Když ani stratégové nevědí

23. května 2012, 17:05 - Petr Kolář
23. května 2012, 17:05

koaliční vláda

Kabinet Petra Nečase se dostal do zdánlivě bezvýchodné situace. Řešení nevidí ani straničtí stratégové, kteří jsou obvykle schopni uvažovat o tři tahy dopředu. ODS vyhlásila, že je nejprve nutné schválit reformy a až poté se bavit o výměnách ve vládě. Věci veřejné (VV) trvaly na výměnách v kabinetu do úterý 7. června, kdy měli poslanci začít o reformách jednat. TOP 09 stojí na straně ODS, ale snaží se do sporů veřejně příliš nezapojovat, byť právě z topky zaznívá nejčastěji volání po menšinové vládě bez VV. V době jen mála logických kroků ze všech stran mohli situaci na nedělním koaličním jednání K9 rozřešit svým příletem jedině Marťani. Nikdo z vyjednávačů ale v době uzávěrky tohoto vydání týdeníku Euro od další schůzky nic přelomového neočekával.
Pozice účastníků v pátek zůstávaly zhruba stejné. Část ODS v čele s Petrem Nečasem stojí o pokračování koalice, ale s vědomím toho, že véčkařům nelze dále výrazně ustupovat. Třeba co se personálních výměn týče. Na ústupky totiž s nabroušenými noži čeká další skupina v ODS horující pro vyhazov VV z kabinetu. V ODS se tak hraje především o zatím mlčící většinu, která čeká, jak se situace vyvine, aby se stihla přidat na „správnou“ stranu.
Véčkaři se ze své konference rozjeli s požadavkem na to, aby byly amalgámové plomby dále hrazeny ze zdravotního pojištění a aby získali zpět svá čtyři křesla ve vládě, jinak ji prý opustí. Mozek strany Vít Bárta si ale odchod strany z vlády nepřeje. Z ODS a TOP 09 totiž zní, že by si menšinový kabinet od VV podporovat nenechaly, protože by VV neměly žádnou odpovědnost a mohly vládu dál držet pod krkem. To prý raději předčasné volby, které si ale z finančních důvodů nepřeje nikdo. Plomby byly evidentně jen vějičkou pro vesměs virtuální spor s předvídatelným koncem. Co se týče personálních požadavků, tak lehce z toho asi Bárta tlačený požadavkem sjezdu nevybruslí.
Premiér Nečas naznačil, že by reformní zákony nemusely být spojované s hlasováním o důvěře vládě, jak sliboval. Na první pohled to vypadá jako slabost, na druhé to ale VV znemožňuje opustit kabinet s pompou kvůli „věcnému“ sporu a vypadat pak na veřejnosti dobře. Všichni totiž mají strach, že kdo neudrží nervy a kabinet shodí bez věcného důvodu a návrhu řešení, získá na veřejnosti podobně nelichotivou nálepku jako Jiří Paroubek po pádu vlády Mirka Topolánka. Zkušení straničtí analytici proto v pátek odhadovali, že se všichni budou snažit situaci „vysedět“ a k ničemu přelomovému zatím nedojde.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární…
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít