Koho spasí Amos. Vládní agentura pomůže exportu českých zbrojařů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koho spasí Amos. Vládní agentura pomůže exportu českých zbrojařů

,
Koho spasí Amos. Vládní agentura pomůže exportu českých zbrojařů
Zdroj: Aero Vodochody

Nová vládní agentura má pomoci českým zbrojařům v zahraničních.

Nejen Česká republika. Stále více států volí při vyzbrojovacích zakázkách takzvaný G-G model. Tedy mezivládní obchod, kdy dodavatelem technologií není samotná firma, ale kontrakt garantuje stát. „Pro řadu zemí je tento model lepší i mediálně,“ upozorňuje šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek i na marketingový rozměr toho, kdy se za technologie soukromých firem zaručí sám stát.

Jenže zbrojní firmy z České republiky si na takové kontrakty musejí nechat zajít chuť. I když třeba mají lepší výrobky než zahraniční konkurence. Neexistuje žádná instituce, která by je v mezivládních zakázkách zastřešila. Což se má během několika týdnů změnit.

Jak vysvětluje náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný, už od 1. ledna 2021 má v resortu začít fungovat nová agentura. Právě ona bude tím prostředníkem mezi českými zbrojaři a vládami zahraničních zemí při obchodních licitacích. Její pracovní název je Amos (Agentura pro mezinárodní obrannou spolupráci). „Mám žádosti od českých firem, že to po nich zahraniční partneři chtějí,“ doplňuje Kopečný.

\"\"

Diplomat i technolog

Jedním z českých výrobců, kteří novou agenturu vyhlížejí, je Aero Vodochody. Středočeši se nyní snaží na světovém trhu uspět se svým podzvukovým strojem L-39NG a vyjednávají hned s několika potenciálními zákazníky. Jak vyplývá z informací zdrojů týdeníku Euro, zastřešení nabídky Aera vládní agenturou by některé procesy mohlo citelně zrychlit a zjednodušit.

„Vznik agentury velmi vítáme,“ reaguje Tobiáš Tvrdík, mluvčí středočeského leteckého výrobce. „Některé země vyžadují u vojenských nákupů model G-G a je…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?