Kdyby aneb Co si přát s novou vládou

30. ledna 2014, 12:00 - Miroslav Zámečník
30. ledna 2014, 12:00

Co si přát, když už konečně máme vládu, než aby fungovala. Jelikož si dala jako prioritu podporovat růst, zvýšit zaměstnanost a investice v Česku, bude neustále vystavována zvídavým otázkám, kde na svoje záměry chce vzít peníze, když jí odhadem chybí tak 50 miliard korun (což je opravdu dost). Přitom existuje jedna cesta, která nevyžaduje vysoké finanční výdaje, a přesto vede k dosažení těchto priorit.

Uhodli jste, je to zlepšení podnikatelského prostředí, kde jsme v posledním vydání žebříčku Doing Business, sestavovaném Světovou bankou, skončili na nechutném 75. místě, tři stupně pod Řeckem.

Dobré podnikatelské prostředí začíná někde o 40 míst výše. Světová banka má na webu takou docela šikovnou aplikaci (ke stažení na http://www.doingbusiness.org/reforms/reform-simulator), v níž si můžete navolit různé změny a zjistit, jak by se zlepšilo vaše pořadí. Vládě může sloužit pro výčet toho, co už udělala a co jí ještě zbývá.

Vymlouvání se na předpisy z Bruselu není ani trochu relevantní. Dánsko je vzorným členem EU, který bruselské regulace přejímá bez zpoždění. Zároveň je v žebříčku Doing Business o 70 míst nad námi, je totiž 5. nejlepší na světě.

Zvedneme si laťku, snížíme příčku

Takže například: kdyby česká vláda změnila počet úkonů nutných pro založení byznysu z devíti na tři, dostala by se na 64. příčku. Kdyby snížila počet úkonů potřebných k získání stavebního povolení z 33 na osm (jako v Dánsku), vyneslo by to 47. místo. Zkrátila-li by časové lhůty pro připojení elektřiny na německých 17 dnů, bylo by z toho hezké 38. místo.

A konečně, a to by také stálo za hřích, kdyby plnění daňových povinností zabralo sto hodin namísto dosavadních mezinárodně nehorázných 413, vyneslo by nás to až na 32. místo. Země, kde se všichni dušují podporou exportu, by mohla zkrátit dobu pro získání vývozních a dovozních dokumentů na holandských sedm dnů, což by znamenalo další posun na 29. místo. Rychlejší vymáhání práva v obchodních sporech na úrovni Rakouska by vyneslo 27. místo a titul skokana roku.

Omezení počtu požadovaných úkonů a zbytečného papírování u exportních, stavebních a podnikatelských povolení a snížení časové náročnosti plnění daňových povinností přece není srovnatelné se zrychleným rozhodováním obchodních sporů, což zabere podstatně delší dobu. Takže relativně snadno dosažitelné je zlepšení někam k 40. místu. Jenže ani ostatní země nebudou spát, takže relativní zlepšení v žebříčku bude jistě méně působivé. Nicméně během roku či dvou lze prostředí měřené ukazateli Světové banky zlepšit velmi výrazně, aniž by to stálo reálné peníze.

Což je přesně to, co se předchozím vládám dařilo jen minimálně, ačkoli doporučení, kde a co zlepšit, dostala víc než dost (jen strategie konkurenceschopnosti navrhuje několik set změn, další stovky vyprodukoval NERV). Chce to učinit z toho osobní nejvyšší prioritu, vynaložit hodně soustředěné vůle, vydržet a nenechat se udolat úředními obstrukcemi. Co čtvrtrok se k tomu vracet, popohánět a kontrolovat jednotlivé ministry, tlačit agendu ve výborech parlamentu i v plénu.

Budování impéria

Ve skutečnosti se to velmi podobá složitému investičnímu projektu nebo naplňování strategie při budování impéria. Tedy v oblastech, v nichž Andrej Babiš dosud exceloval. Nikdo by ho nemohl v této oblasti podezírat z konfliktu zájmů, protože cíle, nástroje i milníky jsou jasně definované a kontrolovatelné. Tohle je úkol, který by mu mohl opravdu sedět a v němž by se mohl skutečně najít. Česku prokázat by tím mohl velkou službu.

Andrej Babiš, a můžete si o něm myslet, co chcete, totiž zcela bezpečně ví dvě základní věci: Za prvé, že stát může povzbudit investiční aktivitu, aniž by investice nějak výrazně sám navyšoval – tím, že zvedne podnikatelský apetit omezením bariér podnikání. Kromě toho celkový objem veřejných investic je stěží pětinou toho, co investuje soukromý sektor.

Za druhé, že veřejný sektor nemůže být ani náhodou tím, kdo bude vytvářet nová, vysoce produktivní pracovní místa, jež vynesou naši zemi k prosperitě.


Od autora se dočtete více zde:

Francie jako test způsobilosti Evropy

Čínští mandaríni a služební zákon

Máme rádi Kavkaz


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít