Koláček: Vyčítám si, že jsme tajili informace

09. února 2010, 13:03 - Alena Adámková
09. února 2010, 13:03

Bývalý uhlobaron Antonín Koláček prodal přede dvěma lety svůj podíl v Mostecké uhelné společnosti. Během devadesátých let přitom dokázal vyšachovat stát ze hry o Mosteckou uhelnou.

Autor: Jakub Hněvkovský

Vloni na podzim se překvapivě znovu objevil na scéně. Začal jednat se společností ČEZ o možnosti prodat jí podíl v mosteckých dolech.

Proč jste se v roce 2005 rozhodl, že se stáhnete z Mostecké uhelné a začal jste zcela nový způsob života i podnikání? Vždyť do té doby jste byl tvrdý byznysmen, navíc ve zcela jiném oboru…

Byznysmen, manažer jsem určitě byl, ale nevím, jestli tvrdý. Vždycky jsem se snažil být lidský.

Mým cílem bylo stabilizovat a restrukturalizovat Mosteckou uhelnou, uchránit ji před vnějším tlakem, protože to bylo v době, kdy uhlí bylo v Česku hodně odsuzováno a málokdo vnímal jeho potenciál a důležitost pro energetiku, což se nyní, myslím, už změnilo.

Nicméně těch deset let velmi intenzivní práce od rána do noci mne hodně vyčerpalo, takže mi nezbylo nic jiného než se podívat na své vlastní vnitřní zdroje.

Dá se tedy říci, že jste byl ve stavu vyhoření?

Před pěti lety jsem měl energie málo. Od té doby se má energie postupně stabilizovala a nyní jsem se svým životem spokojený. Podruhé jsem se oženil, mám malé dítě, krásnou dcerku, a žiji v podstatě v rovnováze, zatímco předtím byl můj život hodně nerovnovážný. Když se člověk věnuje čtrnáct až šestnáct hodin denně práci, vždycky se to někde pozná.

Na podzim se objevily zprávy, že jste se rozhodl být opět aktivnější v uhelném byznysu, že jednáte s firmou ČEZ o tom, že byste jim prodal podíl v Mostecké uhelné. V jaké fázi je to jednání?

To byly takové fámy, respektive spíše dezinformace, které se rozšířily hlavně v Praze, a byly spíše přáním určitých lidí. V této chvíli si nemyslím, že bych se vracel do uhelného byznysu.

Jak ty fámy ale vznikly? Opravdu můžete podle smlouvy prodat svůj podíl za nejvyšší nabídku? Jednal jste s firmou ČEZ?

Taková smlouva o prodeji mého podílu skutečně existuje. V létě loňského roku po mém návratu z Číny, kde jsem se učil cvičit taj-či, se tady rozhořel velký konflikt mezi panem Pudilem na jedné straně a pány Romanem a Křetínským na straně druhé. Já jsem se v té době pokusil najít nějakou platformu pro jejich smíření a komunikaci a musím se přiznat, že se mi to moc nepodařilo.

To asi ne. V jaké fázi je to jednání nyní?

Přidal se ještě navíc konflikt s kontrolou v ČEZ z Evropské komise, takže v této chvíli nevidím žádné řešení, protože osobní antipatie všech účastníků dění jsou velmi silné. Oni si nedůvěřují, potenciál pro spolupráci je velmi nízký.

ANTONÍN KOLÁČEK (50)
Pochází z Holešova na Moravě, vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou. V roce 1995 se stal členem dozorčí rady Mostecké uhelné společnosti. Hájil zde barvy Komerční banky, kde pracoval jako personalista. Po čase se propracoval až na funkci předsedy představenstva. V té době začala neznámá firma skupovat akcie firmy, až získala převahu nad státem. Průběh divoké privatizace, na níž se podílel, je jediným stínem nad Koláčkovým podnikáním. Těžbu uhlí na Mostecku ovšem vzkřísil. Koláček se nyní výrazněji věnuje duchovním aktivitám. Jeho společnost Maitrea kromě vydávání literatury také staví mateřskou školu. Stal se i spoluvlastníkem sítě rádií. S druhou ženou Radkou má dvouletou dceru, z předchozího manželství má dvě děti.

Proč jste se do toho sporu vložil? Psalo se, že se vám některé věci kolem Czech Coal nelíbí, že s lecčím nesouhlasíte…

To jsem řekl redaktorce z MF Dnes do telefonu. Já přesně nevím, proč ten článek tehdy vznikl. Osobně si myslím, že to bylo proto, že tu dohodu někdo z těch účastníků vyloženě nechtěl, byl proti smíru všech znesvářených stran, a proto prozradil tisku, že se taková jednání vedou.

A nyní ta jednání usnula?

Já se v tom už neangažuji, s ČEZ nejednám.

Takže podíl v Czech Coal necháte pánům Pudilovi a Bobelovi?

To je věc, která s tím úplně nesouvisí. Já jsem do hry vstoupil s cílem situaci zklidnit, ale v této chvíli už pro to nevidím další prostor. Mé smluvní vztahy s panem Pudilem a Bobelou jsou však takového charakteru, že je budeme muset nějak řešit, a předpokládám, že brzy.

Čili možnost, že podíl prodáte někomu jinému, je otevřená…

Je to možné, ale na všem se budeme muset umět dohodnout všichni, tady nemohu vystupovat úplně sám.

V tisku se objevila i spekulace, že chcete prodat svůj podíl do ČEZ i proto, že máte obavu, že by se ve Švýcarsku mohlo znovu otevřít vyšetřování divoké privatizace Mostecké uhelné a že prodej do ČEZ by vám poskytl dobré krytí.

Člověk se své minulosti nikdy nezbaví, natož prodejem Mostecké uhelné. A ani situaci ve Švýcarsku nemohu nijak ovlivňovat prodejem podílu v Mostecké uhelné. Ve Švýcarsku proběhlo důkladné a hluboké vyšetřování, které trvá už více než dva roky a zatím nikdy nic neprokázalo. Nezjistili žádné porušení zákona, i když měli různé domněnky, nemají definovánu žádnou škodu ani poškozené.

V té době se často privatizovaly firmy za jejich vlastní peníze, to je pravda, těch příkladů je více…

Navíc v EU je to dnes povolené, koupit si podnik pomocí peněz toho podniku…

Ale vyčítají vám, že jste na koupi akcií Mostecké uhelné použili peníze na zahlazování důlních škod…

Peníze na zahlazování důlních škod MUS vždy měla, ani ty nebyly použity, byly na separátním účtu. Na koupi akcií byly použity peníze z aktiv MUS.

Akcie Mostecké uhelné jste začali skupovat živelně, takže tehdy úřednická vláda ztratila majoritu, pak se snažila akcie vykupovat zpět, to se nepovedlo, takže Zemanova vláda vám pak odprodala zbytek Mostecké uhelné…

Já si myslím, že za tím byly jiné zájmy, že Mosteckou uhelnou chtěl koupit pro sebe někdo jiný, ten to nazval divokou privatizací a pak se to celé medializovalo.

V té době také skupoval akcie distribučních společností třeba E.ON a tam nikdo o divoké privatizaci nemluvil.

Podle mne za tím byly české zájmy, byly tam určité síly v pozadí. Pro mne bylo ale nejdůležitější, že jsme Mosteckou uhelnou stabilizovali, restrukturalizovali a zachránili před útlumem.

Vyčítáte si něco z dob té privatizace? Už toho moc není, ale pár věcí ještě ano. Vyčítám si, že jsem uvěřil některým lidem, kterým jsem uvěřit neměl, tím myslím některé bývalé partnery. Byl jsem příliš důvěřivý, někdy až naivní. Ale nejvíc si vyčítám, že jsme některé informace tajili před veřejností, a tím jsme tady vytvořili okolo nás velké zmatky a nejasnosti. Za to se hluboce omlouvám všem, kterých se to nějakým způsobem dotklo. Navíc to tajemství samotné vytvořilo prostor pro manipulaci některých účastníků děje. Myslíte ty podivné transakce kolem Appian Group, vzniku Czech Coal?**

Já to nechci více komentovat, je to osobní otázka. Oni ti lidé asi vědí, kdo a jak manipuluje a podvádí. Oni hlavně podvádějí sami sebe.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít