Když manažer udělá krok stranou

08. října 2007, 00:00 - Martina Martinovičová
08. října 2007, 00:00

Nikdo není neomylný. Ovšem u podnikatelských činností, při nichž se poskytují vysoce odborné služby, může chyba způsobit velké škody. Lze se proti takové situaci pojistit? U řady profesí ano.

Pojištění podnikatelů Nikdo není neomylný. Ovšem u podnikatelských činností, při nichž se poskytují vysoce odborné služby, může chyba způsobit velké škody. Lze se proti takové situaci pojistit? U řady profesí ano.

Daňoví poradci, účetní, advokáti, lékaři, architekti nebo tlumočníci. To jsou profese, v nichž lidé poskytují vysoce odborné služby a jejich špatné rozhodnutí může být příčinou velkých ztrát. Pojistit si krytí následků možného neúmyslného pochybení se tak může nejen vyplatit, ale může být i jediným možným řešením situace.

„Pojištění profesní odpovědnosti je vhodné, případně je nutností pro takové podnikatelské činnosti, při nichž se poskytují odborné služby,“ vysvětluje mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích. Je vhodné především pro „rizikové“ profese uvedené v úvodu, a pojišťovna je většinou schopna pojištění konkrétní profesi po dohodě individuálně přizpůsobit.

Jaký má takové pojištění smysl? Standardním přínosem jakéhokoliv pojištění odpovědnosti je poskytnutí pojistné ochrany pro případ, že by pojištěný způsobil jinému škodu, odpovídal za ni a byl povinen ji uhradit. Smyslem pojištění profesní odpovědnosti je jednoduše získat jistotu, že v případě chybně poskytnuté služby pojišťovna zajistí náhradu škody poškozenému klientovi. Poradce či advokát tím současně u svých klientů zvýší jistotu, že náhradu škody skutečně obdrží, a to bez ohledu na hospodářskou situaci toho, kdo jej poškodil.

Například Česká pojišťovna nabízí pojištění odpovědnosti za škodu auditorům, daňovým poradcům, účetním, advokátům, dražebníkům, oceňovatelům majetku, ale i zprostředkovatelům pojištění, autorizovaným architektům, autorizovaným inženýrům a technikům činným ve výstavbě. Mohou je uzavřít i zdravotnická zařízení.

Plnění alespoň půl milionu

Jako u každého pojistného produktu je i u tohoto rozhodující, do jaké výše pojišťovny kryjí riziko, a kolik dané pojištění stojí. Tady ovšem nelze jednoduše říci ani cenu, ani krytí. Sjednání pojistky je věcí individuálního jednání se zástupcem pojišťovny. „V pojištění profesní odpovědnosti, stejně jako v ostatních druzích pojištění, se výše pojistného stanovuje zejména s ohledem na výši rizika. Za rizikovější profesi lze považovat například architekty, naproti tomu za méně rizikovou lze označit tlumočníka,“ vysvětlil Vích.

Za obvyklý minimální limit pojistného plnění lze podle odborníků považovat 500 tisíc korun, nicméně skutečnou po-

třebu pojistné ochrany s ohledem na prováděnou činnost si sjedná každý podle svého rozhodnutí. Vyšší limit pojistného plnění samozřejmě znamená i vyšší pojistné.

U vybraných profesí je pojištění dokonce povinné ze zákona. Jako typický příklad lze uvést advokáty nebo osoby provádějící nedobrovolné veřejné dražby, u nichž zákon stanoví dokonce i minimální limity plnění, naproti tomu u architektů či auditorů zákon stanoví pouze povinnost být pojištěn bez další specifikace. Pojištění pokrývá především odpovědnost za fi-

nanční škody, ale i škody na zdraví a na poškození nebo zničení věci.

Pro vrcholové manažery

Další rizikovou oblastí, v níž mají rozhodnutí zásadní význam i následky, je práce vrcholového managementu firem. Přestože je pojištění takovéto práce vlastně jediným účinným prostředkem, jak ochránit manažery před velkou finanční ztrátou v případě porušení povinností při výkonu své funkce, zejména střední a menší společnosti je podle odborníků využívají jen velmi málo.

Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou členy orgánů společnosti, tedy takzvané pojištění managementu, chrání především  před rizikem neúmyslného porušení povinností při výkonu funkce člena orgánů společnosti. A kryje odpovědnost za způsobenou škodu.

Zpravidla je podle Vícha koncipováno tak, že pojistnou smlouvu s pojišťovnou uzavírá společnost, a pojištění se vztahuje na všechny členy statutárního i dozorčího orgánu této společnosti. To znamená, že změní-li se třeba v průběhu pojištění složení představenstva, vstupují noví členové představenstva do pojištění automaticky dnem svého zvolení. Okruh pojištěných osob lze rozšířit rovněž na členy statutárních a dozorčích orgánů dceřiných společností, takže ve výsledku mohou být jednou pojistnou smlouvou pojištěni manažeři celého holdingu.

„Vedle samotné náhrady škody uhradí pojišťovna za manažera i náklady právní ochrany, tedy náklady řízení před soudem včetně nákladů právního zastoupení a obhajoby advokátem,“ vysvětlil mluvčí Kooperativy Vích.

Kdo se může pojistit

Pojištění odpovědnosti za škodu lze sjednat především u osob vykonávajících tyto profese:

• auditor, daňový poradce, účetní

• advokát

• zprostředkovatel pojištění

• autorizovaný architekt, autorizovaný inženýr, technik činný ve výstavbě

• dražebník

• oceňovatel majetku

• zadavatel klinického hodnocení

Dále lze pojištění profesní odpovědnosti za škodu uzavřít pro:

• zdravotnická zařízení

• autorizované osoby

Pramen: Česká pojišťovna

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít