Klienti, odejděte!

17. prosince 2009, 16:38 - Petra Pelantová
17. prosince 2009, 16:38

Před retailovou expanzí banky varoval už její někdejší šéf František Kopřiva

Banka HSBC se stáhne z českého retailového trhu. Rozhodnutí padlo ze dne na den a i někteří vysocí manažeři se o plánu dozvěděli těsně před jeho zveřejněním. Expanzi na retailovém hřišti banka naznačila už na podzim 2007. Přestože plány pro Česko ještě ohlašoval tehdejší šéf tuzemské HSBC František Kopřiva – zkušený manažer, který vedl banku přes deset let a tuzemský trh dokonale znal – bylo veřejným tajemstvím, že sám orientaci na retail neschvaloval. Krátce na to se z pozice prvního muže v bance musel odporoučet. Důvody jeho odchodu nebyly nikdy objasněny. Ukončení spolupráce s HSBC oznámil v dopise z loňského dubna a po červnu téhož roku, kdy mu vypršela manažerská smlouva, odešel.

Boj o pět miliard Korporátní klienty z Česka si prý chce HSBC nechat. Lze však očekávat, že banku nakonec opustí i řada podniků. S drobnými klienty se totiž banka loučí tak, že jim dala dva měsíce na to, aby peníze převedli jinam. Co když se řada firem lekne, aby se HSBC nezachovala stejně vůči korporátní klientele, a raději změní banku? Rozhodnutí navíc přišlo nečekaně. Ještě před pár týdny banka rozjela ambiciózní projekt hypoték. Kdo hypoteční úvěr získal, má čas na změnu banky do konce fixace.
Na náhle „bezprizorní“ drobnou klientelu se těší konkurence, která se okamžitě po oznámení plánu vrhla na lov. Nelze se divit, přepočteno na vklady jde o pět miliard korun. Například J&T Banka připravila speciálně pro klienty HSBC balíček služeb, ve kterém je zdarma vedení učtu, platební karta, internetové bankovnictví a tuzemský platební styk. Vedle toho jim nabídne novinku v podobě termínovaného účtu s tříměsíční výpovědní lhůtou a zhodnocením tři procenta při vkladu minimálně půl milionu korun. Do retailu banka vstoupila před několika týdny s projektem Clear Deal.
Na zákazníky HSBC se se svou nabídkou chystá i Citibank. UniCredit Bank jim nabízí vedení jakéhokoli účtu zdarma šest měsíců po otevření. Česká spořitelna má rovněž s odcházejícími klienty HSBC plány. Speciální akce je prý ale podle mluvčí spořitelny Pavly Langové ve fázi úvah.

Problémy mají i další Začalo to oznámením o prodeji části ČSOB na burze. Řeč je o přesouvání majetku na tuzemském bankovním trhu. Před dvěma týdny pak zveřejnila změnu vlastníka české divize italská Banco Popolare. Transakce zatím vázne, neboť chybí souhlas České národní banky. Spekuluje se i o dalších přesunech. Mimo jiné v souvislosti s tím, že Evropská komise schválila minulý týden státní pomoc pro německou LBBW. Podmínkou tohoto záchranného lana je totiž fakt, že se banka musí zbavit čtyřiceti procent majetku. Tuzemská LBBW se ke spekulacím, že by na prodej mohla být právě česká divize, nechtěla vyjadřovat. Podobný osud by mohl potkat českou Volksbank, jejíž rakouská matka by se rovněž mohla zbavit části majetku. „V následujících měsících dojde pravděpodobně k nárůstu aktivity v oblasti fúzí a akvizic, protože řada společností se bude snažit zbavit aktiv, která nejsou z hlediska jejich podnikatelské činnosti klíčová, jsou nevýkonná nebo problémová. Ti, kdo na to mají, dostanou zajímavou šanci posílit svůj podíl na trhu a zvýšit tržby způsobem, který byl ještě před dvěma roky zcela nemyslitelný,“ říká Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství Ernst & Young v České republice. Dodává však, že i příští rok bude obtížné získat peníze na financování akvizic. „Bude nutné využívat nové cesty pro zajištění růstu, tedy od zakládání společných podniků a realizace fúzí až po primární emise akcií.“

BOX
Bankovní přesuny HSBC Britská banka stahuje z České republiky svou retailovou část.

Banco Popolare Novým majitelem české divize by se měl stát britský investiční fond AnaCap Financial Partners. Britové zatím nezískali souhlas České národní banky.

LBBW Evropská komise minulý týden schválila přijetí státní pomoci německé banky za podmínky, že se zbaví necelé poloviny svého majetku. V tisku se objevily spekulace, že Němci budou chtít prodat svou českou dceru.

Volksbank Podle rakouského tisku vyzvali regulátoři tamní banku Österreichische Volksbanken ke změně strategie. Okamžitě se rozvířily spekulace o jejím finančním zdraví a také o tom, zda se nebude chtít zbavit některých zahraničních divizí, mezi něž patří i česká Volksbank.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít