Klimatická vybíjená

28. prosince 2007, 12:05 - Čestmír Klos
28. prosince 2007, 12:05

Na konferenci na Bali se USA utkaly se zbytkem světa

Americkým vyjednávačům se na klimatické konferenci na ostrově Bali podařilo vyrazit všechna tři klíčová čísla, která vložila do hry proti narůstající průměrné teplotě Evropská unie. Přesto se americké defenzivní mužstvo zachránilo jen s odřenými údy za zvuků bučení z hrdel ctihodných členů zhruba sto devadesáti delegací signatářů Kjótského protokolu.
Tím vůbec nejdůležitějším vygumovaným číslem jsou dva stupně Celsia, o něž může podle odhadu expertů stoupnout průměrná teplota na zeměkouli, aniž je třeba počítat s obzvlášť drastickými změnami. Dalšími dvěma čísly je rozpětí 25 až 40 procent, o něž by bylo záhodno v průmyslově vyspělých zemích do roku 2020 snížit emise oxidu uhličitého, aby přírůstek průměrné teploty nepřesáhl onu přijatelnou mez. V boji proti číslům měli američtí vyjednávači ještě spojence v zástupcích Kanady a Japonska. Když však nakonec byla schvalována takzvaná cestovní mapa, která má v roce 2009 dovést svět zaplevelený oxidem uhličitým do Kodaně k podepsání nové smlouvy o jeho zvýšené redukci, zůstaly Spojené státy americké osamocené. Opovrhovány ostatními delegacemi, jejichž země jsou více či méně ochotné obětovat prostředky na redukci emisí.
Přesto americký podpis na cestovní mapě nechybí. Před úplnou izolací, která USA čekala, zvolily kapitulaci vůči zbytku světa. Respektive přiřadily se k celosvětovému týmu odhodlanému nad emisemi vítězit. Byl to krok ještě nečekanější než původní bojkot.
Přestože cestovní mapa na rozdíl například od Kjótského protokolu nemá ani jediné vymahatelné kritérium, celosvětová podpora včetně vzpurných Američanů je považována za velké vítězství odpovědnosti vůči stavu životního prostředí na Zemi.
Delegace nad tímto výsledkem jásají, nevládní organizace zůstávají poměrně chladné. Pouhá deklarace totiž ještě žádné skleníkové plyny neomezila. A dvouletá cesta k vyhlášení dalšího redukčního programu může být i všelijak trnitá. Zatímco některé vyspělé země budou mít ještě spoustu starostí s dodržením původních kjótských limitů, Spojené státy americké a rozvojové země nebudou mít žádnou konkrétní povinnost. Vydrží jim morálka?
Střezme se však toho měřit Američany jenom těmito naschvály. V některých amerických státech totiž už fungují redukční systémy a leckde lépe než ten evropský. V balijském porcelánu šlapal pouze Bushův establishment, zatímco Kongresem už prošlo několik pozoruhodných návrhů z jiných zdrojů. Největší šanci na přijetí má Security Act (bezpečnostní zákon) pravicového demokrata Joea Liebermana a republikána Johna Warnera. Protože na Bushova stejně zarputilého následovníka v prezidentském křesle nikdo nevěří, do roka se i tady očekává výrazná změna, ať bude zvolen kdokoli.
Bude-li přijat Liebermanův a Warnerův projekt, má redukce oxidu uhličitého v roce 2020 v USA dosáhnout devatenácti procent, tedy skoro tolik, jako je nižší evropský limit pro stejné období. Přitom povinnost se bude vztahovat na 86 procent vypouštěných emisí.
Chytrá Evropa Bushovy kazisvěty stejně přelstila. Navrhovaný interval 25 až 40 procent se skví v materiálu revidujícím Kjótský protokol, do něhož američtí vyjednávači nemají co mluvit, protože i ten už zbojkotovali. Navíc to není žádné politické hausnumero, ale hodnota doporučená mezivládním vědeckým panelem.
O to, že USA včas naskočí do rozjetého procesu, netřeba mít obavy. A proto bychom si měli spíše užívat radost z probuzení Číny, Indie a dalších zemí s rozvíjející se ekonomikou, které cítí potřebu se svými emisemi také něco dělat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít