Když mohl být premiérem Gross...

03. února 2009, 16:49 - Michal Kučera
03. února 2009, 16:49

Kandidát na europoslance za ODS má před sebou perspektivní politickou kariéru

Se jménem Edvarda Kožušníka se nepochybně ještě setkáme. Nejspíše v článcích o Evropském parlamentu, do kterého nyní kandiduje za ODS. A kdo ví, třeba se o něm bude jednou mluvit i v souvislosti s premiérským křeslem. Ambicí i sebevědomí má tento muž dost.
„Jsem přesvědčen, že do Evropského parlamentu zvolen budu,“ říká osmatřicetiletý politik. Vysoký, sportovně založený šéf think-tanku eStat.cz a ředitel kanceláře předsedy Senátu Přemysla Sobotky přitom sází především na svou neokoukanost a jméno nezkompromitované každodenní stranickou politikou. Zatím ovšem není jasné ani to, v jaké pozici na kandidátní listině ODS se umístí. Spekuluje se o tom, že by se mohl stát dvojkou hned za Janem Zahradilem. Má ale silné soupeře například v bývalém hejtmanovi Evženu Tošenovském nebo v již zkušených europoslancích, jakými jsou Hynek Fajmon či Jaroslav Zvěřina.
O kandidatuře Kožušník podle svých slov uvažoval už dlouho a probíral ji vyjma své manželky pouze se špičkami ODS – premiérem Topolánkem, šéfem Senátu Sobotkou a jedničkou mezi stranickými eurokandidáty Zahradilem. Pokud bude do parlamentu zvolen, může v něm uplatnit kvality politiků nastupující generace, především mezinárodní rozhled a určitou kosmopolitnost. Tu získal i tím, že žil řadu let ve Španělsku, odkud pochází i jeho manželka a kde se narodilo starší z jeho dvou dětí. Další Kožušníkovou výhodou přitom může paradoxně být také to, že ještě v žádném parlamentu neseděl a má šanci do politiky vnést nové impulzy. „Když se podíváte na dlouholeté politiky, kteří odložili své civilní profese třeba lékařů, tak po desetiletém působení v politice se už do své původní profese nemohou vrátit, protože je už úplně jinde. Nezbývá jim tak nic jiného než v ní zůstat, takže vzniká velká snaha strany uzavírat do jakési klanové kultury,“ vysvětluje.

Prodavač myšlenek K politice se dle svých slov dostal jako slepý k houslím. „Někdy v roce 1997 jsem pracoval na ministerstvu průmyslu, potom jsem se dostal do organizace CzechTrade. A v té době jsem poznal mladého perspektivního senátora, který se jmenoval Mirek Topolánek,“ popisuje dnes své začátky v politice Kožušník, který se v roce 2002 stal Topolánkovým poradcem. Po pár letech potom přešel k šéfovi Senátu, ale nevzdal se ani řady dalších aktivit. Je šéfem česko-španělského výboru hospodářské komory a předsedá svazu plážového tenisu, ve kterém aktivně závodí. Čas mu ale zabírá především vedení think-tanku eStat.cz. „Jsem spíše takový prodavač,“ popisuje svou roli v nevládním projektu, jehož cílem je prosazovat do praxe principy efektivního a nebyrokratického státu. „V dnešní době není ani takový problém něco vymyslet nebo vyrobit, ale spíše ty věci prodat. A je svým způsobem jedno, jestli je to auto, strana nebo nějaký politik. A my jsme vlastně také prodejní organizace, která prodává myšlenky,“ dodal. Sebevědomým a občas netrpělivým stylem řeči přitom trochu připomíná premiéra Topolánka a je zjevné, že se podobně jako on musí dost ovládat, aby občas nevypustil z úst ostřejší slovo. Ostatně s šéfem ODS ho pojí blízké osobní vztahy. „Bývali jsme takový tým – Topolánek, Topolánková, Dalík, Kožušník,“ vzpomíná dnes na dobu, které skončila spolu s rozpadem premiérova manželství. Nezastírá tak, že za jeho profesními úspěchy stojí vedle schopností také velmi dobrá síť přátel a kontaktů. Je možné, že ho tato kombinace časem vynese i do vrcholné domácí politiky. Na otázku, zda by si přál stát se jednou premiérem, trochu neochotně odpovídá: „Když to mohl dělat Stanislav Gross…“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít