Když se řekne VoIP

07. listopadu 2005, 00:00 - admin
07. listopadu 2005, 00:00

SLOVNÍK POJMŮTechnologie VoIP (Voice over IP neboli přenost hlasu prostřednictvím internetových protokolů) lze jednoduše vysvětlit jako telefonování přes internet. Umožňuje vzájemnou hlasovou komunikaci uživatelů, která není prováděna prostřednictvím hovorů v síti klasického telefonního operátora, ale prostřednictvím levnějšího přenosu hlasu přes IP protokol.

**SLOVNÍK POJMŮ

Technologie VoIP (Voice over IP neboli přenost hlasu prostřednictvím internetových protokolů) lze jednoduše vysvětlit jako telefonování přes internet. Umožňuje vzájemnou hlasovou komunikaci uživatelů, která není prováděna prostřednictvím hovorů v síti klasického telefonního operátora, ale prostřednictvím levnějšího přenosu hlasu přes IP protokol. Potřebnou platformu pro volání zajišťuje internetová přípojka zákazníka, přes kterou je přenášen hlas v digitalizované podobě a následně přes síť poskytovatele odeslán do klasické telefonní (PSTN - veřejná přepínací telefonní síť) sítě na běžné telefonní číslo volaného nebo k jinému uživateli využívajícímu VoIP.

Největší rozšíření VoIP přišlo v posledních letech s poklesem ceny internetového připojení, zejména pak s nástupem xDSL technologií. Tyto technologie umožňují provoz levné, ale kvalitní internetové přípojky, která je základním předpokladem pro využití IP telefonie pro domácnost nebo malou firmu. Přestože nejsou striktně stanoveny minimální parametry, které tato přípojka musí splňovat, doporučené hodnoty zajišťují, že nedochází k výpadkům nebo jiným problémům při telefonování. Doporučena je minimální rychlost v obou směrech 128-192 kbit/s pro jeden probíhající hovor, maximální zpoždění (latence) 150-200 ms a ztrátovost dat nejvýše 2 %. Pokud je plánováno uskutečnit více volání v jednom okamžiku, musí být kapacita internetové přípojky úměrně vyšší. Ideální jsou tak přípojky s garantovanou rychlostí (digitální okruhy FWA, SHDSL nebo optické okruhy), úspěšně lze využít i agregované ADSL linky od kapacity 1024/256 kbit/s.

Nejjednodušší podobou IP telefonie je varianta, kdy jsou u obou volajících stran pouze počítače vybavené reproduktorem, mikrofonem a vhodným softwarovým klientem. Alternativou je IP telefon, který je obdobou běžného telefonu. Nepřipojuje se však do telefonní zástrčky, nýbrž do počítačové sítě. Další možností je IP adaptér, který umožní připojení běžného telefonu nebo ústředny do počítačové sítě a zároveň i do běžné telefonní sítě. Tím je zákazník chráněn před potenciálními výpadky internetu nebo služby poskytovatele IP telefonie. Nevýhodou IP telefonů tak zůstává pouze jejich vyšší pořizovací cena.

Služby VoIP na technologii xDSL poskytuje např. společnost Nextra Czech Republic a další operátoři.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít