Kina: Technologie 3. tisíciletí míří do Prahy

18. listopadu 2002, 00:00 - Pavel Šnajdr, snajdr@profit.cz
18. listopadu 2002, 00:00

Izraelská firma přichází s možností promítat trojrozměrné filmy Vedle Polska a Maďarska je ČR další zemí, kde bude nové kino se speciální technologií IMAX. Česká republika se na jaře příštího roku zařadí mezi země, ve kterých mohou diváci sledovat filmy snímané technologií IMAX.

Izraelská firma přichází s možností promítat trojrozměrné filmy

Vedle Polska a Maďarska je ČR další zemí, kde bude nové kino se speciální technologií IMAX.

Česká republika se na jaře příštího roku zařadí mezi země, ve kterých mohou diváci sledovat filmy snímané technologií IMAX. T a zahrnuje celou řadu technologických novinek, včetně největšího filmového plátna na světě, speciálně navržených kinosálů, 3D (trojrozměrné) projekce a speciální kamery. To vše podle společnosti IT Czech Cinemas umožňuje divákům ponořit se zcela do děje filmu a stát se součástí virtuální reality.

V Praze dříve než Itálii či Řecku

Firma je dceřinou společností izraelské IT International Theatres (ITIT) a v ČR již dnes provozuje několik multiplexů. Podle zástupkyně firmy Marty Karlik se tak Česká republika zařadí mezi exklusivní skupinu třiceti zemí, kde je technologie IMAX v provozu. Čeští diváci a návštěvníci Prahy tak v březnu 2003 budou moci sledovat ve speciálním kinosálu zajímavé filmy z celého světa (například o vesmíru či prehistorii), a to dříve než obyvatelé Itálie, Řecka, Portugalska a mnoha dalších západních zemí, kde tato kina prozatím nejsou. Nejmodernější technologie typu IMAX, která umožní v naší republice zatím nevídaný zážitek z filmu, spočívá především ve velikosti filmového okénka. T o je desetkrát větší než klasické okénko snímků promítaných ve standardních kinech. „Speciální projektor promítne toto okénko na obří plátno. Spolu s dokonalým ozvučením dává film divákovi pocit, že je uvnitř filmové reality,“ uvedl Larry O´Reilly ze společnosti IMAX Corporation. T a zatím provozuje ve třiceti zemích světa 225 takových pláten.

Investice více než sedm milionů dolarů

Vybudování speciálního sálu nedaleko pražského centra v nákupním centru Flora s kapacitou 400 míst by mělo podle předběžných odhadů přijít zhruba na sedm milionů dolarů, tj. asi na 217 milionů korun. U jednoho speciálního kina IMAX by mělo zůstat i v budoucnosti. Je to dáno tím, že Česko je na víc podobných kinosálů příliš malá země. „Podobně je tomu například v Belgii, kde je také pouze jeden kinosál,“ uvedla Marta Karlik. Zároveň však zdůraznila, že ČR je vedle Polska teprve druhou zemí z postkomunistických států, kde se IMAX Experience představí veřejnosti. Průměrná cena lístků do kina IMAX by přitom neměla být dražší než běžný lístek do kina. V této souvislosti Karlik předpokládá, že ceny do biografů by měly postupně klesat. Podle ní se jedná o celosvětový trend. V případě IMAXU se počítá se slevami pro školy apod. Na rozdíl od Kanady a USA, kde kina s technologií IMAX představují luxusnější zábavu, by tedy v Evropě a České republice mělo jít o cenově dostupnější filmová představení.

Jde i o speciální filmy

Nejen technologie v kině IMAX je nová. Speciální filmy jsou pro IMAX vyráběny tak, aby maximalizovaly efekt, kterého lze dosáhnout na obrovských, šestipatrových plátnech. Divák vystoupí na Mount Everest, zaplave si se žraloky, projde se vesmírem. „Plátno je tak vysoké, že kdybychom postavili osm slonů jednoho na druhém, stěží by dosáhli jeho horní okraj. T o je obrazný příklad, nicméně je tu ještě jedna souvislost: abychom vyjádřili náš zájem o přírodu a vzdělávání hrou, rozhodli jsme se pomoci pražské Zoologické zahradě získat nového sloního samce, společníka pro tři sloní dámy ovdovělé během povodní“, říká Marta Karlik.

Nezapomenutelný zážitek

Nové kino nabídne divákům jak dvojrozměrné filmy, tak snímky v 3D. „Princip trojrozměrných filmů je založený na tom, že na plátno se promítají dva filmy, jeden pro pravé a jeden pro levé oko. Pomocí polarizovaných brýlí dostává divák obraz pro každé oko zvlášť a ten pak v mozku vytváří iluzi trojrozměrné reality,“ říká Karlik. V repertoáru kina IMAX jsou nejen snímky určené pro zábavu, ale i filmy vzdělávací. Většina filmů promítaných technologií 3D patří mezi populárně-naučné a přírodovědné dokumenty. Patří sem například návštěva podmořského světa. Mezi dvojrozměrnými filmy, které na obrovském plátně nabízejí divákovi možnost zaměřit se na libovolnou část obrazu a vidět slona či tyranosaura v nadživotní velikosti, jsou i díla Hollywoodu. Návštěvníci pražského kina IMAX se mohou mimo jiné těšit na film Apollo 13 nebo druhou epizodu Hvězdných válek. Stejný zážitek jim nabídne záznam koncertu Rolling Stones. Promítat se bude sedm dní v týdnu od 10 do 22 hodin. Společnost IT International Theatres začala v České republice podnikat v roce 1998 prostřednictvím své pobočky Kino 2005, majitele a provozovatele kina Cinema City Galaxie. Nyní u nás založila další dceřinou firmu IT Czech Cinemas, a ta bude právě provozovat moderní kino 21. století IMAX Praha.

Jak funguje IMAX

Promítací zařízení IMAX jsou podle představitelů společnosti ITIT v současnosti patrně nejdokonalejší, nejpřesnější a nejvýkonnější projektory světa. Klíčem k jejich vysokému výkonu je unikátní „rotační smyčka“ pohybu filmu. Smyčka posunuje film horizontálně v hladkém vlnovém pohybu. Během pohybu se každé okénko filmu zastaví na pevných registračních cívkách a film je pevně držen vakuem proti zadní části čočky. Až 68procentní clona propouští o třetinu více světla než obvyklá 50procentní clona. Výsledkem je skutečnost, že obraz a jeho trvalá ostrost jsou vysoce nad standardem běžné projekce a obraz se vyznačuje mimořádnou čistotou. Promítací zařízení v kině IMAX je 1397 mm dlouhé, 1702 mm široké, 1397 mm vysoké a má okolo 590 kg. Skládá se ze dvou promítacích lamp, každá má výkon 15 kW.

Ke shlédnutí trojrozměrných filmů jsou třeba speciální brýle.

Také kino IMAX Praha chce nabízet vědecko-naučné filmy.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít