KLDR: Co s ní?

12. února 2013, 18:06 - ful
12. února 2013, 18:06

Ještě v lednu 2013 se severokorejský diktátor Kim Čong-un tvářil, že chce dobré vztahy s Jižní Koreou a jejími západními spojenci. Kim volal po spojení obou Korejí a připravoval zemi pro zahraniční investice. Dnešní jaderný test ale jeho slova zrovna nepodpořil.

Státní představitelé jsou ve svých reakcích na severokorejský pokusný výbuch nezvykle jednotní. Od USA a Evropy, přes Rusko až po Čínu s testem nikdo nesouhlasí. Írán dokonce vyzval k celosvětovému jadernému odzbrojení.

Na území Severní Koreje se podle odhadů nachází přírodní bohatství za 6 bilionů dolarů, což je jistě pro potenciální investory zajímavé.

V tom, jakým způsobem ale severokorejský jaderný program zastavit, už ale úplná shoda nepanuje. Současná politika Spojených národů spočívá v mezinárodních sankcích vůči KLDR, které mají znesnadňovat režimu život. Podle deníku The New York Times by další sankce a následná destabilizace KLDR vedly ke sjednocení Korejí a ustanovení nového silného spojence USA ve východní Asii. Lze však předpokládat, že by ustavení proamerického režimu na celém Korejském poloostrově nevyhovovalo Číně. Z tohoto důvodu si Číňané podle Timesů nemohou dovolit kritizovat Severní Koreu příliš hlasitě. Ministerstvo zahraničí napsalo na svém webu, že čínská vláda vyjadřuje „zarytý nesouhlas“ s nukleárním testem a „silně nabádá“ KLDR, aby dodržovala svůj závazek atomového odzbrojení.

Zrušení sankcí jako alternetiva

Alternativním řešením korejského problému by mohlo být naopak zrušení sankcí vůči Severní Koreji a následné zahraniční investice do země, jak navrhuje Naomi Rovnicková ze zpravodajského portálu Quartz . „Sankce už odradily západní banky a těžařské firmy od financování zakázek v Severní Koreji“, píše Rovnicková. Dále uvádí příklad Colina McAskilla, londýnského finančního poradce, který se v minulosti pokoušel vytvořit fungující investiční fond, jež by byl zaměřen na Severní Koreu.

McAskill si je jist, že pokud by Spojené státy podporovaly investice do Severní Koreje, země by s jaderným zbrojením přestala. V současné době však zákony Spojených států jakékoli obchody se Severní Koreou zakazují. „Měli jsme v portfoliu mongolskou těžební firmu, která chtěla pracovat v Severní Koreji, západní vedení to ale odmítlo,“ řekl nejmenovaný manažer hedgeového fondu. Podle McAskilla se Američané obávají, že by všechny investice v KLDR nakonec skončily ve zbraních. „Kim Čong-un ale řekl, že se zaměřuje na zlepšování života svého lidu. A jedinou možností, jak toho docílit, je lid nasytit. Kim chce víc investic a konec sankcí,“ řekl Mc Askill.


Čtěte také:

Kimovo jaderné kočkování

Přípravy jaderného testu KLDR jsou v konečné fázi

KLDR test rakety nevyšel, hned po startu se zřítila


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít