Klondike web - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Klondike web

, Mgr. Rudolf Marek,
Klondike web
Zdroj: Euro.cz

Za webovou adresu požadují spekulanti až devět milionů korun

Marek Janeček je spekulantem s českými internetovými doménami. Svůj počítačový robot naučil nabízet 139 domén, které si registroval- především jména a příjmení jako Veronika, Petra nebo Dvořáková či Havelka. Tyto domény nejsou aktivně užívány. Stačí vyťukat www.veronika.cz//: „Minimální nabízená částka musí být 30 000 korun, na nižší nebudeme reagovat,“ oznamuje kompjútr. Oficiální registrace stojí 1600 korun, takže 139 domén obnáší investici přes 220 tisíc. Pokud by se Janečkovi podařilo všechny po 30 tisících prodat, utržil by čtyři miliony. A to prodává poměrně lacino.

===== Kde jsou poplatky? =====

Národní internetovou doménu .cz přeměnili spekulanti na Klondike před rokem 1999. Regulace, která má neomezené obsazování internetových claimů usměrnit, začala až v září toho roku. Nyní se za registraci na české doméně platí 1600 korun první rok a 800 korun každý další. Peníze se ukládají na účet Zájmového sdružení fyzických osob Cz.NIC, které tvoří skupina průkopnických poskytovatelů internetu. Poněkud samozvaná společnost využila právního vakua v pravý čas. Na počátku června 2002 bylo registrováno a zaplaceno 115 579 domén .cz, což jen v udržovacích poplatcích činí jistě přes 92 milionů korun ročně. Samozřejmě provoz něco stojí, sdružení poslalo do USA dobrovolný poplatek 30 tisíc dolarů, ale desítky milionů korun by na kontě zbývat mělo. Kolik přesně, ředitel Cz.NIC Jiřího Dohnal odmítá sdělit. Teprve v průběhu června oznámí, jak s nimi bylo či bude naloženo.

===== Od ovoce po soulož =====

Na druhou stranu doménových zlatokopů ubylo. Mnozí se snažili na poslední chvíli četné domény prodat za jakoukoli cenu. Například na adrese senet.cz bylo k mání 2477 tehdy ještě nezpoplatněných domén, třeba sada s názvy psích ras. Dodnes na „senetu“ působí burza, kde se doménová jména nabízejí obvykle za 15 tisíc korun. V případě 418 adres počínaje ovoce-zelenina.cz, přes statnisprava.cz až po soulož.cz, by se o ceně teprve vyjednávalo. Na internetu jsou k nalezení i jiné aukce. A některé vyvolávací ceny vzbuzují úsměv: za půl milionu jsou elektrarny.cz a plynarny.cz, za milion lexxus.cz (firma jak je zvykem to obešla a používá lexx.cz) a vůbec nejvyšší nasadil jeden inženýrský dobrodruh za adresu agent.cz. Chce za ni rovných devět milionů. Zatím nikdo nepřihodil.

===== Domény za statisíce =====

První a zatím i poslední dražba doménových jmen proběhla v březnu v Kongresovém centru Praha. Pokud výsledná cena nepřesáhla 200 tisíc, musela být uhrazena v hotovosti ihned. Kupodivu všichni účastníci zaplatili. Vůbec nejostřejší bitva byla svedena o doménu cd.cz, kterou získaly České dráhy za 175 tisíc korun. České dráhy v současné době vlastní doménová jména cdrail.cz, vlak.cz a cd.cz. Možnost, že by se pokusily získat doménu ceskedrahy.cz, kterou nyní blokuje firma XXX považovaná za spekulanta, ředitel odboru vnějších vztahů Českých drah Jan Joza vylučuje. Zájem o vydraženou doménu vysvětlil: „Jestli všechno půjde dobře, spustíme od 28. září nový portál, kde bude zpravodajství, fotoarchiv a řada dalších překvapení.“
O rozruch se postarala firma AliaWeb náhlým příhozem z deseti na 150 tisíc korun za doménu
web.cz. Doména com.cz přišla na 140 tisíc korun. Její nový majitel, společnost Globe Internet, jeden ze zprostředkovatelů domén, na aukci získal několik dobrých adres pro své klienty či vlastní potřebu. Za 110 tisíc korun například vydražila doménu ca.cz. O této firmě konkurence říká, že uskutečnila zatím historicky nejlepší byznys s doménou sex.cz, kterou prodala v rozmezí šest set až osm set tisíc korun.
Stotisícovou hranici na aukci překročila o rovných pět tisíc ještě společnost Abalon, za niž Andrea Ředinová na internetu vysvětluje: „Doménové jméno
pf.cz nám bude sloužit k nabídce novoročních přání. Výrobou novoročenek se zabýváme již několik let a naše nabídka měla doposud hlavně tištěnou formu. V roce 2001 jsme vytvořili stránku vasepf.cz, a poněvadž jsme zaznamenali zájem o tuto formu komunikace, rozhodli jsme se rozvíjet naši nabídku i tímto směrem.“
K lidem, kteří domény registrovali ještě zdarma, patřil Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency. Ve zmíněné dražbě si kromě firemní zkratky přikoupil několik doménových jmen jako soukromník. Za 35 tisíc korun se stal majitelem „horké“ domény
hn.cz a za 75 tisíc tv.cz. Netají, že jsou na prodej. S doménou hn.cz to ale bude složité. Společnosti Cz.NIC bylo sděleno, že bude podána žaloba kvůli ochranné známce „hn“ a jako předběžné opatření má být vydán zákaz nakládání s touto doménou. Opatření však nebylo do data konání dražby doručeno a doménové jméno bylo i přes toto varování vydraženo. „Společnost Economia žalobu podala, ale na výsledek stále čekáme“, říká ředitel společnosti Economia OnLine Michal Klíma. Perličkou dražby je osud jména iq.cz, za které Mensa ČR zaplatila 26 tisíc korun, ale schovala si jej pouze do svého intranetu.
Centrální registrátor české domény Cz.NIC se veškerý výtěžek dražby rozhodl věnovat na humanitární účely. Budiž mu to ke cti. Ale 1 688 720 korun, které se v aukci utržily, si může dovolit darovat.

Spekulanti.
Zajímavějším způsobem spekulace je vyhlédnout si doménu, u které nebyl včas uhrazen registrační poplatek, ačkoli je aktivně užívána. Pak existuje velká pravděpodobnost, že původní držitel registrace bude mít zájem doménu získat zpět. Poměr riziko : náklady je velmi nízký, a proto i cena za odprodej domény dřívějšímu držiteli může dosáhnout tří až pěti tisíc, tedy dvoj- až trojnásobku registračního poplatku.
Některé internetové firmy registrují domény pro naivní zákazníky. Vyťukáte-li před tečkou a cz na klávesnici dvakrát písmeno „a“, nabídne vám firma Ocal zajistit na rok doménu za šest tisíc, ačkoli si ji zákazník může registrovat sám za zmíněných 1600. Dvě béčka zase skrývají firmu 3R.COM, jež si za registraci nepřirazí nic, protože jejím byznysem je výroba a provoz webových stránek, které na této doméně hodláte provozovat. ABC Systems, na adrese www.cc.cz žádají za registraci 2600 korun. A samozřejmě i peníze za provozní náklady na vytvoření stránek a jejich umístění na serverech. Ty jsou pro internetové firmy zajímavější než jednorázový prodej. Je to dobrý důvod, proč si domény držet.

===== Stránky z Konga =====

Společnost Globe Internet vykázala za rok 2001 obrat 54 milionů korun. Za 2100 korun zaregistruje volnou doménu. Za místo na serveru zaplatíte od 134 korun do 980 korun – horní hranice se týká erotických stránek. Obsadila domény druhého řádu cz.com, sro.cz nebo praha.cz. Spoléhá na to, že např. spojení „firma.sro.cz“ bude dobře prodejné. Nabízí i registraci globální adresy (dnes jich existuje už třináct jako .com, .net, .org) za 690 korun, tedy pod oficiální cenou 35 dolarů ročně. Stejně tak ale nabízí i tzv. alternativní domény prvního řádu, jako jsou .co, .cd, .as, .tv, nebo .to v cenách od 2 500 korun do 5 999 korun. Na dotaz týdeníku EURO, komu uvedené domény patří, zněla odpověď na firemní infolince: „Jsou to bývalé národní domény, nyní ke komerčnímu využití.“ Skutečnost je však jiná. Uvedené domény stále patří Kolumbii, Kongu, Americké Samoe, ostrovům Tuvalu nebo Tonga. Háček je v tom, že registrátor na Americké Samoji požaduje na rozdíl od Globe Internet pouze 45 dolarů, na ostrově Tonga dokonce jen deset.

(BOX)
Za kolik je registrace?
Odpovídá Oldřich Crhonek, který z Blanska provozuje firmu
one.cz:
EURO: Můžeme se zeptat, za kolik by se dala pořídit internetová adresa na české doméně?
ONE: Zeptat se můžete, ale odpověď nedostanete. Záleží na tom, na co byste ji chtěl?
EURO: A nemohl byste mi říci, alespoň orientačně, kolik to stojí?
ONE: Ceny jdou až do statisíců. Určitě tu takových dvacet adres za tyhle peníze bude. Drahý byl sex i hokej, zajímavou cenu bude mít i dovolena.cz, určitě šestimístná částka. Ale řeknu vám upřímně, některé adresy prostě ani na prodej nejsou, výhodnější je adresy mít a pak je pro někoho provozovat, třeba jako alternativní.
(Oldřich Crhonek má mj. registrované domény f1.cz, dovolena.cz či tvnova.info.)

Ohodnoťte tento článek
Diskuze