Když viry zmutují

30. dubna 2009, 15:01 - Eva Jarešová
30. dubna 2009, 15:01

Příběh s označením A/H1N1 může změnit svět, ale také nemusí

Americký magazín Time nemohl ve svém aktuálním vydání článek o chřipkových virech uvést lépe: „Začněme dobrou zprávou: tahle chřipková sezona není špatná, alespoň pokud jde o celková čísla.“ Jak ale autorka vzápětí dodala, v případě chřipkového viru, který s oblibou mutuje, se nemůžete nikdy nechat ukolébat. Možná pandemie je od nás vzdálená pouze několik genetických změn. Jak prorocké. Přibližně ve stejnou dobu se totiž takzvaná prasečí či mexická chřipka začala ze středoamerického státu roznášet do ostatních zemí světa.

Chřipkové scénáře Přijměme fakt, že tu máme nový, vysoce nakažlivý typ chřipky, o němž toho zatím není moc známo a na nějž lidé prokazatelně umírají. Jaký by byl ideální scénář budoucího vývoje? Chřipkový virus postupně oslabí, třebaže stihne vyvolat globální poplach. Jeho následky, zdravotní ani hospodářské, nebudou zcela katastrofální, ale „pouze“ více či méně závažné. A média budou – nikoli poprvé a naposledy – označena za pesimistické věrozvěsty, ochotné hnát se v houfu beze smyslu za jakoukoli bombasticky vyhlížející zprávou. Jak naopak vypadají černé vyhlídky? Statisíce, ale i miliony nakažených po celém světě, neodhadnutelně obětí, ochromení globálního obchodu a dopravy i další otřesy nestabilních finančních trhů. Tento vývoj by k už tak mnoha neznámým na cestě ke globálnímu ekonomickému uzdravení přidal další výrazné komplikace.
Na nějaké konkrétní, vědecky podložené předpovědi je však příliš brzo. Nelze tedy než souhlasit s výkonným ředitelem americké vládní organizace Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Richardem Besserem, který začátek příběhu s názvem A/H1N1 označil za maraton, a nikoli za sprint.

Při úprku média s sebou Mexická chřipka okupovala od vstupu do mediální arény titulní stránky tištěných médií i vysílací prime time. Nezanedbatelná část zpráv měla poplašné příznaky, často postavené spíše na nejasných a protichůdných domněnkách. Britský Daily Mail například informoval o tom, že nemoc může v příštích šesti měsících postihnout až 24 milionů Britů, neboli zhruba 40 procent populace. Pro své čtenáře zajistil i jakousi hitparádu ochranných masek včetně porovnání jejich ceny. Zároveň ale konstatoval, že ochranná rouška nemusí proti nákaze v podstatě vůbec chránit. Právě velké téma s potenciálně katastrofickým vyústěním, jakým mexická chřipka bezesporu je, vyžaduje podle řady názorů jemné balancování mezi zpravodajskou atraktivitou a co nejvěrnějším zobrazením reálné situace. To zatím sdělovací prostředky zvládaly s různou mírou zdravého rozumu. K šíření více či méně věrných informací vydatně přispěly i sociální sítě typu Facebook nebo Twitter a nespočet blogů. „Kdyby mělo prasečí chřipku tolik lidí jako těch, kteří o ní píšou, pak by to teprve byla pandemie,“ shrnul situaci profesor mediálních studií a populární kultury Robert Thompson ze Syrakuské univerzity v New Yorku. Rapidní nárůst celkem přirozeně zaznamenala i návštěvnost některých webových stránek, například již zmíněného centra CDC. O tuto americkou vládní organizaci stoupl minulý týden virtuální zájem o téměř 450 procent. Zatímco média byla nabádána k opatrnému vyjadřování, u oficiálních informací ze strany vládních představitelů to bylo přesně naopak. Kvůli skoupým informacím byli před pár lety v souvislosti s ptačí chřipkou pranýřováni především čínští politici. Jejich informační nesmělost přispěla podle některých k tomu, že se virus rozšířil více, než bylo nevyhnutelné. Mexickým i dalším politikům se alespoň do minulého týdne podobná kritika vyhnula.

Čekáme, bojíme se Finanční trhy zatím reagovaly na chřipkovou nákazu poměrně obezřetně. „Co se týče prasečí chřipky, dá se říct, že trh má obavy, zatím ale nepanikaří,“ konstatoval minulý týden Henk Potts z Barclays Wealth. To se ale mohlo velmi rychle změnit.
Analytici se prakticky jednomyslně shodli na tom, že bity budou v první řadě akcie leteckých firem a společností podnikajících v cestovním ruchu. Jak ale upozornil Jiří Šimek ze společnosti Citco, právě útlum v cestovním ruchu může na druhé straně zpomalit šíření nákazy. Přinejmenším minulý týden ale profitovaly akcie farmaceutických firem. Zatím se totiž zdá, že léky Tamiflu a Relenza jsou proti onemocnění účinné, a řada států si nyní chce co nejrychleji doplnit své zásoby. Virus byl ale pouze jedním z faktorů, jež měly na kondici finančních trhů vliv. Vyhlídky rovněž ovlivnila zpráva, podle níž americká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku klesla o více než šest procent. Ekonomové přitom většinou čekali propad pod hranicí pět procent, třebaže některé původní odhady byly i chmurnější.

Turismus před vyhynutím Ztížený provoz na letištích a obavy lidí z globálního pohybu zdecimují už tak zasažený turistický průmysl. Miliony hotelových zaměstnanců, taxikářů a majitelů restaurací se budou o svou obživu bát ještě o něco víc. Zatímco mezi lety 2004 a 2007 turistický byznys expandoval, loni už jej plně zasáhla finanční krize. Řada lidí si kvůli omezeným rozpočtům a obavám ze ztráty zaměstnání zbytné výlety k moři a do světových metropolí rozmyslela. Už v březnu tušily mezinárodní organizace The World Travel & Tourism Council, že celkový produkt v tomto odvětví by se měl letos snížit o 3,6 procenta. Jak odhadoval výkonný ředitel ekonomického think-tanku Oxford Economics Adrian Cooper, během příštích dvou let by mělo o práci v tomto sektoru přijít asi deset milionů lidí. V roce 2010 by jich tak mělo zůstat kolem 215 milionů a teprve pak by se situace mohla zlepšit. Zmíněné predikce ale pocházejí z letošního března, kdy už se podle všeho chřipkový vir vyskytoval na mexickém venkově, o jeho existenci ale globální publikum nemělo ponětí. Už tak chmurná čísla analytiků se nyní asi ještě zhorší. Také Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) varovala minulý týden, když zveřejnila už tak nepříliš povzbudivá data o objemu mezinárodní letecké přepravy za měsíc březen, že prasečí chřipka může mít na její členy „závažný dopad“. Na bližší informace si ale musíme ještě počkat. „Kromě obecného prohlášení zatím nemáme konkrétní předpovědi. Tím, kdo má tuto problematiku na starost, je Světová zdravotnická organizace, s níž jsme v kontaktu. Našim leteckým společnostem pravidelně zajišťujeme nejnovější informace,“ uvedl pro týdeník EURO Lorne Riley z tiskového oddělení IATA. Bezprostředně po mediálním rozšíření chřipky oslabily akcie britského přepravce British Airways. Vzápětí ale opět posílily.
Pár dní poté, co se zprávy o chřipce rozšířily z Mexika do světa, se objevily také první zaručené fámy. V barvitosti nijak nezaostávají za těmi, které za útoky z 11. září 2001 viděly spiknutí amerických politických špiček, tajných služeb a zbrojařských korporací. Prasečí chřipka tak má údajně být rafinovanou formou boje s rozpínavými chapadly mexické narkomafie či spiknutím farmaceutických koncernů snažících se vylepšit svou bilanci v období globální recese. Realita ale může být ještě pestřejší.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít