Když nefunguje stát

06. února 2012, 11:43 - Jaromír Bartůněk
06. února 2012, 11:43

Zatímco koaliční spory jsou už pomalu trvalou součástí vládnutí, v poslední době se k nim čím dál víc přidávají i průšvihy, které lze nazvat jako věcné.

Foto: Lucie Pařízková / Týden

Nedávno se objevila zpráva, že Česko bude muset vrátit 15,6 miliardy korun kvůli chybám při využívání evropských dotací na ministerstvu dopravy, které řídí Pavel Dobeš (VV). Jeho stranický jmenovec a vládce rezortu školství Josef kromě problémů s unijními penězi navíc válčí s většinou vysokých škol, neboť chce navzdory všeobecnému odporu akademické obce prosadit sporné návrhy zákonů o VŠ a finanční pomoci studentům. A aby toho nebylo málo, zkolaboval v lednu systém vyplácení sociálních dávek.

Šéf rezortu sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) se nejnověji snaží ubránit tlaku na svůj vlastní odchod sekáním hlav podřízených. Odvolal proto ředitele ministerského odboru informatiky Reného Pitáka a generálnímu řediteli úřadu práce dal souhlas, aby propustil výkonnou ředitelku této instituce Alenu Královou. Drábka k odstoupení vyzývají odboráři z úřadů práce v 11 městech a také sociální demokraté. Pro šéfa rezortu práce a sociálních věcí však může být mnohem horší, že prob-lémy se nelíbí ani ODS, která chce tento týden věc probrat na koaliční devítce. ČSSD kromě toho na tento čtvrtek prosadila k úřadům práce mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.

V systému vyplácení sociálních dávek přitom létají stovky milionů korun. Drábkova sociální reforma začala platit v lednu. Všechny podpory, příspěvky a dávky nově vyplácejí pouze úřady práce, které převzaly agendu více než 1 600 úředníků z radnic. Jenže na nové centrální pracoviště přešla jen část bývalých zaměstnanců z obcí, takže nyní musejí na úřadech zvládat mnohdy dvojnásobné množství práce.

Co vlastně funguje

Jsme skutečně strašně unavení. V práci jsme od rána do večera, už třetí sobotu za měsíc. Systém nefunguje dobře, všechna data do něj musím zadávat znovu a dvakrát, nic se nám nestáhlo z minulých programů,“ svěřila se jedna z pracovnic zlínského úřadu práce s tím, že musí nově zpracovat stovky dat. Nový systém mimo jiné neumí zkontrolovat, jestli dávka odešla a kdy.

Jiná úřednice své strasti popsala slovy: „Zadáváme třeba dávku u klienta, odešleme a v té chvíli systém spadne. Když ho znovu spustíme, záznam u toho klienta ukazuje, že se dávka neodeslala. Tak ji posíláme znovu, systém znovu spadne a tak se to opakuje třeba šestkrát.

Současně narůstá rozhořčení klientů, kteří mimo jiné museli čekat až hodinové fronty, jiným chodí i několik složenek najednou. Zřejmě vrcholem byla situace v Havířově, kde některé rodiny s dětmi nedostaly včas vyplaceny lednové dávky v hmotné nouzi. Armáda spásy jim proto začala rozdávat krizové potravinové balíčky s chlebem, máslem a těstovinami. Chyběly jim peníze i na základní potraviny.

Podle odborářů jsou problémy fatální a neumožňují řádný výkon státní správy. Ostrou kritikou nešetří ani informatici z úřadů práce. „Obecně se dá říci, že jestli pan tiskový mluvčí ministerstva práce vyzývá k tomu, abychom sepsali, co nefunguje, bylo by pro nás podstatně snazší napsat, co funguje,“ uvedli odborníci na informační techniku. Chyby jsou zjednodušeně v tom, že jednotlivé součásti systému spolu řádně nekomunikují. Do některých aplikací lze pouze zadávat data, ne je schvalovat, tisknout rozhodnutí či vypočítávat dávky.

Podivné obchody

Drábkův úřad na nový systém nevypsal výběrové řízení. Ministerstvo práce se připojilo k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu, kterou s ní má Česká republika od roku 2008. Podle Drábkova náměstka Vladimíra Šišky ministerstvo za systém nic neplatí, hradí pouze provoz. Za letošní rok ho to bude stát 200 milionů korun. Podle Šišky je to méně než polovina částky, kterou úřad vydával doposud.

Jak ale v prosinci napsal časopis Týden, dlouhodobého dodavatele mají nahradit firmy, na které mají Drábek a Šiška vazby. Společně prý v roce 2009 založili firmu, která má být jedním ze subdodavatelů. Drábek to označil za uměle vytvořené mediální útoky, které ho mají poškodit.

Ministr později na tiskové konferenci uvedl: „Co se týká modulu jednotné datové základny, tak jejím dodavatelem je Fujitsu. Nejvíce subdodávek na tomto modulu provádí firma Skill.“ Tato firma provádí také subdodávku pro jednotlivé typy dávek.

Jak minulý týden uvedl server Parlamentní listy, společnost Skill vlastní Antonín Kočí, otec bývalé šéfky poslanců Věcí veřejných Kristýny Kočí. Podle informačního systému veřejných zakázek získala společnost Skill od konce roku 2007 tendry na ministerstvu obrany za zhruba 40 milionů korun. Za stejné období, tentokrát však z Generálního ředitelství cel, za zhruba 23 milionů korun.

Na zakázce pro ministerstvo práce za 184 milionů korun se podílí například také firma Vítkovice IT Solution s anonymní vlastnickou strukturou. Tato firma podle Parlamentních listů v roce 2009 spolkla firmu iDTAX, kterou Drábek v témže roce vlastnil společně se Šiškou. Společnost iDTAX se doposud jako jediná chlubí patentem na elektronickou účtenku, která je podle Šišky pro projekt sociálních karet, který letos hodlá ministerstvo rovněž rozjet, nezbytná.

Tyto informace nejenže celou sociální reformu zpochybňují, ale zároveň opět vyvolávají spekulace, zda a do jaké míry byla Kočí v loňské vládní krizi jen nastrčenou loutkou, třeba TOP 09 a Tluchořovců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít