Kinský vs. stát

07. července 2003, 00:00 - Petr Bým
07. července 2003, 00:00

Hned tři české soudy měly v průběhu minulého týdne rozhodnout o majetkových nárocích knížete Františka Oldřicha Kinského, ale ani v jednom případě se tak nestalo.Jeho několik předchozích vyhraných soudních pří totiž vyvolalo v české společnosti úplnou paniku.

Hned tři české soudy měly v průběhu minulého týdne rozhodnout o majetkových nárocích knížete Františka Oldřicha Kinského, ale ani v jednom případě se tak nestalo.

Jeho několik předchozích vyhraných soudních pří totiž vyvolalo v české společnosti úplnou paniku. Podle Deníků Moravia se mnozí domnívají, že se nezávislé soudy nepřípustně zalekly politického tlaku. Do boje vytáhl ministr Dostál, podle kterého František Oldřich Kinský nemá nárok na vrácení majetku. V souvislosti s rozhodnutím soudu v Ústí nad Orlicí o vrácení 1,5 hektaru pozemku v Újezdě hovoří o prolomení Benešových dekretů. Kinský se však v dalších 157 žalobách domáhá dalšího majetku za 40 miliard korun. Večerník Praha v těchto souvislostech upozorňuje na Kinského tvrzení, že ho k boji o rodinný majetek podnítil rozhovor s prezidentem Havlem v roce 1996. Hrad to ale poněkud zmírňuje. Podle Martina Krafla o případu Kinský s prezidentem konkrétně nejednal. „Pan Kinský mu předestřel svou kauzu a požádal ho o radu a pan prezident mu sdělil, ať se nebojí a obrátí se na české soudy, neboť se poté, co je Česká republika právním státem, může domoci práva před řádným soudem,“ tvrdí však Kinského advokát Jaroslav Čapek. Jan Macháček v MFD se pozastavuje nad tím, jak často se v cauze šermuje Benešovými dekrety. Hrabě Kinský, který údajně byl kolaborant, totiž zemřel v roce 1938, tedy před válkou, mj. také v době, kdy K. Henlein byl řádným poslancem československého parlamentu. I kdyby to byl „zrádce a kolaborant“, jakým právem zabavovat rodinný majetek potomkům zločinců, třeba vrahů? Macháček se ptá, zda potomci odpovídají za své rodiče, a proč podle téže logiky nepotrestat stejně tak syny a dcery komunistů - členů KSČ. LN se pozastavuje nad jednáním parlamentních stran o rozhodnutí soudu, které stanoví, že František Oldřich Kinský je vlastníkem majetku, který mu Československo po válce zabavilo. Každé takové jednání je nemístné a zpochybňuje podobu české demokracie. V pátek večer ČTK informovala o krocích premiéra Špidly, který chystá ústavní změnu k restitucím a dekretům. Premiér pověřil experty, aby neprodleně vypracovali ústavní novelu, která by zabránila chybným interpretacím zákonů souvisejících s restitucemi a poválečnými dekrety.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít