – podle odhadů týdeníku EURO za šest až sedm milionů korun – a na dalších 21 procent čerpal půjčku 13,5 milionu korun od pražské firmy Key Investments. Gross zatím stále nevysvětlil, kde jako zadlužený člověk vzal ony vlastní prostředky, stejně tak úvěrující firma, vyznačující se velmi netransparentní vlastnickou strukturou, neodpověděla, jak je možné, že půjčku někomu poskytla, když takové služby nikdy předtím nenabízela. Druhým hlavním aktérem je již zmíněný prodejce akcií Robert Sýkora, který je dle dostupných informací získal od soukromé firmy Czechpol Energy, obchodující s elektřinou (nebylo to přímo, ale přes blíže neurčenou nastrčenou osobu a za podezřele nízkou cenu).
Czechpol Energy mohla být Sýkorovi zavázána, protože v době, kdy byl náměstkem na průmyslu a zodpovídal za celou oblast energetiky, se jí značně rozšířily možnosti v oblasti mezinárodního obchodu s elektřinou. Jestliže nové kontrakty pomohly k podstatně vyšším ziskům Czechpolu, naopak připravily o peníze polostátní společnost ČEZ, jemuž tehdy šéfovali Grossovi lidé – Milan Černý a Theodor Dvořák. Kromě Sýkory a Grosse jsou důležitými osobami v celé kauze i někdejší spolumajitelé Czechpolu Petr Neoral a Richard Kučík. Starší Neoral hrál prim ve firmě hlavně na začátku, o generaci mladší Kučík zejména v posledních letech. A byl to právě Richard Kučík, kdo v minulém týdnu finančně vypomohl Grossovi, když se dostal do problémů se splácením údajné půjčky. Ze svého účtu v Commerzbak odeslal Kučík do Key Investments dlužných 13,5 milionu. Proč to udělal, proč se rozhodl Grossovi pomoci a zda to byly skutečně jeho vlastní peníze, jsme se opět nedozvěděli. Jak už týdeník EURO uvedl, o vztazích obou mužů může svědčit i to, že se před několika týdny v Praze sešli v hotelu Hilton. Deník MF Dnes napsal, že Gross a Kučík spolu byli i na dovolené. Cela kauza končí pro Grosse happyendem. Akcie minulý týden prodal firmě Arca Capital, která patří slovenskému miliardáři Pavolu Krúpovi. Hovoří se o prodejní ceně až sto milionů korun.

Místopředseda KSČM pomohl na Ukrajině.

Firma Czechpol, původní držitel akcií, se vždy držela osvědčené podnikatelské zásady, že je třeba vycházet se všemi politiky jak na pravici, tak na levici, aby nebyl ohrožen její byznys po změně vlády. V minulosti byla uvedena na seznamu sponzorů ODS i ODA, ale měla i velmi blízko k ČSSD a komunistům. Není například bez zajímavosti, že pro Czechpol svého času pracoval i současný místopředseda KSČM pro ekonomiku Čeněk Milota. Zajišťoval některé kontrakty na Ukrajině. Proto je pochopitelné, že když se týdeník EURO komunistického bosse ptal na kauzu Moravia Energo a na podezřelé podnikatelské aktivity expremiéra Grosse, dostal velmi vyhýbavou a nekonkrétní odpověď. Ani od KSČM nelze očekávat, že by k tomuto případu zaujala nějaký příkrý postoj a pokusila se vytěžit body na úkor ČSSD.
V nezáviděníhodné situaci jsou i politici ODS, působící v olomouckém a moravskoslezském regionu – ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (jeho náměstek Tomáš Hüner byl šéfem Severomoravské energetiky a s firmou Czechpol obchodoval), olomoucký ministr vnitra Ivan Langer a hlavně premiér Mirek Topolánek. Ministerský předseda se velmi dobře zná s Robertem Sýkorou, Petrem Neoralem i Richardem Kučíkem. Potkávají se v Čeladné, kde mají Topolánkovi už deset let chatu a kam se v posledních letech přestěhovali i všichni tři zmínění byznysmeni. V městečku vzdáleném dvacet minut jízdy autem z Ostravy, které se stalo vyhledávanou adresou nejen pro svoji výhodnou polohu pod beskydskými svahy, ale třeba i kvůli vyhlášenému golfovému a jezdeckému areálu, bydlí Sýkora a Neoral. Kučík našel nový domov v sousední obci Pstruží. S Topolánkem se všichni poznali přes golf, jehož jsou vyznavači. „Samozřejmě že se z golfu velmi dobře známe,“ připouští stále ještě manželka premiéra Pavla Topolánková.

Přímo u zdroje.

Názorně dokreslit vztahy Topolánka se zmíněnými podnikateli může například historka z minulých let o tom, kterak Topolánek, Sýkora a Kučík o velikonočních svátcích ve valašských krojích obcházeli své známé s pomlázkami jako trio koledníků. Pavla Topolánková potvrzuje, že tato příhoda není smyšlená. S podnikatelem Petrem Neoralem má Topolánek možnost se stýkat nejen v Čeladné, ale i v Praze. Jak zjistil týdeník EURO, Neoral s manželkou vlastní byt v pražské Dušní ulici, a to v objektu, který bezprostředně sousedí s domem, v němž dnes žije premiér se svou přítelkyní Lucií Talmanovou.
Podnikatel Neoral měl na Grosse kontakt nejen přes Sýkoru. Zdroje týdeníku EURO tvrdí, že v minulosti využíval i dobré známosti se zbrojařem Pavlem Muselou, který byl vždy řazen mezi lidi, kteří mají na mladého Stanislava největší vliv. I s jeho pomocí mohl Neoral prosadit zájmy své firmy v oblasti energetiky.
I manželé Grossovi měli možnost poznat malebnou Čeladnou. Kupříkladu v říjnu 2004 tu nadační fond Diamant dětem, založený Šárkou Grossovou, spolupořádal závody v takzvaném paragolfu. Účastníky soutěže nejdříve vynesl vrtulník do výše tři kilometry nad zem, odkud seskočili s padákem, dopadli na golfové hřiště a poté už začalo vlastní golfové klání. Hlavním organizátorem této akce, která se ještě po dva roky opakovala, byl bývalý elitní policista, velitel severomoravské zásahové jednotky Vladimír Ustyanovič (svého času externí poradce bývalého premiéra Miloše Zemana), též bydlící v Čeladné. Prvním, kdo se tehdy spustil z nebes, byl podle dobových zpráv Petr Neoral. Šárka Grossová, tehdy manželka premiéra, po skončení akce předala dary místnímu dětskému domovu. Pokračování paragolfových turnajů nabouralo až loňské předvánoční postřelení Ustyanoviče v pražských ulicích, které se neobešlo bez těžkých zdravotních následků.
Případ Stanislava Grosse pouze v plné nahotě ukazuje úzké vazby mezi byznysem a politikou, a to napříč politickým spektrem. „Tuhle kauzu nerozpletete, protože byste přišli na to, že v tom jedou všichni, a o takové zjištění tady nikdo nestojí,“ myslí si nejmenovaný zdroj týdeníku EURO.
Až zase příště půjde Mirek Topolánek v Čeladné koledovat, mohl by se na celý příběh, kterak si Stanislav Gross realizoval svůj americký sen, přeptat Sýkory, Kučíka a Neorala a potom to tlumočit národu. Bylo by to autentické, nezkreslené a nezavádějící.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze