Když rozhodne Rozhodčí soud

01. září 2003, 00:00 - JANA HÁJKOVÁ, publicistka
01. září 2003, 00:00

VĚTŠINA PODNIKATELŮ ASI VÍ, CO JE ROZHODČÍ SOUD PŘI HOSPODÁŘSKÉ KOMOŘE ČR A AGRÁRNÍ KOMOŘE ČR: INSTITUCE, KTERÁ SOUDÍ SPORY. JAKÉ PŘEDNOSTI ALE ROZHODČÍ SOUD VLASTNĚ MÁ?

Domůže se malá nebo střední firma svého práva a peněz rychlejší cestou?

VĚTŠINA PODNIKATELŮ ASI VÍ, CO JE ROZHODČÍ SOUD PŘI HOSPODÁŘSKÉ KOMOŘE ČR A AGRÁRNÍ KOMOŘE ČR: INSTITUCE, KTERÁ SOUDÍ SPORY. JAKÉ PŘEDNOSTI ALE ROZHODČÍ SOUD VLASTNĚ MÁ?

Rozhodčí řízení je jednoinstanční a rozhodčí nález má stejnou sílu jako pravomocný rozsudek. To znamená, že podnikatel má v ruce stejně hodnotnou listinu, jako kdyby zažaloval u státního soudu. Jednoinstanční charakter je také jedním z atributů rychlosti. A právě rychlost má pro podnikatele velký význam. Vždyť čekat dva, tři roky na soud a na své peníze může ohrožovat existenci malé nebo střední firmy.

RYCHLOST ŠETŘÍ PENÍZE

K tomu, aby mohl rozhodčí soud existovat, musí existovat oboustranný zájem. To znamená, že strany se musí na řešení sporů u Rozhodčího soudu dohodnout, a samozřejmě nejrozumnější je, když se dohodnou předem. Do své smlouvy tedy zahrnou tzv. rozhodčí doložku. Naprosto výjimečně se stává, že si strany sjednají rozhodčí doložku až v případě vzniku sporu. Kdyby firmy předložily svůj spor státnímu soudu, pravděpodobně by čekaly na rozsudek delší dobu. Při roční úrokové sazbě, která byla sjednána ve smlouvách, by to znamenalo, že se sporná částka zněkolikanásobí. U Rozhodčího soudu mají nález za několik měsíců, a i když ten, kdo prohraje, není jistě nadšen, nakonec zaplatí a mezi oběma stranami je čistý stůl.

ODBORNÍ ROZHODCI

Spory u Rozhodčího soudu soudí lidé, kteří znají právo z obou stran. Jsou to advokáti, profesoři, obchodníci nebo jiní odborníci, ale nikdy nestojí názorově jen na jedné straně. Obě strany si vybírají po jednom rozhodci, pokud samozřejmě nevyužijí svého práva a nenavrhnou jako jednoho z rozhodců svého odborníka. Strana sporu si tak může zvolit rozhodce, o němž je přesvědčena, že danou problematiku ovládá, má důvěru v jeho schopnost rozhodnout. Vybraní rozhodci se pak shodují na předsedovi rozhodčího senátu. Při řízení vládne neformálnost. Strany jsou často na začátku prvního jednání nesmiřitelné a v podstatě nejsou schopny spolu vůbec hovořit. Po dvou hodinách ústního jednání se situace začíná pomalu měnit. Sice se ještě nedohodnou, ale na návrh předsedy rozhodčího senátu, pokud by nechtěly přerušit jednání a zkusit nalézt dohodu, začnou spolu komunikovat. Neformálnost řízení a snaha nalézt řešení otevírá dveře pro další spolupráci obou stran. Rozhodčí nález má stejnou váhu jako rozsudek řádného soudu, a proto je možné využít v případě, kdy jedna strana řízení nesplní své povinnosti vyplývající z rozhodčího nálezu, i exekutory. Tímto způsobem se zkracuje cesta od podání žaloby k rozhodnutí.

NEJEN PRO PODNIKATELE

V roce 1998 bylo na Rozhodčím soudu 90 sporů, z toho bylo 40 mezinárodních a 50 vnitrostátních. Roku 2001 jich bylo 216, z toho 33 mezinárodních a 183 vnitrostátních. Počet mezinárodních sporů je tedy stabilní, dynamický nárůst je ve sporech vnitrostátních. A spektrum? Rozhodčí soud řeší téměř vše od maličkých sporů až po hodně velké, od sporů o několik tisíc korun až po spory o miliardy. Mnozí se domnívají, že Rozhodčí soud je otevřen jen obchodu. Může však řešit nejen valnou většinu sporů mezi podnikateli, ale také rozvodové majetkové vyrovnání manželů, majetkové nároky z pracovních smluv. Existují tři podmínky, aby mohl spor řešit Rozhodčí soud: musí se jednat o spor o majetek, s výjimkou konkurzu, který by jinak rozhodoval řádný soud a lze o něm dosáhnout smíru.

BUĎTE OBEZŘETNÍ

Neochota sjednat rozhodčí doložku je jedním z faktorů, který by měl podnikatele vést k obezřetnosti. Měl by se ptát, proč tento způsob řešení sporů druhá strana nechce. Jestliže myslí obchod vážně a seriózně, jestliže chce splnit vše, k čemu se zavázala, pak jí nemůže vadit způsob, jak se rychle dostat ke svému právu. Neochota řešit spory u rozhodčího soudu nemusí být motivována jen neseriózností a již dopředu nečestnými úmysly partnera. Třeba také o fungování rozhodčího řízení mnoho neví. Samozřejmě je možné se obrátit přímo na Rozhodčí soud, kde může obchodní partner získat informace o fungování rozhodčího řízení, jeho právech a možnostech. Zde může nahlédnout i do seznamu rozhodců Rozhodčího soudu.

DOPORUČENÉ ZNĚNÍ ROZHODČÍCH DOLOŽEK DO SMLUV:

„Všechny spory, které by mohly vzniknout z této smlouvy nebo v souvislosti s ní, budou s vyloučením pravomoci obecných soudů rozhodovány s konečnou platností v rozhodčím řízení u Rozhodčího soudu HK ČR a AK ČR v Praze podle jeho Řádu třemi rozhodci ustanovenými podle tohoto Řádu. Strany se zavazují splnit všechny povinnosti uložené jim v rozhodčím nálezu ve lhůtách v něm uvedených.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít