Koaliční bitva nad společným prohlášením

16. srpna 2004, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
16. srpna 2004, 00:00

NOVÁ VLÁDA Programové prohlášení nové vlády, které mělo původně šedesát stránek, se zatím nepodařilo zkrátit. Gross koncem minulého týdne prohlásil, že se text bude ještě dolaďovat. Už z přípravné verze je ale jasné, že se dočkáme zase jen vágních slibů.

NOVÁ VLÁDA Programové prohlášení nové vlády, které mělo původně šedesát stránek, se zatím nepodařilo zkrátit. Gross koncem minulého týdne prohlásil, že se text bude ještě dolaďovat. Už z přípravné verze je ale jasné, že se dočkáme zase jen vágních slibů. Připravené vládní prohlášení sice podpořila v pátek většina špiček ČSSD, jenže proti se postavily dvě zbylé koaliční strany. Premiér Gross nicméně oznámil, že prohlášení projde koaličními špičkami už počátkem tohoto týdne, aby s ním kabinet mohl 24. srpna předstoupit před Poslaneckou sněmovnu. Spokojený ale nebyl ani ministr financí Sobotka. Kabinet se v prohlášení zavazuje, že do roku 2006 nepřekročí schodek státního rozpočtu již dohodnutá 4 %, a tento slib bude těžko plnit. PŘEKLAD BY SE HODIL V přípravné verzi prohlášení se významná část týká podmínek pro podnikání, a to jak legislativního, tak administrativního charakteru. Bohužel právě v pasáži slibující očistu právního řádu se čtenář mohl dočíst pouze to, že vláda hodlá „přezkoumat sladěnost podmínek pro podnikání, tak jak jsou zpracovány v jednotlivých právních řádech“. Vláda v kapitole neuvádí, jakým způsobem toho chce dosáhnout a jaké nástroje přitom hodlá použít. Má sice navrhnout opatření „směřující ke způsobu práce obchodního rejstříku, srovnatelnému se státy s vyspělou ekonomikou“, ale ipod tímto zcela vágním slovním spojením si lze představovat cokoli. JEDEN KONKRÉTNÍ KROK Z návrhů, které již vláda zveřejnila, lze pochválit opětné zřízení Hospodářské rady vlády. Po zřízení vládního ekonomického sboru volá poslední dobou i Hospodářská komora České republiky. Věří, že jeho činnost nijak neohrozí již existující radu pro zlepšení podnikatelského prostředí při ministerstvu průmyslu a obchodu. Vláda hodlá rovněž pokračovat v politice investičních pobídek. Za posun v jejich strategii lze považovat změnu akcentu z přímých zahraničních investic na domácí podniky, „Investiční pobídky mají být využívány zejména ve směru vyššího zhodnocení práce především podporou vzniku nových technologických center a rozvoje strategických služeb,“ píše se v přípravné verzi programového prohlášení. TISÍCKRÁT SLIBOVANÁ Podpora malého a středního podnikání má sloužit vládě jako jedna ze stěžejních podmínek při zajišťování snad nejambicióznější vládní priority v ekonomické oblasti, a tou je vytvoření sta tisíc pracovních míst. Vláda se ale nezmiňuje o tom, o kolik by měla reálně poklesnout dnešní desetiprocentní nezaměstnanost - tedy zda nově vytvořená pracovní místa povedou i ke snížení nezaměstnanosti v absolutních číslech. Podnikatele by mělo uspokojit, že vláda ve svém programovém prohlášení uvažuje i o snížení povinných odvodů na zaměstnance-absolventy. To by ale také měla být jediná daňová úleva. NOVÉ TVÁŘE ČESKÉ VLÁDY

Martin Jahn, místopředseda vlády pro ekonomiku 34 let. Po ukončení Vysoké školy ekonomické v Praze nástup do vládní agentury Czechinvest, která má podporovat podnikání, kde se postupně (od roku 1999) vypracoval až na jejího generálního ředitele. Bezpartijní. (rozhovor viz strana 21) František Bublan, ministr vnitra 53 let, narozen v Třebíči. Absolvent Cyrilometodějské fakulty UK. Po podpisu Charty 77 přišel jako farář o státní souhlas. Do roku 1990 pracoval v dělnických profesích. Od roku 1991 působí v bezpečnostních složkách, naposledy jako ředitel civilní rozvědky. Bezpartijní. Milada Emmerová, ministryně zdravotnictví 60 let, narozena v Plzni, kde v roce 1967 vystudovala Lékařskou fakultu. V Poslanecké sněmovně je od roku 1996, postupně v ní působila jako místopředsedkyně a od roku 2002 předsedkyně zdravotního a sociálního výboru. Členka ČSSD od roku 1994, předtím KSČ. Jiří Paroubek**, ministr pro místní rozvoj 52 let, po ukončení VŠE v roce 1976 pracoval jako ekonom v podnikové sféře. V roce 1990 byl ústředním tajemníkem ČSSD, v letech 1991-1996 podnikal. Od roku 1998 je ekonomickým náměstkem pražského primátora.

(rozhovor viz strana 18)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít