Klaus odmítl jmenovat soudce

04. dubna 2005, 00:00 - admin
04. dubna 2005, 00:00

hlasy čtenářů (reakce na zprávu, že prezident republiky Václav Klaus odmítl jmenovat 32 čekatelů do funkce soudce kvůli tomu, že jsou mladší třiceti let) Tak se nám soudci ozvali, že jim vadí současné právní prostředí, kdy se zákony a předpisy každou chvíli mění a kdy vláda něco slíbí a pak to nesplní.

hlasy čtenářů

(reakce na zprávu, že prezident republiky Václav Klaus odmítl jmenovat 32 čekatelů do funkce soudce kvůli tomu, že jsou mladší třiceti let) Tak se nám soudci ozvali, že jim vadí současné právní prostředí, kdy se zákony a předpisy každou chvíli mění a kdy vláda něco slíbí a pak to nesplní. Bohužel se ozvali až v době, kdy se jich to přímo týká. V jiných případech, trápících podnikatele, se nejenže neozvou, ale často dokonce ochotně šikanují nevědomé lidi za to, že se neorientují v neustálých novelách zákonů. Tak doufejme, že jejich výkřik teď nebude poslední. Když už se od soudců nedočkáme veřejných protestů proti stavu právního prostředí jako celku, tak snad alespoň budou více než dosud soudit na základě citu (podpořeného samozřejmě zákony), než JEN na základě doslovného znění zákona.

JUDr. Lacina

Kdo je blbec, zůstane blbcem i v pětapadesáti. Na té věkové hranici sice něco je, ale proč není i pro jiná povolání? Proč vydáváme řidičáky už osmnáctiletým lidem, kteří jsou evidentně nezralí a mohou někoho na silnici zabít? Proč by i oni nemohli až do třiceti let jezdit někde jen jako asistenti, prostě někde nanečisto… Totéž platí o ředitelích škol nebo o předsedovi vlády… Jako silnější zájem vidím zrychlení dosud velice pomalých soudních řízení. A k tomu nám pomohou jedině noví soudci, i když možná nezkušení. Narozdíl od zmíněných řidičů je nad nimi vždycky ještě někdo, kdo jejich případné omyly napraví.

Houdek, advokát

Zaplatíte i za vlastní obrázek

(reakce na článek z Profitu č. 10/2005 o povinném poplatku za autorská práva z každé kopie a kopírovacího zařízení) Sám zastávám názor, že na kopírce zákazníkům rozmnožím vše a neměl bych nic číst, natož pátrat po původu předlohy. Ale obsluha není stroj, a tak asi na 99 % pozná, je-li dotyčný dokument vhodný k zaplacení práv, či ne. Osobně z devadesáti procent kopíruji pro „normální lidi“ a studenty Tak to pan Pavel bude asi nejlepší český autorskoprávní odborník, gratuluji! V praxi se v některých složitějších případech vedou akademické disputace, dělají se odborné posudky, ale on jenom koukne a je mu jasno. Předpokládám, že pan Pavel vysekne náležitosti autorskoprávní ochrany, jak vyplývají z autorského zákona, kdykoliv klidně i pozpátku.

Vtip vsak spočívá v tom, ze zmiňovaná náhradní autorská odměna se nemá vybírat jenom z rozmnoženin autorských děl. Už proto, ze jde o takzvanou „neadresnou“ odměnu. čtenář Westlake Zákony by měly být srozumitelné (alespoň jejich základní zásady) i pro středoškolsky vzdělaného člověka. Pokud zákonodárci dělají zbytečně složité normy, ať se pak nediví, že jim nikdo nerozumí a nikdo se jimi neřídí, ani kdyby chtěl.

Myslím, že je velice jednoduché rozpoznat (alespoň zhruba), jedná-li se o dílo chráněné autorskými právy. Zápisy ze studentské přednášky nebo vlastní autorská tvorba (například vlastnoručně nakreslený obrázek) to zcela jistě nejsou. Otázkou navíc je, proč vůbec platit autorské poplatky, když si někdo chce pro vlastní potřebu okopírovat třeba pět stran své oblíbené knihy.

No ale chápu, že je jistě jednodušší takto paušálně předem každého trestat za porušování autorských práv, než důsledně pátrat po lidech, kteří na kopírování cizích autorských děl skutečně vydělávají. Navrhuji to rozšířit třeba i na řidiče. Dejte automaticky pokutu každému, kdo vyjede na silnici. Proč si lámat hlavu kontrolou dodržování předpisů!

Vintířy

Foto popis| přednášky, různé smlouvy pro notáře a podobně - tam si přece nikdo nemůže nijaká autorská práva nárokovat! čtenář Pavel

Foto autor| ilustrační foto: Profit - Jiří Př íhonský

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít