Klaus a Bárta: spojenectví potvrzeno

05. září 2011, 14:10 - Jaromír Bartůněk
05. září 2011, 14:10

Prezident chválí Věci veřejné, chrání Nečase a cupuje TOP 09. Prezident Václav Klaus minulý týden v rozhovoru pro Českou televizi potvrdil domněnky, o nichž se v posledních týdnech bouřlivě spekulovalo. Totiž vznik pevného spojenectví mezi Hradem a nejmenší koaliční stranou. Pro oba partnery může přinést sladké plody.

Foto: Foto: Michal Šula/MF Dnes/Profimedia

Věcem veřejným, jmenovitě šéfovi jejich poslanců Vítu Bártovi a ministru školství Josefu Dobešovi, se dostalo pochvaly, o jaké se za celých téměř devět let Klausova prezidentování „jeho“ občanským demokratům ani nesnilo. „Věcem veřejným jsem nerozuměl. Nevěděl jsem, jak vznikly. Dnes je to strana, která se stabilizuje. Podařilo se jí do vlády prosadit schopné lidi,“ je přesvědčena hlava státu. Kromě předpokládaného zastání se svého oblíbence Ladislava Bátory Klaus vychválil i jeho šéfa – Dobeše označil za nejlepšího polistopadového ministra školství. Bártu pak za šikovného, bystrého politika.

Politická scéna se rozjasnila asi takto: Hlavní spor se nyní vede mezi Klausem a TOP 09, jejíž ministři kvůli Bátorovi na školství odmítali chodit na zasedání vlády. Pokud jde o premiéra Petra Nečase a občanské demokraty, prezident se staví do role jejich ochránce.

Vyděrač Kalousek

Je to tak, že strana, která nemá dominantní zodpovědnost, vždycky hraje vyděračskou politiku, protože nenese hlavní tíhu. Proto se to hraje snadněji Kalouskovi než Nečasovi,“ myslí si Václav Klaus. Není bez zajímavosti, že navrch má teď právě hradně-véčkařské křídlo. Bátora byl sice zbaven funkce personálního šéfa na ministerstvu školství, de facto byl ale „vyhozen nahoru“, když se stal Dobešovým vicekancléřem. Ministři TOP 09 přesto ve středu na vládu dorazili. Přitom v minulých týdnech Karel Schwarzenberg dával najevo naprostou neústupnost.

Že by známý politický taktik Kalousek přecenil v souboji s véčky a Hradem své síly? Logické by přece bylo, kdyby topka trvala v souladu s vlastními vyjádřeními na Bátorově odchodu z jakékoli vlivné funkce na rezortu, který má na starosti výchovu mládeže. Místo toho na jednání vlády přešla do ofenzivy ODS, když přes Schwarzenbergův odpor schválila funkci vládního tajemníka pro Evropskou unii, čímž se vrátila k jednomu z prvních sporů, který současná koalice měla. Občanští demokraté návrh předložili poprvé přede dvěma týdny, tedy v době, kdy se ministři TOP 09 neúčastnili jednání vlády a Schwarzenberg byl na zdravotní dovolené. Minulý týden byl návrh schválen.

Poté co TOP 09 ne příliš šťastně vybruslila z kauzy Bátora, bude se teď tedy muset soustředit na souboj o vliv na zahraniční politiku. Schwarzenberg podle svých slov už loni v září žádal ke vzniku funkce státního tajemníka pro EU řádné připomínkové řízení, k němu ale nedošlo. „Prostě to byla přepadovka,“ prohlásil. Vadí mu prý „nepřetržitá snaha o přesun kompetencí od ministerstva zahraničí na úřad vlády“.

Další kovaný konzervativec

Nečas naopak tvrdí, že se fakticky žádná změna neodehraje. Státním tajemníkem bude dosavadní šéf evropské sekce úřadu vlády Vojtěch Belling, který jezdí s delegacemi do Bruselu už teď. Třicetiletý Belling pochází z „konzervativní líhně“. Působil mimo jiné v Občanském institutu, jehož šéf Roman Joch je Nečasovým poradcem. Joch se zase účastní akcí Bátorovy iniciativy D. O. S. T., jako jsou třeba takzvané Hovory na pravici.

Pro budoucí vývoj situace v koalici bude důležité, jak dopadne ještě jedna kauza, v níž byl minulý týden zaznamenán významný posun. Poslanci v úterý drtivou většinou vydali Bártu a exposlance jeho strany Jaroslava Škárku k trestnímu stíhání kvůli podezření z korupce. Oba nakonec o své vydání kolegy požádali. Ještě nedávno se spekulovalo, že by hlasování mohlo být těsné. Jenže Bárta si zřejmě uvědomil, že mu nic jiného než policejní, případně soudní projednávání případu nezbývá. Pokud by policie kauzu uplácení spolustraníků, o němž kromě Škárky nejhlasitěji mluvila bývalá šéfka poslaneckého klubu Kristýna Kočí, odložila, Bártově návratu do kabinetu by nic nemělo bránit. Klíčová nyní tedy bude rychlost práce policistů, respektive soudu.

Vraťme se ale ještě k Václavu Klausovi. Ten v minulých dnech opakovaně odmítl novinářské úvahy o tom, že by právě zakládal vlastní stranu. Jenže spekulace se netýkaly současnosti, ale vyhlídek po roce 2013, kdy prezidentovi skončí druhý a poslední mandát. Je vcelku logické, že v současnosti hlava státu spíše jen zkoumá politický terén. Náklonnost šikovných politiků, jako jsou v jeho očích Bárta či Dobeš, se vždycky může hodit. Stejně tak na Hradě dobře vědí, že jejich spojencem nikdy nebude Miroslav Kalousek (byť se s prezidentem shodnou třeba na osekávání výdajů státního rozpočtu). Navíc může platit prozaické vysvětlení, že si Klaus prostě nemůže pomoci, když vidí občas bezradné tápání premiéra Nečase. Klausovi je přirozené, že chce mít vliv na rozhodování, byť mu ústava přisuzuje spíše roli pověstného kladeče věnců.

Každopádně Bártovým očištěním by bylo dílo odplaty za jarní vyhazov ministrů Věcí veřejných dokonáno. To by však vedlo k takovému pnutí v koalici mezi TOP 09 na jedné straně a véčky s Hradem v zádech na straně druhé, že proti tomu byly dosavadní roztržky jen dětským pošťuchováním.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít