Když se kouří z trumpety

25. února 2014, 12:00 - Petr Weikert, Euro
25. února 2014, 12:00

Je to jen pár týdnů zpátky, co si předseda lidovců Pavel Bělobrádek při rozhovoru pro Euro postěžoval, jak jsou na tom špatně poštovní doručovatelky a že se s tím musí něco začít dělat.

„Ty ženské musejí nabízet pojištění, omalovánky, přívěsky. A když neprodají, musejí si to koupit ze svého,“ rozhořčoval se vicepremiér Bělobrádek. Nyní téma začíná plnit první stránky novin. Jenže není zdaleka tak jednoduché jako černá a bílá novinových textů.

Poštovní popelníček

Do portfolia prodeje českých pošťaček přibyly i cigarety. Lékaři se zlobí, jenže v praxi si lze asi jen těžko představit, že pošťačka přemluví nekuřáka začít kouřit a tím přidělá zátěž tuzemskému zdravotnictví. Pro kuřáky je služba České pošty spíše vítaná donáška do domu. Nic víc.

Jiná věc je samozřejmě ta, že státní podnik by měl jít příkladem a nenabízet cigarety už jen z principu. Ale co byste chtěli v republice, jejíž bývalý prezident slavnostně otevíral novou linku na cigarety v tabákové firmě, a jejíž současný prezident kouří jednu od druhé i v zapovězených prostorech České televize a ještě si posílá její šéfy pro popelníček?

Milionové cetky

Prodej cetek, cigaret nebo i semínek pro zahrádkáře, který pošta začala dělat, má ryze ekonomický rozměr. Lidé v době internetu už přestali posílat dopisy, balíky vozí soukromé firmy, a nenasytný gigant České pošty se nedokáže s úbytkem peněz vyrovnat. Firma je zatím v plusu, ale bude hůř.

Zatímco v roce 1998 přesahoval její zisk před zdaněním miliardu a ještě v roce 2003 se ho podařilo vytáhnout na 916 milionů, v roce 2012 to už bylo jen 306 milionů. Firmě se tak hodí každá koruna, jen z cetek počítá svůj roční příjem na 50 milionů a to není málo. Pronájem z všelijakých poboček, které na poště jsou, jí pak vynese před zdaněním něco přes miliardu.

IT co nikdo nechce

Přesto je to málo. Nová role pošty v okolních zemích je v IT službách. Příkladem může být Německo nebo Itálie. I tuzemská pošta nabízí IT služby a vláda svým usnesením doporučila státním úřadům je od pošty využívat. Firma se pak zavázala dodávat služby co nejlevněji. Jenže skoro žádný státní úřad IT od pošty nechce.

Nerad bych někomu sahal do svědomí, proč to tak je, ale jako záměrně předražené se v minulosti ukazovaly IT zakázky třeba na ministerstvech zemědělství či práce a sociálních věci nebo v Lesích ČR. A když tak stát pomáhá sám sobě, je skoro až s podivem, že hromadně nezačaly kouřit samotné poštovní doručovatelky.


Čtěte další komentáře Petra Weikerta

Babišovi produktoví bojovníci

Práce pro Fialu

Faktor Chovanec


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít