Když jezevcem, tak s noblesou

13. srpna 2012, 14:52 - Blahoslav Hruška, Euro
13. srpna 2012, 14:52

To by se v Německu stát nemohlo, slýcháváme často na adresu nízké politické kultury v Česku. Někdy takový argument sedí – u našich západních sousedů se ministři nestřídají jak na běžícím pásu a když odcházejí, dokáží se obvykle omluvit za to, že zklamali. Letošní léto přesto přineslo fenomén společný nám i Němcům – návrat politických jezevců.

Zatímco u nás opustil expremiér Miloš Zeman Vysočinu, oblékl si drahý oblek, dal si svoji obvyklou ranní becherovku a vydal se pokořit Pražský hrad, Německo chystá podle dnešního vydání týdeníku Der Spiegel velkou slávu bývalému kancléři Helmutu Kohlovi. V říjnu tomu bude třicet let, co se do té doby veřejnosti téměř neznámý milovník vepřového kolene a majitel jednoho z největších sak, které kdy politika halilo, dostal do čela vlády.

Je pravda, že Zemana s Kohlem lze poměřovat dost těžko. Kancléř si vysloužil epitet Sjednotitel a vstoupil do učebnic dějin, někdejšího českého premiéra si v zahraničí nikdo nepamatuje. A je známo, že Kohl a Zeman se v lásce neměli, zvlášť poté, co posledně jmenovaný nazval sudetské Němce Hitlerovou pátou kolonou. Na druhou stranu mají oba expolitici ledacos společného. Třeba zálibu v jídle „prostého občana“, kolébavou chůzi, ale i dikci, která se skvěle paroduje.

I když jezevec Kohl dávno nikam politicky nemíří, nelze přehlédnout, že jeho občasné vycházky z rodinné nory nepostrádají na rozdíl od kolegy z Vysočiny jistou noblesu. Hlavním řečníkem při říjnových třicetinách Kohlovy vlády má být současná šéfka CDU, kancléřka Angela Merkelová. Přesně to „Kohlovo děvče“, které kmeta v roce 1998 pomohlo potopit. Pro srovnání – asi jako kdyby Zemanovi přišel pogratulovat Vladimír Špidla.

Nakonec na tom klišé o štábní německé kultuře a české malosti něco bude. A propos, po Kohlovi se jmenuje i odrůda rudé růže. Dočkáme se i my své Zemanky? Zemanovci by už měli mocně lobovat u botaniků. Protože poučení z kauzy Kohl je jediné – když už být politickým jezevcem, tak s náležitou noblesou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít