KDYŽ OCAS MÁVÁ SE PSEM - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

KDYŽ OCAS MÁVÁ SE PSEM

, Jiří Komínek,
KDYŽ OCAS MÁVÁ SE PSEM
Zdroj: Euro.cz

Nový politicko-ekonomický blok

Pravidelným hostem předsedy poslaneckého klubu ČSSD Stanislava Grosse je v dolní komoře Parlamentu bývalý generální ředitel Omnipolu Pavel Musela, který usiluje o lukrativní státní zakázky pro Ministerstvo obrany ČR (EURO 30/1999).

Pro ilustraci: Musela je mimo jiné ředitelem společnosti PAMCO (Pavel Musela Company), jež má zhruba třetinový podíl v pardubické firmě T.E.S.L.A. CZ, výrobci radiolokačních systémů. Dále je novým generálním ředitelem Přerovské společnosti PSP Bohe mia. Ta zase prosazuje vlastní verzi modernizace tanku T-72 MP pro českou armádu. „Lidé z firmy PAMCO za mnou chodí s nabídkami každý týden, uvedl pro týdeník EURO náměstek ministra obrany Jindřich Tomáš.

Musela versus Omnipol.

Mezi Pavlem Muselou a obchodní společností Omnipol probíhá tichá válka. Obě strany usilují o kontrolu českého zbrojního průmyslu, prodej vojenského materiálu do zahraničí a dovoz nové techniky pro naši armádu. Jde o miliardové obchody. „Není to nic osobního, ale když se mu (Muselovi – pozn. red.) něco nepovede, tak to pro nás znamená nepřímým způsobem úspěch, uvedl pro týdeník EURO zdroj z Omnipolu a dodal, „v opačném případě platí totéž pro Muselu.

Zdá se, že díky vztahům s Grossem a dalšími členy ČSSD má Musela nad firmou Omnipol jistou výhodu. Její kontakty jsou dnes mnohem slabší, než když ministerstvo obrany kontrolovali lidovci. S předsedou představenstva Omnipolu Richardem Háv ou udržoval dobré kontakty například bývalý lidovecký ekonomický náměstek Miroslav Kalousek. Po odchodu KDU-ČSL z vlády přišel Omnipol o důležitého politického patriarchu.

Nic než přátelství.

Pavel Musela tvrdí, že jeho schůzky se Stanislavem Grossem jsou čistě setkáním kamarádů: „Jsme již delší dobu přátelé. V podobném duchu odpovídá na dotazy i Gross. „Scházíme se třicetkrát za rok, jsme přátelé a máme si o čem povídat, řekl. Nepopírá ale, že za přirozené považuje pomáhat prosadit české výrobky proti zahraniční konkurenci. Samozřejmě při srovnatelné kvalitě a zárukách. Alespoň tak odpověděl na otázku, zda lobboval za Muselovy obchodní zájmy ne bo zda vykonával činnost, která by za lobbování mohla být považována. Potíž je ale v tom, že Musela převážně prosazuje cizí firmy a jejich výrobky. Například jím vedená firma PSP Bohemia modernizuje ukrajinský tank s částečně francouzskou technikou. Podle zdrojů týdeníku EURO má Musela silné vazby hlavně na francouzský průmysl, zejména zbrojařské společnosti, které se snaží dobýt nejen český, ale i další středoevropské trhy.

Dalším problémem je podle zasvěcených skutečnost, že Gross údajně prosazuje nebo se snaží v různých resortech udržet lidi, s nimiž má Musela úzké vazby. Na ministerstvu obrany to má být náměstek pro personalistiku Petr Tax či vrchní ředitel ma jetkové sekce plukovník Jindřich Egr. Ten kupříkladu letos v červnu s Taxovou podporou zrušil smlouvu s italskou firmou Officine Galileo, jež vyvíjela systém řízení palby pro modernizovaný tank T-72 (EURO 30/1999).

Náměstek Tax sice oficiálně odpovídá za personalistiku, uvedený příklad však nebyl jediným případem, kdy intervenoval při rozhodování o vojenských zakázkách. Ty má však na starosti náměstek ministra Jindřich Tomáš. Ministr obrany Vladimír Vetchý ale nedá na Taxe dopustit. „Je to dobrý a schopný člověk, kterého znám řadu let, říká.

Zdatný obchodník.

„Pavel Musela? To jméno jsem někde slyšel, řekl týdeníku EURO ministr bez portfeje Jaroslav Bašta, který má mimo jiné na starost tajné služby. Ti, kdo se s Muselou setkávají, ho popisují jako velmi schopného obchodníka a odbo rníka, který se snaží „všechno dotáhnout do konce, ale nemá rád publicitu .

V prosinci 1997 byl Musela nucen odejít z funkce generálního ředitele Omnipolu. Spolu s Milanem Černým, současným generálním ředitelem ČEZ, ho odvolal bývalý prezident Chemapolu Václav Junek proto, že se snažili zmocnit kontrolního balíku akcií firmy Omnipol, který byl v držení Chemapolu.

Zhruba šest měsíců před svým odchodem se Musela ještě pokusil uskutečnit prodej stovky nových tanků typu T-72 ve vlastnictví české armády do Alžírska. Obchod byl zrušen poté, co vláda zjistila, že transakce by nakonec stála daňové poplatníky zhruba 250 milionů korun. Důvod – tanky by se musely přizpůsobit na alžírské podmínky. A to v novojičínském Vojenském opravárenském podniku VOP-025 vlastněném státem. Tanky by se tedy modernizovaly za státní peníze.

Vojenský opravárenský podnik stejně jako ministerstvo obrany může obchodovat jen prostřednictvím firmy, která má na nákup a prodej zbraní licenci. Omnipol má velmi výhodné postavení. Vydělal by jak na české straně, tak na Alžířanech.

Arabská spojka.

V období totality působil Musela jako zástupce firmy Omnipol v Libyi a v Alžírsku a v těchto zemích si vybudoval trvalé vztahy s vládními představiteli. Mimo jiné s alžírským ministrem vnitra Cherifem Meziane m, který se 18. února 1997 stal velvyslancem v České republice. S touto osobou Musela podle informací týdeníku Prague Post dojednal kontroverzní obchod s tanky na jaře 1997.

Kontakty s arabským světem byly také důvodem Muselova zvolení viceprezidentem Česko-arabské obchodní komory. Musela má rovněž údajně smlouvy s firmami Motokov, Aero Trade a Thomas, s. r. o. Tyto podniky obchodují se zbrojní a leteckou technikou, zejména se státy bývalého Sovětského svazu. Thomas, s. r. o., která je od 16. dubna v likvidaci, získala na začátku letošního roku od vlády povolení na vývoz 150 vyřazených tanků T-54/55 do Gruzie. Po dokončení obchodu vedení společnosti přešlo do firmy Thomas CZ, a. s., založené loni v říjnu. Podle České televize se tato firma má ucházet o zakázku při přezbrojení Policie ČR novými pistolemi. Dovážet je hodlá od dosud neznámého německého výrobce.

Společnosti Motokov a Aero Trade byly zase vybrány ministerstvem obrany, aby dovážely letouny a náhradní díly pro armádu ČR v rámci deblokace ruského dluhu. Přestože Motokov obdržel od státní kasy na tento účel 400 milionů korun, prozatím žádné náhradní díly nedovezl. „Je poněkud záhadné, proč stát vybral právě Motokov. V této branži nemá žádné zkušenosti, říká Jozef Piga, předseda dozorčí rady firmy Omnipol. Tato společnost má na rozdíl od Motokovu zastoupení v Moskvě a ;dlouholeté zkušenosti s obchodováním v této oblasti.

Francouzská spojka.

Kvůli vztahům s Rusy nemá Musela velkou šanci na spolupráci s potenciálními partnery ze Spojených států nebo Velké Británie, takže mu zbývá jen Francie. „To, co Američané nemohou a co Britové neradi, tak Francouzi uděla jí v klidu, říkají zbrojaři o francouzských metodách zajištění cizích státních zakázek. Díky vztahu s Grossem a několika ministry sociálnědemokratické vlády se Muselovi podařilo přesvědčit francouzské diplomatické a obchodní kru hy o svém vlivu. Právě jeho firma PSP Bohemia úzce spolupracuje s francouzskými zbrojovkami Sagem a Sofma.

Firma Sagem mimo jiné lobbovala už u několika českých vlád, aby mohla dodat systém pro řízení palby na modernizační projekt T-72 pro naši armádu (EURO 30/1999).

Náhodou nebude patrně ani to, že na ministerstvo průmyslu a obchodu nastoupil bývalý ředitel společnosti PSP Bohemia Jiří Chroustovský, který je od 1. července vedoucím oddělení základní technologie a offsetů.

Offsety jsou formou investování, které daná země využívá, když něco prodává druhé zemi (EURO 30/1999). Důvodem pro offsetové programy bývá záměr, aby investice vyvážily cenu výrobků, o kterých se jedná. Kupříkladu při nákupu nových stíhaček pro arm ádu trvá vláda na stoprocentním offsetovém programu. To znamená, že vítězná firma bude muset zajistit investice v České republice minimálně ve stejné výši, jakou představuje hodnota nakoupených letounů.