Klíčové firmy holdingu Vítkovice loni prodělaly osm miliard

David Tramba 06. června 2017, 14:17  -  David Tramba
06. června 2017, 14:17

Miliardové ztráty vykázala mateřská společnost Vítkovice i všechny její klíčové dceřiné podniky. Jak vyplývá z nekonsolidovaných čísel za loňský rok, které podnik ovládaný Janem Světlíkem zveřejnil v souvislosti se svoláním valné hromady, prodělala společnost Vítkovice a.s. 1,23 miliardy korun a klíčové dceřiné firmy v součtu dalších 6,8 miliardy korun. Konsolidovaná čísla zatím Vítkovice nezveřejnily.

Hlavním posláním mateřské společnosti Vítkovice je správa majetku a podílů v dceřiných firmách. Těm také přeprodává elektřinu, teplo a další energie. Do ztráty ji loni stáhl hlavně bankrot dceřiných podniků Vítkovice Power Engineering (VPE) a Vítkovice Gearworks. Účetní hodnotu akcií krachujících firem tudíž musely Vítkovice snížit na nulu, což způsobilo většinu loňské ztráty.

Právě VPE je v nejtíživější situaci. Za loňský rok vykázala ztrátu přesahující 3,7 miliardy korun. Ke dnu ji táhne nedokončená výstavba uhelné elektrárny Yunus Emre v Turecku. Jejímu dokončení brání jak technické potíže, tak i politické bariéry. Majitelé Naksan Holdingu, který je investorem elektrárny, totiž upadli v nemilost prezidenta Recepa Erdogana.

Vzhledem k provázanosti vítkovického holdingu se nákaza přenáší z jedné společnosti na druhou. Těžce ztrátová byla v loňském roce největší společnost holdingu – Vítkovice Heavy Machinery. Ta prodělala téměř 1,48 miliardy korun. Bankrotující Vítkovice Gearworks vykázaly ztrátu 706 milionů korun, hluboce v minusu je i firma Vítkovice Mechanika (-332 milionů).


Tahanice o Vítkovice: exekutor donutil miliardáře Berana vrátit akcie Světlíkovi


Podle nedávného vyjádření generálního ředitele Vítkovic Libora Witasska však má strojírenská skupina Vítkovice to nejhorší již za sebou. V prvním čtvrtletí dosáhla hrubého provozního zisku (na úrovni EBITDA) ve výši 70 milionů korun a tržby opět rostou. „Odrazili jsme se ode dna. Provozní výkonnost se zlepšuje již od února,“ uvedl Libor Witassek.

S ozdravným procesem je spojen prodej části majetku – nemovitostí, menšinových podílů i celých firem. V dubnu Vítkovice prodaly 35procentní podíl v energetické divizi Českomoravské energetice. Dceřinou firmu Hutní montáže má získat investiční firma E-Invest Martina Ulčáka výměnou za odpuštění části dluhu.

Od konce loňského roku se objevují spekulace o možném vstupu čínského investora do Vítkovic. Jednání se skupinou CEFC Energy však skončila bez konkrétního výsledku. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček v polovině května při návštěvě Pekingu uvedl, že strategickým partnerem Vítkovic by se mohl stát investiční fond čínské banky ICBC.

Dále čtěte:

Vítkovice lákají cizí kapitál. Skupina jedná se dvěma investory

Do Česka míří dva velké čínské fondy. Slibují miliardové investice

Šéf Vítkovic Witassek: Přežijeme nejen rok 2017


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Auta
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak…
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Škoda Karoq má dalšího sourozence. Nový Volkswagen Tharu ale nemíří jen do Číny
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Technologie
Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
Cnews FM: Kelly Family Link je v Česku, Zuckerberg byl v Evropském parlamentu [podcast]
Kvíz: Smartphony jsou si čím dál víc podobné. Dokážete je od sebe rozeznat?
Osmijádrové procesory Coffee Lake mají spotřebu 80 nebo 95 W, Intel prozradil TDP
10 největších filmových nesmyslů, které jsou ajťákům pro smích
Hry pro příležitostné hráče